Peelingi medyczne to preparaty umożliwiające efektywne złuszczanie skóry – znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne, drogeryjne peelingi. Peelingi dermatologiczne to chemiczne złuszczanie naskórka. Ten szybki i efektowny zabieg polega na penetracji złuszczającego kwasu organicznego w głąb wierzchnich warstw skóry. Zabieg ma na celu rozjaśnienie przebarwień, redukcję drobnych zmarszczek, odmłodzenie i wygładzenie skóry.
Spis treści
Główne zalety peelingów chemicznych
Peelingi chemiczne mogą być wykonywane z zastosowaniem różnych kwasów, co umożliwia precyzyjne dopasowanie charakteru zabiegu do indywidualnych potrzeb skóry. W medycynie estetycznej wykorzystywanych jest wiele rodzajów kwasów złuszczających. Alfa hydroksykwasy AHA wyróżniają się działaniem złuszczającym i oczyszczającym, a także regulującym wydzielanie sebum. Przedstawicielami tego typu kwasów są kwas jabłkowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy czy kwas migdałowy. Przedstawicielem beta hydroksykwasów jest kwas salicylowy – złuszcza skórę, oczyszcza pory, reguluje wydzielanie sebum. Kwasy LHA to lipohydroksykwasy, działają wolniej, ale bardziej intensywnie, zapewniając skuteczne złuszczanie skóry. Zaliczane są tu takie związki jak glukonolakton, kwas laktobionowy. Peelingi chemiczne to bezpieczne zabiegi o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Pozwalają na skuteczne zniwelowanie wielu problemów skóry odwodnionej, przetłuszczającej się czy z oznakami starzenia. Wysoka skuteczność działania przejawia się w efektach zarówno widocznych zaraz po zabiegu, jak i kilka miesięcy po nim (odnowa puli włókien kolagenowych).
Wskazania do peelingów chemicznych
Zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych idealnie sprawdzają się zarówno na skórze młodej, jak i dojrzałej. Peelingi chemiczne wykonywane są w gabinetach medycyny estetycznej celu:
- odmłodzenia skóry
- rozjaśnienia przebarwień i wyrównania kolorytu
- redukcji zaskórników i zmian trądzikowych
- ograniczenia nadmiernego łojotoku skóry
- przywróceniu skórze nawilżenia i sprężystości
- wygładzenia powierzchni skóry
Peelingi chemiczne sprawdzają się w pielęgnacji zarówno skóry suchej, jak i tłustej, a także skóry problematycznej.
Przebieg zabiegu
Przed wykonaniem peelingu medycznego konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, podczas której wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu. Na kilka dni przed zabiegiem niewskazane opalanie skóry. Peeling medyczny polega na aplikowaniu kilku warstw preparatu o działaniu złuszczającym. Po nałożeniu każdej warstwy należy odczekać przez określony czas, a następnie usunąć preparat ze skóry. W zależności od uzyskanego efektu, procedurę tą powtarza się jeszcze dwa lub trzy razy. Cały zabieg trwa około 20 minut. Niekiedy wystarczy wykonanie jednego zabiegu, choć może konieczne być kilkukrotne powtórzenie zabiegu w odpowiednich odstępach czasowych.
Peelingi chemiczne przeprowadzane są w seriach; ilość zabiegów i odstępy między nimi zależne są od aktywnej substancji użytej do zabiegu. Przed zabiegiem należy unikać opalania, kremów z retinoidami i kosmetyków złuszczających. Z kolei po zabiegu przez miesiąc należy unikać słońca i stosować ochronę przeciwsłoneczną. Należy stosować hipoalergiczne, nie podrażniające kosmetyki. Nie wolno zdrapywać złuszczającego się naskórka, konieczne jest natomiast intensywne nawilżanie skóry.
Przeciwwskazania do peelingów chemicznych
Istnieje kilka sytuacji, w których niewskazane jest wykonanie silnego złuszczania skóry. Peelingi chemiczne nie są wykonywane w przypadku:
- ciąży i laktacji
- aktywnej opryszczki lub zmian zapalnych na skórze
- chorób autoimmunologicznych
- licznych teleangiektazji
- skłonności do powstawania bliznowców
- doustnej terapii retinoidami
- ekspozycji na słońce.
Efekty uboczne peelingów chemicznych
Skóra bezpośrednio po zabiegu może być zaczerwieniona i podrażniona – i to naturalna odpowiedź na zabieg. Jednym z możliwych powikłań jest uaktywnienie infekcji opryszczkowej – wówczas wskazane jest stosowanie miejscowych i doustnych preparatów zawierających acyklowir. Ponadto u osób nie stosujących po zabiegu ochrony antyUV mogą pojawić się przebarwienia.
Bibliografia:
Czarnota A., Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania; Kosmetologia Estetyczna 2/2017