Dermapen
Fot.: Unsplash.com

Zabieg Dermapen to procedura polegają na nakłuwaniu skóry przyrządem wyposażonym w szereg krótkich igiełek. Igiełki nakłuwają skórę na określoną głębokość, co stymuluje syntezę włókien kolagenowych, a jeżeli dodatkowo na skórę aplikowane są związki odżywcze, wówczas penetrują one łatwiej w głąb skóry. Zabieg Dermapen może być wykorzystany w celu zmniejszenia widoczności porów, wygładzenia drobnych zmarszczek, redukcji widoczności blizn, przywrócenia jednolitego kolorytu czy ograniczenia nadmiernego wypadania włosów. Zabieg może być wykonywany na skórze twarzy, owłosionej skórze głowy oraz na ciele.

Czym jest Dermapen?

mezoterapia mikroigłowa
Fot.: Pexels.com

Dermapen to zabieg polegający na intensywnym nakłuwaniu skóry. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu specjalnego urządzenia mającego postać „pióra” wyposażonego w molibdenowe igiełki. Najnowocześniejszym urządzeniem tego typu jest Dermapen 4, który posiada aż 16 igiełek nakłuwających skórę z imponującą prędkością prawie 2000 razy na sekundę! Inne nowoczesne rozwiązania zastosowane w Dermapen 4, czyniące z niego najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu to precyzyjna kontrola głębokości nakłuwania skóry, możliwość wykonywania nakłuć na głębokość nawet 3 mm, brak uczucia szarpania skóry oraz zredukowanie oporu igły.

Nakłuwanie skóry przy pomocy urządzenia Dermapen umożliwia pobudzenie w skórze procesów regeneracyjnych. Możliwe jest to dzięki takim fizjologicznym procesom jak:

  • aktywowanie płytek krwi i nasilona synteza czynników wzrostu
  • pobudzenie aktywności fibroblastów
  • zwiększenie syntezy włókien kolagenowych i elastynowych
  • powstawanie nowych naczyń krwionośnych

Dzięki temu możliwe jest kompleksowa przebudowa struktury skóry. Skóra ulega pogrubieniu, wygładzeniu i ujędrnieniu. Zlikwidowane zostają poszerzone pory, drobne zmarszczki czy blizny, zredukowana jest widoczność powierzchniowych przebarwień. Skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona, co skutkuje pobudzeniem jej metabolizmu.

Dermapen może być wykonywany na rozmaitych obszarach ciała, a celem zabiegu może być odmłodzenie i ujędrnienie skóry, a także redukcja widoczności rozstępów czy blizn.

Wskazania do wykonania zabiegu Dermapen

Dermapen, czyli mikronakłuwanie skóry wykonywane jest w celu usuwania takich oznak starzenia skóry jak wiotkość, utrata elastyczności, drobne zmarszczki i przebarwienia. Wskazaniem do nakłuwania skóry może być pojawienie się takich defektów skórnych jak blizny potrądzikowe czy pooparzeniowe, a także rozszerzone pory. Zabieg polecany jest ponadto osobom borykającym się z problemem nadmiernego wypadania włosów – to doskonałe uzupełnienie terapii łysienia o rozmaitym podłożu. I wreszcie – Dermapen można wykonać w celu odmłodzenia szyi i dekoltu, a także dłoni. Wskazaniem do zabiegu jest także wspomaganie kuracji antycellulitowych.

Jak przebiega zabieg Dermapen?

efekty zabiegu Dermapen
Fot.: Pexels.com

Wykonanie zabiegu z wykorzystaniem urządzenia Dermapen nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Należy jedynie pamiętać o konieczności konsultacji z lekarzem, podczas której wykluczana jest obecność ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Sam zabieg trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut, a czas trwania uzależniony jest od obszaru poddawanego nakłuwaniu. Skóra jest znieczulana i dezynfekowana, po czym następuje jej nakłuwanie. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może być odczuwalne pieczenie skóry. W ciągu kilku dni po zabiegu może pojawić się ponadto łuszczenie skóry. Pielęgnacja pozabiegowa polega na unikaniu podrażnień, stosowaniu kosmetyków łagodzących. Ponadto przez kilka dni po zabiegu konieczne jest unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów antyUV. W celu osiągnięcia optymalnych efektów warto wykonać serię 4 – 6 zabiegów, powtarzanych w odstępach 3 – 6 tygodni.

Przeciwwskazania do zabiegu Dermapen

Nakłuwanie skóry urządzeniem Dermapen uznawane jest za bezpieczny zabieg. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegów medycyny estetycznej polegających na nakłuwaniu skóry. Przeciwwskazania te są następujące:

  • infekcje skórne w obrębie obszaru poddawanego zabiegowi
  • łuszczyca
  • rany na skórze
  • niewyrównana cukrzyca typu 2
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Bibliografia:

Gaweł E., Mezoterapia mikroigłowa; Aesthetic Cosmetology, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here