wolumetria twarzy
Fot.: Unsplash.com

Wolumetria twarzy to zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, pozwalający na wymodelowanie owalu twarzy i przywróceniu utraconej objętości w wybranych partiach twarzy. Dzięki temu małoinwazyjnemu zabiegowi możliwe jest odmłodzenie twarzy i redukcja głębokich zmarszczek i bruzd. Efekty zabiegu utrzymują się przez 12 – 18 miesięcy, a niewątpliwą zaleta zabiegu jest fakt, że efekt zauważalny jest natychmiast.

Na czym polega wolumetria twarzy?

wskazania do wolumetrii
Fot.: Unsplash. com

Wraz z upływem lat zmienia się wygląd twarzy. Mowa nie tylko o utracie jędrności skóry i pojawieniu się zmarszczek. Zmienia się wygląd całej twarzy, gdyż pod wpływem grawitacji tkanki miękkie zaczynają opadać. Na zmianę wyglądu twarzy ma także wpływ stopniowy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy policzków. Ostatecznie – twarz zmienia kształt z przypominającego literę V na taki, któremu bliżej do trójkąta. Młoda twarz jest szersza w części czołowej, a węższa w okolicy podbródka. Natomiast starzejąca się twarz staje się coraz szersza w dolnych partiach.

Zabieg wolumetrii twarzy polega na przywróceniu prawidłowych proporcji twarzy, co możliwe jest dzięki iniekcjom preparatu zawierającego kwas hialuronowy. Preparat ma odpowiednią konsystencję, dlatego pozwala uzyskać naturalny efekt. Kwas hialuronowy ulega w organizmie biodegradacji. Jest to substancja doskonale tolerowana przez organizm, zatem zabieg jest bardzo bezpieczny.

Wolumetria twarzy służy przywróceniu prawidłowych proporcji twarzy i optymalnego owalu. Kwas hialuronowy może być wprowadzany w okolice skroni, na których dochodzi do ubytku tkanek miękkich. Częstą lokalizacją iniekcji jest zwiększenie objętości policzków i ich wymodelowanie. Dzięki temu całe boczne partie twarze podnoszą się ku górze, co automatycznie wygładza bruzdy nosowo – wargowe oraz bruzdy marionetki, a także poprawia kontur podbródka. Dzięki wolumetrii możliwe jest także podniesienie opadających kącików ust, a także wymodelowanie podbródka.

Kwas hialuronowy to nie jedyny preparat stosowany w zabiegu wolumetrii. Można wykorzystać także hydroksyapatyt wapnia oraz tłuszcz pobrany od pacjenta (lipofilling).

Wskazania do wolumetrii twarzy

Zabieg wolumetrii twarzy wskazany jest przede wszystkim u osób dojrzałych, u których pojawiają się takie niekorzystne zmiany w obrębie twarzy jak:

  • znaczna wiotkość skóry
  • głębokie zmarszczki i bruzdy
  • lipotrofia jarzmowa, czyli zanik tkanki tłuszczowej w okolicy jarzmowej
  • zbyt szczupła, zapadnięta twarz
  • opadające policzki
  • zapadnięte kości policzkowe
  • zaburzenie linii żuchwy
  • cofający się podbródek
  • zapadnięta skóra pod oczami.

Oczywiście zabieg wolumetrii wykonać mogą także młody osoby, u których nie są widoczne oznaki starzenia, ale wskazane jest wymodelowanie rysów twarzy i przywrócenie jej objętości.

Przebieg zabiegu wolumetrii twarzy

efekty wolumetrii
Fot.: Unsplash.com

Wolumetria twarzy to zabieg medycyny estetycznej, który zawsze poprzedzony jest konsultacją z lekarzem. Podczas konsultacji wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu i określane są oczekiwania pacjenta dotyczące końcowego efektu zabiegu. Przed zabiegiem można znieczulić twarz kremem, po czym kwas hialuronowy wprowadzany jest pod skórę lub tkankę podskórną przy pomocy cienkiej, długiej kaniuli. Wprowadzaniu preparatu może towarzyszyć uczucie rozpierania. Po wprowadzeniu preparatu wykonywany jest delikatny masaż, mający na celu lepszą dystrybucję preparatu w tkance podskórnej.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona; należy wówczas unikać nadmiernej mimiki twarzy, dotykania czy uciskania miejsc wkłucia. Przez trzy dni po zabiegu należy zrezygnować z sauny, basenu oraz opalania. Efekt zabiegu widoczny jest natychmiast i utrzymuje się przez okres kilkunastu miesięcy. Raz na rok można powtórzyć zabieg.

Przeciwwskazania do wolumetrii twarzy

Modelowania twarzy kwasem hialuronowym nie wykonuje się w następujących przypadkach:

  • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu
  • ciąża i karmienie piersią
  • łuszczyca
  • bielactwo
  • schorzenia autoimmunologiczne
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych
  • stany zapalne i infekcje skóry.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here