ostropest plamisty
Fot.: Unsplash.com

Ostropest plamisty to roślina, której głównym związkiem aktywnym jest sylimarina. Ekstrakt z kwiatów ostropestu plamistego służy jako składnik suplementów diety wspomagających regenerację wątroby. Okazuje się jednak, że to nie jedyne zastosowanie ostropestu plamistego. Suplementy z ostropestem mogą wspomóc stan zdrowia chorych na cukrzycę czy choroby neurodegeneracyjne. A tłoczony na zimno olej z nasion ostropestu to stanowi smaczny i zdrowy dodatek do wielu dań.

Czym jest ostropest?

właściwości ostropestu plamistego
Fot.: Unsplash.com

Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest rośliną, z której przygotowywany jest suplement ziołowy stosowany w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych.

Suszone owoce ostropestu zawierają kompleks flawonoidów określany jako sylimaryna. Zasadniczo sylimaryna składa się z trzech głównych składników znanych jako sylibinina, sylidianina i sylikrystyna. Z tych trzech składników sylibinina jest najbardziej aktywna i zapewnia większość korzyści zapewnianych przez ostropest plamisty. Inne związki aktywne zawarte w ostropeście plamistym to olejki eteryczne, sterole, witamina E, aminokwasy oraz związki goryczowe. Z ostropestu przygotowywane są doustne suplementy diety, z nasion można ponadto pozyskać olej.

Właściwości prozdrowotne ostropestu

Badania pokazują, że wyciągi z ostropestu plamistego mogą chronić komórki wątroby poprzez hamowanie napływu różnych szkodliwych toksyn i eliminowanie uwięzionych toksyn z komórek wątroby. Sylimaryna jest silnym przeciwutleniaczem, który może wspomagać naprawę wątroby. Ponadto sylimaryna może zapobiegać zwłóknieniu wątroby. Zaleca się stosowanie ostropestu plamistego w celu zneutralizowania szkodliwego wpływu spożycia alkoholu na wątrobę.

Sylimaryna ma działanie neuroprotekcyjne na organizm. Jej suplementacja może być korzystna u pacjentów z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona i niedokrwieniem mózgu. Uważa się, że sylimaryna zapewnia działanie neuroprotekcyjne przede wszystkim ze względu na jej zdolność do zapobiegania stresowi oksydacyjnemu w mózgu. Sylimaryna wpływa również na agregację β-amyloidu, mechanizmy zapalne, mechanizm apoptozy komórek i pośrednictwo receptorów estrogenowych.

Sylimaryna jest związkiem, który może normalizować poziom glukozy i hemoglobiny glikowanej we krwi. Z tego względu ostropest plamisty może być suplementowany przez chorych na cukrzycę.  Oprócz tego właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne wykazywane przez sylimarynę zmniejszają również ryzyko powikłań cukrzycowych, takich jak neuropatia.

Związane z wiekiem zaburzenia kości, takie jak osteoporoza, wynikają z braku równowagi między aktywnością osteoklastów i osteoblastów. Wykazano, że sylimaryna pobudza aktywność fosfatazy alkalicznej osteoblastów i hamuje aktywność osteoklastów odpornej na winian kwaśnej fosfatazy. Powoduje to zapobieganie postępowi osteoporozy, a tym samym prowadzi do ogólnie mniejszego postępu utraty masy kostnej.

Jak dawkować ostropest?

suplementy z ostropestem
Fot.: Unsplash.com

Dawkowanie ostropestu zależy od postaci suplementu diety. Jeżeli stosowane są tabletki, wówczas zalecane dawkowanie to 150 mg sylimariny trzy razy dziennie. Gdy spożywany jest olej z ostropestu plamistego, zalecana jego ilość to 3 łyżeczki. Natomiast osoby, które decydują się na ostropest mielony powinny spożywać 2 – 3 łyżeczki dziennie. Z owoców ostropestu plamistego można ponadto przygotować macerat. W tym celu należy zalać owoce zimna wodą i pozostawić na kilkanaście godzin. Otrzymać można wówczas płyn o śluzowatej konsystencji, który działa osłonowo na przewód pokarmowy, łagodząc objawy choroby wrzodowej czy nadkwasoty żołądka.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania ostropestu plamistego są ciąża i laktacja, ostre zatrucia, a także wiek poniżej 12 roku życia. Ostropest plamisty może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego osoby zażywające indinavir czy metronidazol powinny zachować 2 – 3 – godzinny odstęp między zażyciem leku i suplementu.

Bibliografia:

Post – Write J. i in., Advances in the use of milk thistle; Integrative Cancer Therapy 2007

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here