mezoterapia igłowa
Fot.: Pexels.com

Mezoterapia igłowa to kontrolowane nakłuwanie skóry, skorelowane ze wstrzykiwaniem koktajli odżywczych. Intensywne nakłuwanie skóry cieniutkimi igłami indukuje tworzenie nowych włókien kolagenowych, zaś iniekcja bogatoskładnikowych koktajli, bazujących na kwasie hialuronowym, kwasie polimlekowym, aminokwasach, oligoelementach, witaminach, wyciągach krzemkowych oraz enzymach dogłębnie nawilża i rewitalizuje skórę.

Na czym polega mezoterapia igłowa?

wskazania do mezoterapii
Fot.: Unaplash.com

Mezoterapia igłowa to zabieg wprowadzania substancji aktywnych w głąb skóry. W tym celu wykonywane są nakłucia cieniutką igłą. Najistotniejszą zaletą mezoterapii jest jej uniwersalność. Manifestuje się ona mnogością zastosowań oraz wielotorowym oddziaływaniem na skórę. Mikrokrwawienie i mikrourazy generują aktywację płytek krwi i czynników wzrostu, które przyspieszają podział, rozwój i różnicowanie się komórek skóry, w tym komórek macierzystych i fibroblastów. Przyspieszone w ten sposób procesy autoregeneracji oraz usprawnione mikrokrążenie krwi dają ostatecznie efekt dogłębnego remodelingu skóry. Z kolei iniekcja substancji odżywczych spektakularnie intensyfikuje penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Zabieg mezoterapii wykazuje zatem wielokierunkowe działanie, koncentrujące się na pobudzeniu procesów odnowy skóry.

Tym, co wyróżnia zabieg mezoterapii jest skorelowanie nakłuwania skóry jako procesu indukującego zmiany architektury i funkcji skóry z dogłębnym odżywianiem starannie skomponowanymi koktajlami. Inną cechą mezoterapii godną uwagi jest niezwykła skuteczność jako zabiegu regeneracyjnego skóry twarzy i ciała oraz szybkie i praktycznie bezbolesne odmłodzenie, wygładzenie i ujędrnienie skóry.

Wskazania do wykonania mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa wykonywana jest w celu odmłodzenia skóry i aktywowania metabolizmu komórek skóry. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu medycyny estetycznej są:

  • terapia anti- aging obejmująca odmłodzenie twarzy, szyi i dekoltu
  • redukcja cellulitu czy rozstępów
  • minimalizowanie widoczności blizn
  • terapia przebarwień
  • usuwanie teleangiektazji
  • hamowanie nadmiernego wypadania włosów.

Przebieg zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry wybranym preparatem odżywczym, w równych odstępach co 5- 15 mm. Miejsca iniekcji preparatu widoczne są pod skórą jako niewielkie zgrubienia, które samoistnie się wchłaniają. Całość zabiegu trwa ok. 20 minut. U osób bardzo wrażliwych na ból można zastosować krem znieczulający.

Efekty mezoterapii widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak zalecane jest wykonanie serii 4- 6 zabiegów co 2- 3 tygodnie. Dla podtrzymania efektu warto powtórzyć zabieg 2-3 – krotnie w ciągu roku.

Przygotowanie do mezoterapii igłowej i postępowanie pozabiegowe

efekty mezoterapii
Fot.: Unsplash.com

Przed zabiegiem mezoterapii igłowej konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań. Podczas konsultacji określany jest cel zabiegu i dopasowywane są odpowiednie koktajle odżywcze, które będą wstrzykiwane podczas zabiegu. Na 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz stosowania leków wpływających na krzepliwość krwi. Ponadto na tydzień przed zabiegiem można stosować w miejscu planowanego zabiegu preparat z witaminą K, uszczelniający naczynka.

Mezoterapia może generować niewielkie zaczerwienienie i obrzęk skóry, które znikają po 2- 5 dniach. skazane jest unikanie makijażu, sauny, opalania w czasie 12 godzin po zabiegu. Skórę należy ponadto chronić kremem z filtrem UV.

Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii igłowej

Mezoterapia nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży i karmiących piersią; inne przeciwwskazania to: choroby nowotworowe, terapia sterydowa lub przeciwzakrzepowa, zmiany chorobowe na skórze w lokalizacji planowanego zabiegu, trądzik i opryszczka. Mezoterapia igłowa nie jest ponadto wykonywana u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne, a także skłonność do powstawania blizn i zwłóknień.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; UM w Białymstoku, 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here