mezoterapia igłowa
Fot.: Pexels.com

Najistotniejszym wyzwaniem, przed którym stoi współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna, jest hamowanie procesów starzenia oraz modyfikacja ich wpływu na skórę. Rośnie zapotrzebowanie na nowe substancje bioaktywne, stymulujące naturalne mechanizmy obronne skóry. Doskonale sprawdzają się peptydy biomimetyczne, które znajdują zastosowanie w takich zabiegach medycyny estetycznej jak mezoterapia igłowa.

Czym są peptydy biomimetyczne?

zastosowanie peptydów mimetycznych
Fot.: Pexels.com

Starzenie to wypadkowa dwóch mechanizmów: zewnątrzpochodnego (palenie papierosów, fotostarzenie), oraz wewnątrzpochodnego (chronologiczne i genetyczne). Proces ten sprowadza się do zaburzenia zdolności komórek do kontrolowania procesów metabolicznych i naprawczych, które wraz z upływem czasu naturalnie wykazuje każda komórka ciała. Spada ilość oraz aktywność substancji modulujących wszystkie procesy życiowe- peptydów.

Peptydy mimetyczne to syntetyczne związki chemiczne, działaniem naśladujące substancje naturalne i bezpośrednio oddziałujące na komórki docelowe. Są to swoiste substancje wykazujące działanie selektywne dzięki unikatowej sekwencji sygnałowej. Peptydomimetyki powstają z peptydów izolowanych m. in. z bakterii, które po rozszczepieniu podlegają remodelingowi biomolekularnemu – są pozbawiane cech antygenowych, wykazując pełną aktywność biologiczną i zgodność z substancją naturalną.

Zastosowanie peptydów biomimetycznych w kosmetologii

W medycynie estetycznej znalazło zastosowanie ok. 300 peptydów biomimetycznych, wykorzystywanych na wielu frontach walki ze starzeniem organizmu. Najważniejsze ich zastosowania to:

  • działanie przeciwzmarszczkowe: stymulowanie powstawania nowych komórek, aktywowanie mechanizmów regeneracyjnych, pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny oraz aktywacja fibroblastów:

Acetyl- Decapeptide- 3

Oligopeptide- 24

Decapeptide- 4

Copper Tripeptide- 1

  • wspomaganie terapii przebarwień: rozjaśnianie skóry poprzez spadek syntezy melaniny i blokadę transferu ciałek melaninowych do keranocytów:

Pentapeptide- 13

Oligopeptide- 34

  • zwalczanie cellulitu i depozytów tkanki tłuszczowej: rh- Oligopeptide- 2
  • zapobieganie wypadaniu włosów: wzmacnianie włosów, stymulacja cebulek włosowych, wspomaganie krążenia skóry głowy:

Decapeptide- 4

Oligopeptide- 24

Cooper Tripeptide- 1

Acetyl- Decapeptide- 3.

Działanie peptydów biomimetycznych

Tak wszechstronne wykorzystanie peptydomimetyków jest możliwe dzięki trzem niezależnym mechanizmom działania. Peptydy sygnałowe generują wzrost syntezy kolagenu i elastyny oraz stymulują fibroblasty. Inhibitory neurotransmiterów blokują połączenia płytki nerwowo- mięśniowej i wykazują tym samym działanie eliminujące zmarszczki mimiczne. Stanowią bezpieczną alternatywę dla botoxu. Nie cechuje ich co prawda tak spektakularne działanie jak toksynę botulinową, niemniej znacznie opóźniają potrzebę jej stosowania oraz wydłużają czas między kolejnymi zabiegami z użyciem botoksu. Z kolei peptydy transportujące warunkują transport jonów metali w głąb skóry, zwiększając efektywność ich działania antyoksydacyjnego.

peptydy w mezoterapii
Fot.: Pexels.com

Barierą w zastosowaniu peptydów biomimetycznych był ich duży rozmiar cząsteczkowy. Substancje te wymagają wspomagania w transporcie w głąb skóry. Mogą poddane być procesowi lipofilizacji, czyli przyłączania łańcuchów kwasów tłuszczowych, lub- znacznie skuteczniejszemu- wsparciu metodami fizykalnymi (jonoforeza, fonoforeza). Czynnik aktywujący, w postaci prądu spolaryzowanego czy ultradźwięków, doprowadzany jest do elektrody transportującej, a cząsteczki peptydów są odpychane od elektrody i zmuszane do przenikania przez warstwę rogową naskórka. Najskuteczniejszą formą takiego wspomagania jest mezoterapia igłowa.

Ten innowacyjny, inteligentny sposób walki z procesami starzenia skóry ma same zalety. Charakteryzuje się szybkim i bezpośrednim działaniem, bez efektów ubocznych, nie wykazuje tendencji do alergizacji czy podrażnień. Duży wachlarz zastosowań, różnorodność już stosowanych substancji oraz duża liczba peptydów obecnie testowanych, gwarantuje dynamiczny rozwój tej gałęzi kosmetologii.

Bibliografia:

Kępa A., Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej; Kosmetologia Estetyczna 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here