Usuwanie zbędnego owłosienia to bardzo często wykonywany zabieg, podyktowany kultem gładkiego ciała. Poddają się mu zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Powszechnie stosowane metody – użycie depilatora, kremu do depilacji, wosku na zimno lub ciepło albo golarki to łatwo dostępne, ale nietrwałe rozwiązanie. Z racji szybkiego tempa wzrostu włosa, każdy z tych zabiegów musi być regularnie powtarzany. Co więcej – takie zabiegi nie pozostają obojętne dla skóry, która nierzadko wykazuje cechy nadwrażliwości czy skłonności do uczuleń. Jak zatem pogodzić chęć posiadania gładkiego ciała z uciążliwym i czasochłonnym charakterem domowych metod usuwania owłosienia? Odpowiedzią jest depilacja laserowa – skuteczny i bezpieczny sposób na wyeliminowanie zbędnego owłosienia.
Spis treści
Depilacja laserowa krok po kroku

Zabieg depilacji laserowej polega na działaniu światłem lasera na melaninę włosa. Prowadzi to do uszkodzenie mieszków włosowych. Włosy rosną w różnym tempie i laser niszczy tylko te, które są w fazie wzrostu i produkują duże ilości melaniny. Faza uśpienia może trwać nawet osiem tygodni. Dlatego gdy włosy zaczną rosnąć, zabieg trzeba powtórzyć, najlepiej 4 – 6 razy w okresie 4 – 10 tygodni. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście- kilkadziesiąt minut. Poprzedzony jest konsultacją lekarską w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Osoby o niskim progu odczuwania bólu mogą skorzystać z możliwości miejscowego znieczulenia z użyciem kremu, ponadto wiele laserów wyposażonych jest w skuteczny system chłodzący, znieczulający skórę. Dyskomfort odczuwany podczas zabiegu jest kwestią mocno indywidualną i zazwyczaj sprowadza się do uczucia pieczenia i szczypania. Po zabiegu depilacji laserowej włosy zaczynają przesuwać się w kierunku powierzchni skóry, co daje wrażenie dalszego wzrostu włosa i niepowodzenia zabiegu. Jednak po ok. 2-4 tygodniach martwe włosy wypadną ze skóry (oprócz tych, które w czasie depilacji znajdowały się w fazie spoczynku). Odrosty na twarzy pojawiają się zazwyczaj po 4-5 tygodniach, natomiast te na nogach, które widać po ok. 3 miesiącach.
Bezpieczeństwo depilacji laserowej
Niewątpliwą przewagą depilacji laserowej nad innymi metodami walki z nadmiernym owłosieniem, jest jej bezpieczeństwo. Parametry pracy lasera kontrolowane są systemami komputerowymi, stąd ryzyko poparzeń czy podrażnień skóry jest minimalne. Brak także nieestetycznego zjawiska wrastania włosków, prowadzącego do zapalenia mieszków włosowych czy powstania odczynów alergicznych. Po zabiegu pojawia się krótkotrwałe zaczerwienienie i obrzęk skóry, utrzymujące się do dwóch dni.
Zabieg depilacji laserowej polega na uszkodzeniu mieszków włosowych światłem lasera, dzięki czemu włos bezpowrotnie wypada i już nie odrasta. Takie rozwiązanie skutecznością i bezpieczeństwem znacznie przewyższa inne metody depilacji – golenie, użycie kremu czy wosku do depilacji albo depilatora. Wspomniane domowe metody usuwania owłosienia są łatwo dostępne i zazwyczaj szybkie, jednak nie są pozbawione wad. Podstawową jest ich nietrwałość – usunięte włoski prędzej czy później odrastają, niekiedy grubsze i ciemniejsze. Ponadto zabiegi te nie są obojętne dla skóry – mogą powodować jej przesuszenie, podrażnienie czy wrastanie włosków prowadzące do zapalenia mieszków włosowych. Ponadto pozorna szybkość wykonania zabiegu okazuje się być złudna – a to z racji konieczności ciągłego powtarzania takiej depilacji. Podobnie z kosztami zabiegów – o ile jeden kosztuje niewiele, o tyle przeprowadzenie kilkunastu czy kilkudziesięciu zabiegów w ciągu roku może generować znaczne koszty. W świetle tych faktów depilacja laserowa okazuje się być najtańszą, najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia.
Zalety depilacji laserowej

Jak już wspomniano, depilacja laserowa to definitywna metoda pozbycia się zbędnego owłosienia. Oznacza to, iż przeprowadzenie serii kilku zabiegów gwarantuje wypadniecie włosków i hamuje ich ponowne odrastanie. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu i środków finansowych. Pozornie wysokie koszty depilacji laserowej okazują się być bowiem porównywalne lub niższe niż koszty innych zabiegów powtarzanych z dużą częstotliwością. Kolejną niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo depilacji laserowej. O ile zostaną wykluczone przeciwwskazania do zabiegu (cukrzyca, padaczka, łuszczyca, bielactwo, infekcje skóry oraz stosowanie preparatów fotouczulających), depilacja laserowa nie powinna spowodować żadnych skutków ubocznych. Możliwe jest jedynie przejściowe zaczerwienienie skóry, ustępujące po kilkunastu godzinach.
Czy przygotowanie do zabiegu depilacji jest kłopotliwe?
Przed wykonaniem depilacji laserowej odbywa się konsultacja lekarska w gabinecie medycyny estetycznej, która ma na celu wyeliminowanie wymienionych wcześniej przeciwwskazań. Aby przygotować skórę do zabiegu, należy dbać o jej nawilżenie, unikać opalania i zabiegów złuszczających oraz zrezygnować z opalania oraz stosowania leków zwiększających wrażliwość skóry na światło (retinoidy, antybiotyki, aspiryna, dziurawiec i nagietek). Ma to na celu zminimalizowanie powikłań i nie powinno stanowić utrudnienia w normalnym, codziennym funkcjonowaniu.
Bibliografia:
Malinowska S. i in., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji; Kosmetologia Estetyczna, 2018