ochrona oczu przed słońcem
Fot.: Unsplash.com

Okulary przeciwsłoneczne mogą być traktowane jako modny gadżet, idealnie komponujący się ze strojem i podkreślający nasz styl. Ale przede wszystkim ich zadaniem jest ochrona oczu przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Może to zapobiec rozwojowi takich schorzeń jak stany zapalne, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet nowotwory.

Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem?

oczy a słońce
Fot.: Unsplash.com

Okulary przeciwsłoneczne mają służyć ochronie oczu przez promieniowaniem UV. Na działanie promieniowania słonecznego jesteśmy szczególnie narażeni latem, ale tak naprawdę przez cały rok nasze oczy poddawane są działaniu słońca. Naturalne mechanizmy obronne, mające na celu ochronę przed promieniowaniem UV to:

  • zwężenie źrenic pod wpływem światła
  • nawilżanie powierzchni gałki ocznej przez film łzowy
  • mrużenie oczu pod wpływem słońca

Takie mechanizmy nie umożliwiają jednak zatrzymania całej dawki promieniowania słonecznego padającego na oczy. I dlatego tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Jednak muszą to być okulary z odpowiednim certyfikatem, a także posiadające symbol CE świadczący o zgodności z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Certyfikacja okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważna – okulary nie posiadające certyfikatu mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

Regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych może uchronić oczy przed rozwojem takich schorzeń oka jak zwyrodnienie plamki żółtej, stany zapalne spojówek, zaćma, nowotwory powiek, nowotwory rogówki i spojówki oraz czerniak naczyniówki.

Jak dopasować oprawki okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne to skuteczna ochrona przed promieniowanie słonecznym, ale także doskonały sposób dopełnienia stroju i podkreślania własnego stylu. Jakimi zasadami kierować się przy wyborze oprawek?

Zacznij od określenia kształtu twarzy. Twarz owalna, pociągła lubi niemal wszystkie kształty oprawek. Najlepiej taką urodę podkreślą oprawki o klasycznym, migdałowatym kształcie. Twarz w kształcie serca charakteryzuje się szerszym czołem i policzkami oraz wąską brodą. Okulary o owalnych lub okrągłych szkłach i cienkich oprawkach dodadzą twarzy harmonijności. Twarz okrągłą wyszczuplą oprawki kwadratowe i cienkie. Przełamią rysy twarzy i uczynią twarz bardziej smukłą. Z kolei twarz kwadratowa, o wydatnej szczęce, podziękuje za okulary owalne lub okrągłe, najlepiej z oprawkami cienkimi lub oprawki bezramkowe.

A kolor oprawek? Czy powinien być dopasowany do koloru tęczówki oka czy włosów? Oprawki doskonale podkreślają kolor oka, wystarczy kierować się prosta zasadą- harmonizacji barw. Ciemnookie kobiety dobrze wyglądają w ciemniejszych oprawkach, blondynki z niebieskimi oczami powinny postawić na delikatne, pastelowe kolory.

Również kolor szkieł daje duże możliwości wyboru. Klasyczne, ciemne oprawki ustępują miejsca lustrzankom oraz szkłom w pięknych niebieskich, zielonych czy nawet czerwonych barwach.

Okulary przeciwsłoneczne to uniwersalny dodatek do każdej garderoby, od całkowicie niezobowiązującej, sportowej, po elegancką, ściśle wpisaną w dress code. Uniwersalność okularów to także bogactwo fasonów, kolorów, faktur czy stylów oprawek. Nieszablonowe modele okularów znajdziemy zarówno w kolekcjach sieciówek, jak i uznanych światowych projektantów mody.

okulary przeciwsłoneczne
Fot.: Unsplash.com

Styl okularów zmienia się tak szybko, jak zmieniają się ogólnoświatowe trendy mody. Od minimalistycznych po bogato zdobione, od monochromatycznych po feerie barw. Awiatory- stylizowane surowym stylem lotników, okulary w stylu unisex, pasujące do każdego stylu, kształtu twarzy czy fryzury. Klasyczny kształt oprawek w tym modelu wciąż nie traci na aktualności. Soczewki tradycyjne lub lustrzanki, oprawki metalowe czy z innego tworzywa- różnorakie kombinacje okularów- awiatorów nie pozwolą na nudę.

Innym nieśmiertelnym fasonem są oprawki kocie oczy, lekko uniesione ku górze na zewnętrznych krawędziach. Dodają drapieżności i doskonale modelują owal twarzy. Od wielu sezonów niepodzielnie królują na ulicach zarówno małych miasteczek, jak i wielkich metropolii. Chronią przed słońcem, masują niewyspanie zwykłej, przemęczonej kobiety lub dodają tajemniczości i pozwalają gwiazdom światowego formatu maskować się przed paparazzi- okulary przeciwsłoneczne damskie nigdy nie stracą na znaczeniu.

Bibliografia:

Backes C. i in., Sun exposure to the eyes: predicted UV protection effectiveness of various sunglasses; Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology, Nov 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here