dieta na wzrok
Fot.: Unsplash.com

Oko, czyli narząd wzroku pozwala na odbieranie bodźców wzrokowych i przekształcaniu ich w impulsy nerwowe, które przekazywane są do mózgu. Oczy narażone są na niekorzystne działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wówczas mogą rozwinąć się rozmaite wady wzroku oraz schorzenia oczu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na skorygowanie wad wzroku.

Jakie wady wzroku występują najczęściej?

wady wzroku
Fot.: Unsplash.com

Najpopularniejsze wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia (starczowzroczność). Inne wady to daltonizm, leniwe oko (zez), oczopląs. Krótkowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddaleniu, a widzenie bliskich przedmiotów jest wyraźne. Przeciwnie dzieje się u chorych na dalekowzroczność – widzą wyraźnie obiekty daleki, mają natomiast problem z widzeniem bliskich obiektów.

Astygmatyzm to wada wynikająca ze zniekształcenia płaszczyzny rogówki, co prowadzi do niewyraźnego widzenia. Ta wada wzroku może towarzyszyć nadwzroczności lub krótkowzroczności. Starczowzroczność (prezbiopia) to postępująca wraz z wiekiem utrata elastyczności soczewki, co przekłada się na pogorszenie akomodacji oka – w efekcie czego pojawia się niewyraźne widzenie.

Wszystkie te wady wzroku można skorygować przy pomocy odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Schorzenia narządu wzroku

W obrębie oka rozwinąć się może wiele schorzeń, które zaburzają proces widzenia, a niektóre prowadzić mogą nawet do nieodwracalnej utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badanie wzroku.

W efekcie narażenia na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych może dojść do rozwoju zespołu suchego oka. Zaburzenie to polega na braku dostatecznego nawilżenia powierzchni oka, co zwiększa podatność na zapalenie spojówek i podrażnienie oczu. W celu złagodzenia suchości oka, jego zaczerwienienia należy wówczas regularnie stosować krople nawilżające do oczu. Efektem zakażenia gronkowcowego jest jęczmień na oku.

Opadająca powieka to nie tylko zmiana estetyczna postępująca wraz z wiekiem – im bardziej nasilony problem, tym większe ograniczenia w polu widzenia. Wówczas konieczne może być wykonanie korygującego zabiegu medycyny estetyczny.

Zaćma to zmętnienie zmętnienie soczewki oka, będąca najczęściej konsekwencją starszego wieku, stanów zapalnych oka, cukrzycy, urazów gałki ocznej czy stosowania niektórych leków. Zaćma objawia się pogorszeniem jakości wzroku i nieleczona stale postępuje, mogąc prowadzić do utraty wzroku.

Jaskra jest schorzeniem polegającym na postępującym zaniku nerwu wzrokowego, a choroba może mieć postać wrodzoną lub nabytą. Do nagłej utraty wzroku może prowadzić odwarstwienie siatkówki, czyli oddzielenie tej struktury oka od nabłonka barwnikowego.

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba postępująca wraz z wiekiem, a pozostałe czynniki ryzyka to cukrzyca, palenie papierosów czy nadmierna ekspozycja na słońcu.

Jak chronić oczy i zadbać o wzrok?

choroby oczu
Fot.: Unsplash.com

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia oczu i zachować doskonały wzrok, należy chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym – umożliwiają to okulary przeciwsłoneczne. Należy nosić je nie tylko w lecie, gdy narażenie na promieniowanie UV jest bardzo wysokie, ale zawsze wtedy, gdy oczy eksponowane są na promieniowanie słoneczne. Pozwala to ograniczyć ryzyko stanów zapalnych oczu, zmian zwyrodnieniowych, a także nowotworów. Nasze oczy narażone są także na niebieskie światło emitowane przez ekrany telewizorów, laptopów i smartfonów. Światło niebieskie może uszkadzać plamkę żółtą i prowadzić do pogorszenia wzroku, przesuszenia oka, łzawienia i nieostrego widzenia.

Regularnie warto stosować nawilżające krople do oczu. Pozwalają one oczyścić powierzchnię oka, a także ją nawilżyć, minimalizując ryzyko podrażnień i łzawienia, zaczerwienienia oraz nadmiernej suchości oka.

Jak poprawić wzrok dietą? Konieczne jest dostarczanie jak największych ilości antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i chronią struktury oka przed zmianami zwyrodnieniowymi. Szczególnie ważne dla zdrowia oczu związki to luteina, zeaksantyna, a także witamina A.

Bibliografia:

Bradford C., Okulistyka. Podręcznik dla studentów; Urban&Partner, 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here