botoks
Fot.: Pexels.com

Botox, czyli toksyna botulinowa, to silnie działająca naturalna toksyna, której zastosowanie polega na zahamowaniu uwalniania acetylocholiny. Ten neuroprzekaźnik odpowiedzialny jest za przewodnictwo nerwowo- mięśniowe. Efektem wstrzyknięcia botoxu jest rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek mimicznych. Precyzyjne wstrzyknięcie toksyny botulinowej w miejsce objęte korektą, w dawce całkowicie bezpiecznej dla pacjenta, powoduje spłycenie i wygładzenie nawet głębokich bruzd. Botox stosowany jest także w leczeniu nadpotliwości.

Na czym polega wygładzanie zmarszczek botoksem?

Zabieg wstrzyknięcia botoxu jest krótki (15- 20 minut) i niemal bezbolesny. Efekty utrzymują się 4- 6 miesięcy, po tym czasie można powtórzyć procedurę. Jednak nawet brak kontynuacji tego zabiegu medycyny estetycznej sprawia, że po jednokrotnym wstrzyknięciu botoxu skóra wygląda młodziej, niekiedy zmarszczki ulegają utrzymującemu się w czasie spłyceniu. Zahamowanie typowych ruchów mimicznych twarzy pozwala bowiem skórze „odpocząć” i odmłodnieć. Inną zaletą botoxu jest szybko zauważalny efekt zabiegu, bez okresu gojenia czy rekonwalescencji- toksyna zaczyna działać w organizmie 2- 3 dni po iniekcji, a pełny efekt jest widoczny po 7- 10 dniach.

Wskazania do zabiegu z botoxem

botoks wskazania
Fot.: Pexels.com

Wstrzykiwanie botoxu w celu redukcji zmarszczek mimicznych wskazane jest w następujących lokalizacjach:

  • kurze łapki
  • zmarszczki palacza
  • bruzdy poprzeczne na czole
  • zmarszczki na brodzie i szyi
  • zmarszczki pod oczami
  • bruzdy nosowo- wargowe
  • bruzdy pionowe między brwiami

Ponadto botox wykorzystywany jest do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach, bruksizmu, czyli niekontrolowanego zgrzytania zębami, a także migrenowych bólów głowy.

Zabieg botoksu krok po kroku

efekty botoksu
Fot.: Pexels.com

Zabieg botoksu zawsze powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której oceniany jest stan skóry i eliminowane są przeciwwskazania do zabiegu. Botoks wprowadzany jest śródskórnie przy pomocy cieniutkiej igły. Okolice zmarszczek mimicznych są ostrzykiwane toksyną botulinową, wystarczy wykonać kilka nakłuć. Nakłucia nie są bardzo bolesne, ale osoby o niskim progu bólu mogą poprosić o znieczulenie skóry kremem. Wprowadzenie toksyny botulinowej pozwala wygładzić zmarszczki mimiczne, jednak nie sprawdzi się w przypadku głębokich zmarszczek i bruzd – tu rekomendowane jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Po zabiegu miejsca wkłucia można schłodzić lodem.

Przeciwwskazania do zabiegu z botoxem

Zabieg z wykorzystaniem botoxu nie jest przeznaczony dla następujących osób:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią
  • z zaburzeniami przewodnictwa mięśniowego
  • z zaburzeniami krzepnięcia lub stosującymi leki antykoagulacyjne
  • uczulonych na albuminę ludzką
  • z chorobami autoimmunologicznymi.

Powikłania po zabiegu botoksu

Botox to zabieg bezpieczny, o wybiórczym, miejscowym działaniu. Preparat nie przemieszcza się do lokalizacji innych niż miejsce iniekcji, nie upośledza więc mimiki całej twarzy i nie daje efektu „maski”. Zabiegowi towarzyszy niewielka bolesność, duże bezpieczeństwo stosowania oraz brak ryzyka powstawania blizn czy miejscowych uszkodzeń. Po zabiegu może pojawić się miejscowe zaczerwienienie, obrzęk czy mrowienie skóry. Bardzo rzadko pojawiają się takie powikłania jak zaburzenia widzenia w przypadku ostrzykiwania okolicy oczu, przejściowe opadanie brwi podczas wygładzania zmarszczek na czole. Niekiedy pojawiają się także objawy ogólne – nudności, wymioty, podwyższona gorączka czy bóle i zawroty głowy.

Przygotowanie do zabiegu botoksu i postępowanie pozabiegowe

Co najmniej 10 dni przed planowanym zabiegiem z botoxem należy zrezygnować z przyjmowania preparatów z wit. E, dziurawcem czy leków przeciwzapalnych. Nie należy także spożywać alkoholu przed i po zabiegu. Na dzień przed zabiegiem i dzień po zabiegu wskazane jest unikanie opalania, basenu czy sauny. W czasie 4 godzin od zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przez kilka dni warto chronić skórę przed wszelkimi podrażnieniami.

Bibliografia:

Zbrojkiewicz M. i in., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy; Postepy Hig Med Dosw 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here