kwas hialuronowy
Fot.: Pexels.com

Kwas hialuronowy to związek syntetyzowany w organizmie człowieka, odpowiadający za utrzymanie optymalnego nawodnienia tkanek. Preparaty zawierające kwas hialuronowy mogą być aplikowane na powierzchnię skóry w celu jej nawilżenia. Ponadto w kosmetologii wykorzystywane są preparaty z kwasem hialuronowym wstrzykiwane pod skórę w celu wypełnienia zmarszczek. Dzięki odpowiedniej strukturze, preparaty te zapewniają bardzo naturalny efekt odmładzający.

Na czym polega wypełnianie zmarszczek?

wypełnianie zmarszczek
Fot.: Pexels.com

Zmarszczki to najpowszedniejsza i najmniej estetyczna manifestacja starzenia się skóry. Nieodpowiednia pielęgnacja, nadmierna ekspozycja na słońce, niedoborowa w składniki odżywcze dieta oraz fizjologiczna utrata gęstości skóry odciskają piętno na każdej twarzy. U podstaw powstawania zmarszczek leży spadek elastyczności włókien kolagenowych oraz spadek zawartości kwasu hialuronowego. Ten aktywny związek chemiczny to najlepiej nawilżająca substancja w przyrodzie, cechująca się wybitnymi zdolnościami do wiązania wody. Uzupełnienie miejsc lokalizacji zmarszczek kwasem hialuronowym powoduje wypełnienie zmarszczek i długoterminowe nawilżenie skóry. Poza kwasem hialuronowym wykorzystać można także inne wypełniacze, np. kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia czy atelokolagen.

Spłycenie i wygładzenie zmarszczek kwasem hialuronowym lub innym wypełniaczem to spektakularne efekty widoczne już podczas wykonywania zabiegu. Natychmiastowa poprawa wyglądu twarzy i brak konieczności gojenia skóry umożliwiają natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. Znikoma bolesność zabiegu może być zniesiona poprzez zastosowanie kremu znieczulającego.

Wskazania do wypełniania zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym wskazane jest w korekcji:

 • kurzych łapek
 • zmarszczek międzybrwiowych
 • zmarszczek poziomych czoła
 • zmarszczek wokół ust
 • zmarszczek pod oczami
 • bruzd nosowo- wargowych
 • bruzd marionetek
 • występowanie nadmiaru luźnej skóry na twarzy.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym sprawdzi się w tych sytuacjach, gdy zmarszczki są zbyt głębokie, aby poddały się zabiegowi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego czy botoksu.

Przygotowanie do zabiegu i postępowanie pozabiegowe

Zabieg korekcji zmarszczek trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut i nie wymaga przygotowanie ze strony pacjenta. Warto jedynie odstawić na kilka dni przed zabiegiem leki wydłużające krzepnięcie krwi (np. aspirynę) oraz witaminę E.

Jak przebiega zabieg wypełniania zmarszczek?

Kwas hialuronowy użyty do zabiegu, z racji struktury analogicznej do naturalnego kwasu hialuronowego, zapewnia doskonałą tolerancję przez organizm. Ryzyko uczulenia jest minimalne, zaś efekt utrzymuje się przez okres kilku – kilkunastu miesięcy, co jest zależne od wieku, trybu życia i wyjściowego stanu skóry. Duża plastyczność kwasu hialuronowego pozwala na precyzyjne wypełnienie bruzd i zmarszczek, dając bardzo naturalny efekt końcowy.

Preparat z kwasem hialuronowym wprowadzany jest przy pomocy długiej igły. Nakłucie wykonywane jest wzdłuż przebiegu zmarszczki i podczas wycofywania igły wprowadzane są odpowiednie objętości preparatu. Po tym zabiegu medycyny estetycznej pozostaje jedynie niewielki ślad w miejscu wkłucia, a także ustępujące samoistnie zaczerwienienie skóry.

Przeciwwskazania do wypełniania zmarszczek i powikłania

efekty wypełniania zmarszczek
Fot.: Pexels.com

Zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego w celu korekcji zmarszczek nie stosuje się, gdy:

 • pacjent uczulony jest na kwas hialuronowy
 • pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią
 • u pacjenta występują schorzenia o podłożu autoimmunologicznym
 • na obszarze zabiegu występują aktywne zmiany skórne.

Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym jest małoinwazyjnym, bezpiecznym zabiegiem. Powikłania zdarzają się przede wszystkim wtedy, gdy zabieg wykonywany jest przez niewykwalifikowaną osobę. Może wówczas dojść do zbyt płytkiego wprowadzenia kwasu hialuronowego i powstania grudek lub do przemieszczenia się preparatu. Wyjściem z takiej sytuacji jest zastosowanie hialuronidazy – enzymu degradującego wprowadzony nieumiejętnie kwas hialuronowy.

Efekty zabiegu wypełniania zmarszczek

Wprowadzenie wypełniacza w obręb zmarszczki pozwala na jej natychmiastowe wypełnienie i wygładzenie powierzchni skóry. Preparat wprowadzany w zmarszczki podlega stopniowej degradacji w organizmie. Efekt utrzymuje się około 12 miesięcy i po tym czasie można powtórzyć zabieg. Dzięki nawilżeniu skóry i wystąpieniu efektu biostymulacji, skóra w miejscu wprowadzenia preparatu jest lepiej nawilżona i elastyczna.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here