Karboksyterapia to zabieg medycyny estetycznej polegający na wykonywaniu iniekcji dwutlenku węgla. Gaz ten w kontakcie w wodą tkankową ulega przekształceniu do kwasu węglowego. Konsekwencją tej reakcji chemicznej jest wywołanie takich pożądanych efektów jak pobudzenie syntezy włókien kolagenowych, pobudzenie krążenia krwi, lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. Karboksyterapia może być wykonywana na twarzy, owłosionej skórze głowy i na rozmaitych obszarach ciała.
Spis treści
Czym jest karboksyterapia?
Karboksyterapia to zabieg śródskórnego wstrzykiwania dwutlenku węgla. Gaz ten ulega przekształceniu do kwasu węglowego, czemu towarzyszy obniżenie wartości pH w tkankach. Organizm odpowiada na spadek pH na drodze takich mechanizmów jak:
- pobudzenie krążenia krwi
- powstawanie nowych naczynek krwionośnych
- aktywowanie fibroblastów i zwiększona synteza włókien kolagenowych
Dzięki tak wszechstronnemu zastosowaniu i wywołaniu miejscowego, kontrolowanego stanu zapalnego, karboksyterapia znajduje wiele zastosowań w medycynie estetycznej. Zabieg może być wykorzystany z celu odmłodzenia i upiększenia skóry twarzy, wspomagając redukowanie takich defektów estetycznych jak przebarwienia, drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe czy utrata wiotkości skóry.
Karboksyterapia wykonywana na skórze głowy umożliwia odżywienie mieszków włosowych na drodze ich lepszego dotlenienia i odżywienia. Dzięki temu ograniczone zostaje nadmierne wypadanie włosów, a także pobudzenie ich wzrostu i poprawę wyglądu.
Zabieg karboksyterapii wykonywany na takich lokalizacjach na ciele jak brzuch, pośladki czy uda może wspomagać proces redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu i rozstępów, a także blizn.
Wskazania do wykonania karboksyterapii
Zabieg karboksyterapii może być wykonywany zarówno u osób młodych, jak i dojrzałych. Najczęstsze wskazania do wykonania karboksyterapii to:
- redukcja blizn potrądzikowych, rozstępów, blizny po cesarce czy innych rodzajów blizn
- ujędrnienie skóry i przywrócenie jej gęstości
- wygładzenie drobnych zmarszczek
- chęć powrotu do dawnej sylwetki po porodzie, potrzeba ujędrnienia skóry na brzuchu oraz likwidacji rozstępów czy blizny po cesarskim cięciu
- wspomaganie terapii łysienia i wzmocnienie włosów
- usuwanie przebarwień
- przyspieszenie gojenia się ran
- redukcja worków pod oczami i zasinień
- korekcja opadających powiek
- kompleksowa rewitalizacja skóry.
Jak przebiega zabieg karboksyterapii?
Karboksyterapia to zabieg polegający na śródskórnym wprowadzeniu dwutlenku węgla przy pomocy cieniutkiej igły. Iniekcji gazu towarzyszyć może uczucie rozpierania, pieczenia i niewielki ból. Osoby bardzo wrażliwe na ból mogą poprosić o znieczulenie kremem z lidokainą. Zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut, a czas trwania zależny jest od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi.
Bezpośrednio po iniekcjach skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Pielęgnacja pozabiegowa sprowadza się do aplikowania preparatów łagodzących, a także unikania przez dwa dni po zabiegu sauny i basenu. Jeżeli pojawią się krwiaki, można stosować preparaty z witaminą C czy arniką, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych.
Zabieg karboksyterapii powinien być wykonany w serii. Zazwyczaj wykonywanych jest kilka – kilkanaście zabiegów powtarzanych co tydzień. Taka seria zabiegów wywołuje zaawansowaną przebudowę skóry i zauważalną poprawę jej wyglądu.
Przeciwwskazania do karboksyterapii
Zabieg karboksyterapii nie może być wykonywany u każdego. Przede wszystkim – niemożliwe jest wykonanie zabiegu medycyny estetycznej w sytuacji, gdy na skórze obecne są zmiany zapalne czy infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Inne przeciwwskazania to niewydolność płuc, choroby serca oraz ciąża i karmienie piersią. Kolejne przeciwwskazania to niewyrównana cukrzyca, padaczka, zaburzenia krzepliwości krwi oraz niewydolność nerek.
Bibliografia:
Zelenkova H., Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i kosmetologii; Dermatologia Estetyczna, 3/ 2010