mikrodermabrazja
Fot.: Unsplash.com

Mikrodermabrazja to mechaniczne ścieranie warstwy rogowej naskórka z użyciem mikronizowanych kryształków tlenku glinu czy głowicy diamentowej. Tlenek glinu (korund) to proszek organiczny wypychany jest pod ciśnieniem na skórę, dając efekt silniejszego niż w mikrodermabrazji diamentowej złuszczenia naskórka. Wskazaniem do wykonania mikrodermabrazji jest wygładzenie powierzchni skóry, redukcja drobnych zmarszczek, powierzchniowych przebarwień czy poszerzonych porów.

Czym jest mikrodermabrazja?

efekty mikrodermabrazji
Fot.: Unsplash.com

Mikrodermabrazja to skuteczny zabieg odmładzający i regenerujący skórę, stanowiący doskonały wstęp do wielu procedur pielęgnacyjnych. Precyzyjna możliwość kontroli głębokości złuszczania nadaje zabiegowi indywidualnego charakteru i stanowi o jego bezpieczeństwie i uniwersalności. Mikrodermabrazja stymuluje fizjologiczne sposoby remodelingu skóry, co skutkuje jej odmłodzeniem, wygładzeniem oraz rozjaśnieniem.

Wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji:

 • mikrodermabrazja diamentowa uznawana jest za najłagodniejszą postać zabiegu; wykorzystywana jest głowica diamentowa o optymalnej grubości ziaren, która przykładana jest do skóry i umożliwia stopniowe złuszczanie kolejnych warstw naskórka
 • mikrodermabrazja korundowa pozwala na bardziej intensywne złuszczanie zrogowaciałego naskórka; w zabiegu wykorzystywane są kryształki korundu, działające na skórę w postaci strumienia pod wysokim ciśnieniem
 • mikrodermabrazja z wykorzystaniem soli fizjologicznej i tlenu, określana także jako oxybrazja; ta postać mikrodermabrazji idealnie sprawdza się nawet w przypadku bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień cery

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bardzo uniwersalnym, pozwalającym na wykonanie zaawansowanego złuszczania naskórka nie tylko na twarzy, ale także wybranych obszarach ciała. Idealnie sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry młodej, jak i dojrzałej.

Wskazania do mikrodermabrazji

Wykonanie mikrodermabrazji zalecane jest w celu:

 • spłycenia drobnych zmarszczek
 • zredukowania rozszerzonych porów, zaskórników oraz blizn potrądzikowych
 • złagodzenia przebarwień
 • redukcji łojotoku
 • przywrócenia blasku i kolorytu poszarzałej skórze
 • przygotowania skóry do dogłębnego wchłaniania preparatów odżywczych
 • redukcji rozstępów lub cellulitu

Zabieg ten znajduje zatem zastosowanie w kuracji anti – aging, a także w celu redukcji niektórych zmian skórnych. Poza możliwością pozbycia się defektów urodowych, mikrodermabrazja idealnie sprawdza się jako procedura poprzedzająca aplikację kosmetyków odżywczych i ułatwiająca ich lepsze wchłanianie i dogłębne działanie.

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja polega na stopniowym złuszczaniu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy odpowiedniej techniki. Po oczyszczeniu skóry twarzy, szyi lub dekoltu, poddawana jest ona działaniu korundu, głowicy diamentowej czy strumienia soli fizjologicznej.

wskazania do mikrodermabrazji
Fot.: Unsplash.com

Zabieg mikrodermabrazji warto wykonać w serii 5- 10 zabiegów, powtarzanych co 1- 3 tygodnie. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry, a po kilku dniach – delikatne jej złuszczenie. W tym okresie należy zachować szczególną higienę okolicy poddanej zabiegowej oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną. Podczas gojenia się skóry nie należy stosować makijażu czy używać kosmetyków mogących podrażniać skórę. W pierwszej dobie po zabiegu należy unikać sauny, basenu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Przez dwa tygodnie należy unikać ekspozycji na słońce i stosować filtry UV.

Zabieg mikrodermabrazji to dogłębna odnowa i remodeling skóry. Intensywne złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka stymuluje komórki głębszych warstw do podziałów. Daje to efekt wygładzenia i ujędrnienia skóry, wyrównania jej kolorytu oraz struktury. Mikrodermabrazja może być wykonywana nawet na wrażliwej skórze.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja nie jest wykonywana w przypadku:

 • aktywnych zmian zapalnych skóry
 • trądziku różowatego lub zmian ropnych
 • znamion naczyniowych oraz tendencji do pękania naczyń krwionośnych
 • skłonność do powstawania keloidów
 • infekcji skórnych.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here