medycyna estetyczna
Fot.: Unsplash.com

Kiedyś zabiegi medycyny estetycznej zarezerwowane były wyłącznie dla osób z pierwszych stron gazet. Na szczęście to się zmieniło i obecnie na zabiegi medycyny estetycznej może zdecydować się każdy z nas. Wynika to z doskonałej dostępności tego typu zabiegów, a także coraz bardziej przystępnych cen. Zabiegi tego typu wykorzystywane są przede wszystkim w celu odmłodzenia skóry, ale nie tylko. Zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykorzystywane także w celu pozbycia się takich defektów estetycznych jak przebarwienia, blizny, nadmierne wypadanie włosów czy cellulit.

Zabiegi medycyny estetycznej dla osób w każdym wieku

zabiegi kosmetyczne
Fot.: Unsplash.com

Istnieje wiele procedur wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej, które mogą być wykonane zarówno przez osoby młode, jak i w każdym wieku. Jednym z przykładów tego typu zabiegu jest usuwanie przebarwień, naczynek czy znamion skórnych. Tego typu zabiegi wykonywane są laserem, którego wiązka pochłaniana jest przez barwnik skóry (melaninę) lub hemoglobinę skumulowaną w naczynkach. Dochodzi do wywołania selektywnego efekty fototermicznego i rozpadu barwnika skóry odpowiedzialnego za wystąpienie przebarwień lub obkurczenie naczynka krwionośnego. Lasery wykorzystywane są także w zabiegach depilacji laserowej, umożliwiającej trwałe usuwanie owłosienia.

Wiele osób decyduje się na zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Toksyna botulinowa pozwala na skuteczne leczenie nadpotliwości, bólu migrenowego głowy, a także zmarszczek mimicznych. Botoks może być wykonany u młodych osób, które chcą spłycić powstające zmarszczki i zapobiec ich dalszemu pogłębianiu się.

Dermapen i mezoterapia igłowa to zabiegi polegające na nakłuwaniu skóry. Już sam proces nakłuwania skóry pobudza syntezę włókien kolagenowych, co sprzyja przebudowie struktury skóry i jej remodelingowi. A efektywność tych zabiegów jest większa wtedy, gdy nakłuwaniu towarzyszy wprowadzenie w głąb skóry preparatów odżywczych, np. zawierających peptydy biomimetyczne, czynniki wzrostu czy witaminy. Takie zabiegi pozwalają na leczenie przebarwień, nadmiernego wypadania włosów, blizn czy utraty jędrności ciała. Tego typu nakłuwanie skóry może być wykonane także na ciele w celu usuwania blizn czy ujędrnienia skóry.

Cosmelan i Dermamelan oraz peelingi chemiczne umożliwiają pozbycie się przebarwień czy płytkich blizn potrądzikowych, czyli przypadłości często występujących u młodych osób. Wierzchnie warstwy skóry mogą być złuszczane zarówno przez peelingi chemiczne, a także mechanicznie z wykorzystaniem mikrodermabrazji diamentowej lub korundowej. Możliwe jest także oczyszczanie skóry przy pomocy peelingu kawitacyjnego.

Coraz częściej wykonywany jest zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym. To szybki i bezpieczny sposób na wymodelowanie ust, podniesienie opadających kącików ust czy zredukowanie asymetrii ust. Ponadto użycie kwasu hialuronowego pomaga na odmłodzenie okolicy ust i ich nawilżenie. Preparaty z kwasem hialuronowym są ponadto stosowane w celu wypełniania zmarszczek.

Przeciwstarzeniowe zabiegi medycyny estetycznej

zabiegi odmładzające
Fot.: Pexels.com

Istnieje szeroka gama zabiegów kosmetycznych i zabiegów medycyny estetycznej, które dedykowane są odmłodzeniu twarzy i zredukowaniu widocznych oznak starzenia. Jedną z propozycji są wspomniane zabiegi mezoterapii igłowej czy Dermapen, które pozwalają uzyskać efekt zagęszczenia skóry, jej wygładzenia i ujędrnienia. Podobny efekt można uzyskać dzięki zabiegowi karboksyterapii, wykonywanej na obszarze twarzy, owłosionej skóry głowy oraz ciała. Zabieg polega na śródskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla, co prowadzi do pobudzenia syntezy kolagenu oraz powstawania nowych naczyń krwionośnych.

Doskonałe efekty odmładzające zapewnia laser frakcyjny, prowadzący po powstania mikrouszkodzeń tkanki skórnej i pobudzenia procesów regeneracji. Laser nieablacyjny działa wyłącznie w obrębie głębszych warstw skóry, z kolei laser ablacyjny narusza ciągłość naskórka i głębszych warstw skóry. Kolejne zabiegi odmładzające to HIFU II wykorzystujący technologię ultradźwięków czy Accent Prime. Bardzo skutecznymi zabiegami odmładzającymi są te z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz fibryny. Zabieg z osoczem bogatopłytkowym, pozyskiwanym z krwi pacjenta określany jest jako „wampirzy lifting” i pobudza procesy regeneracji skóry.

Jeżeli oznaką starzenia się skóry jest utrata prawidłowego owalu twarzy, doskonale sprawdzą się zabiegi wolumetrii oraz nici liftingujące. Wolumetria polega na wprowadzaniu pod skórę preparatów z kwasem hialuronowym, co pozwala wymodelować kości policzkowe i podbródek, a także przewrócić objętość utraconą w obrębie skroni czy brody. Z kolei nici liftingujące prowadzane są pod skórę w celu podciągnięcia wiotczejących tkanek.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; UM w Białymstoku, 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here