Laser frakcyjny to laser prowadzący do powstania selektywnego, kontrolowanego uszkodzenia tkanek. Wiązka emitowana przez laser prowadzi do powstania mikrouszkodzeń, otoczonych zdrową tkanką. Dzięki temu możliwe jest aktywowanie procesów regeneracyjnych, prowadzących do remodelingu i wygładzenia skóry.
Spis treści
Rodzaje laserów frakcyjnych
Istnieją dwa rodzaje laserów frakcyjnych – ablacyjne i nieablacyjne. Laser frakcyjny ablacyjny działa zarówno na głębokie warstwy skóry, jak i na naskórek. Jednym z najpopularniejszych laserów tego typu jest laser frakcyjny CO2, czyli laser dwutlenkowęglowy. Emituje on falę światła z zakresu podczerwieni; chromatoforem, czyli substancją absorbującą promieniowanie, jest woda zgromadzona w tkankach. Działanie lasera frakcyjnego CO2 jest zatem nieselektywne – oddziałuje na wszystkie struktury anatomiczne zawierające wodę. Poprzez odparowanie wody lub karbonizację tkanki, dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry i indukowania procesów jej regeneracji.
Laser frakcyjny nieablacyjny działa wyłącznie na głębokie warstwy skóry, pozostawiając nienaruszone wierzchnie warstwy skóry. Zabieg wykonywany takim laserem nie wymaga rekonwalescencji, ale jego działanie jest mniej skuteczne niż lasera ablacyjnego.
Na czym polega zabieg laserem frakcyjnym CO2?
Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego CO2 najczęściej poprzedzony jest aplikacją maści znieczulającej, jest więc bezbolesny; trwa ok. 30 minut. Światło lasera wnika w głąb skóry generując reakcję fototermiczną, której intensywność nasilona jest „dziurkowaniem” skóry w odstępach 1 mm, na głębokość ok. 1,5 mm. Zarówno efekt termiczny, jak i kontrolowane uszkodzenie ciągłości skóry, generują proces remodelingu skóry, trwający ok. kilku tygodni.
Najistotniejszą zaletą zabiegu laserem frakcyjnym CO2 jest skuteczność w usuwaniu szerokiego spektrum zmian skórnych oraz znikome ryzyko powikłań. Ponadto remodeling włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry daje długotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia, stopniowo manifestujący się na przestrzeni około roku po zabiegu.
Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu serii 3- 5 zabiegów w odstępach 2- 4 tygodni. Nieznaczne zaczerwienienie i obrzęk pozabiegowy mijają po kilku dniach. Najbardziej optymalny efekt zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego CO2 widoczny jest po 2- 3 miesiącach.
Z pewnością skuteczność w usuwaniu zmian skórnych o różnorodnym charakterze, a także działanie zarówno lecznicze jak i prewencyjne. Długotrwały efekt zabiegu likwiduje już powstałe zmiany skórne oraz czasowo zapobiega dalszemu postępowi starzenia się skóry.
Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym CO2
Lasery frakcyjne znajdują szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wskazaniem do użycia lasera frakcyjnego CO2 jest:
- likwidacja bruzd i zmarszczek
- terapia przebarwień skóry
- terapia zmian naczyniowych
- usuwanie blizn: potrądzikowych, pooperacyjnych oraz rozstępów
- redukcja rozszerzonych porów
- rewitalizacja twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni
- ujędrnienie skóry twarzy i ciała.
Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym CO2
Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym CO2 to m. in. ciąża i karmienie piersią, nowotwory, aktywne infekcje skóry, łuszczyca i bielactwo, stosowanie retinoidów, sterydów lub tetracyklin oraz opalenizna.
Dla kogo laser frakcyjny nieablacyjny?
Nieablacyjny laser frakcyjny pozwala uzyskać efekt liftingu termicznego. Laser nie „dziurkuje” naskórka, oddziałuje natomiast na głębokie warstwy skóry. Powstałe w skórze mikrouszkodzenia pobudzają syntezę włókien kolagenowych, prowadząc do ujędrnienia i zagęszczenia skóry. Tego typu zabiegi idealnie sprawdzają się u osób, które chcą wygładzić skórę i zredukować widoczność zmarszczek, ale nie mogą pozwolić sobie na gojenie skóry po zabiegu. Długotrwały efekt odmłodzenia skóry można uzyskać po wykonaniu serii około 10 zabiegów.
Bibliografia:
Burdzy D. i in., Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod; Kosmetologia Estetyczna 2017