opadająca powieka
Fot.: Unsplash.com

Opadanie powieki to problem nie tylko natury estetycznej, ale także czynnik mogący wpływać negatywnie na komfort widzenia. Zazwyczaj powieka zaczyna opadać wraz z wiekiem, co stanowi wyraz starzenia się skóry i osłabienia jej struktury. Niektórzy po prostu mają taką urodę i powieka zawsze opada nieco niżej. Bywa tak, że opadająca powieka wpływa negatywnie na proces widzenia, gdyż zmniejsza pole widzenia.

Opadająca powieka – przyczyny

przyczyny opadania powiek
Fot.: Unsplash.com

Jedną z istotnych przyczyn opadania powiek jest genetyka. Wiele osób boryka się z wrodzonym problemem opadających powiek, a problem ten może dotyczyć jednej lub dwóch powiek. Bardzo częstą przyczyną opadania powiek jest proces starzenia się skóry i tkanki podskórnej. Wraz z upływem lat zaobserwować można spadek syntezy włókien kolagenowych, odpowiadających za utrzymanie jędrnej i mocnej struktury skóry. Im mniej włókien kolagenowych, tym cieńsza i mniej elastyczna skóra – a to może w oczywisty sposób przekładać się na jej kondycję. Jest to szczególnie widoczne w okolicy oczu, gdyż skóra powiek jest bardzo cienka. Oznaką starzenia jest ponadto wiotczenie mięśni podtrzymujących powiekę górną. Na przyspieszenie takich procesów starzenia się okolic oczu ma wpływ m. in. palenie papierosów, ekspozycja na słońce, niewłaściwie zbilansowana dieta. Jedną z rzadszych przyczyn opadania powieki może być porażenie nerwów okoruchowych lub mięśnia dźwigacza powieki.

Domowe sposoby na opadające powieki

Jeżeli problem z opadaniem powiek nie jest bardzo nasilony, można spróbować ćwiczeń wzmacniających te okolice oczu. Przykładem takiego ćwiczenia jest szerokie otwieranie oczu, nie marszcząc jednocześnie czoła. Inne ćwiczenie to naciskanie przez 5 sekund punktu zlokalizowanego na skroni, tuż nad zewnętrznym kącikiem oka. W pielęgnacji opadającej powieki przydatne mogą być kremy ujędrniające, które powinny być stosowanie codziennie. Należy mieć jednak świadomość, że takie domowe sposoby pielęgnacji okolic oczu mają umiarkowane znaczenie – mogą niekiedy spowolnić dalsze opadanie powieki, ale trudno będzie w ten sposób skorygować już powstałe zmiany. Bardzo skuteczne są natomiast zabiegi medycyny estetycznej.

Zabiegi korygujące opadanie powiek

Wskazaniem do wykonania zabiegu korekty opadających powiek mogą być względy estetyczne – oko wygląda na młodsze i bardziej wypoczęte. Zabieg może mieć tez wymiar praktyczny – jeżeli powieka opada poniżej linii źrenicy, może uniemożliwiać widzenie. Wówczas zabieg korekty opadających powiek pozwala odzyskać komfort wyraźnego widzenia.

Kiedyś jedyną możliwością skorygowania opadających powiek był zabieg plastyki powiek, polegający na  wycięciu nadmiaru skóry z górnej powieki i założeniu szwów. Takie zabiegi są nadal wykonywane i zarezerwowane są przede wszystkim dla tych przypadków, gdy opadanie powiek jest znaczne i występuje widoczny nadmiar skóry na górnej powiece. Ale nie zawsze zachodzi konieczność wykonania inwazyjnego zabiegu plastyki powiek – w wielu przypadkach wystarczy sięgnąć po znacznie mniej inwazyjne procedury.

zabiegi na opadające powieki
Fot.: Unsplash.com

Laserowa korekta powiek polega na poddaniu skóry powiek działaniu lasera, który powoduje obkurczenie włókien kolagenowych, a także pobudza syntezę nowego kolagenu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu remodelingu skóry, zwiększenia jej gęstości i elastyczności. Skóra powiek jest odmłodzona, a powieki zostają podniesione do pożądanego położenia. Zabieg cechuje się minimalną inwazyjnością, a rekonwalescencja po zabiegu sprowadza się jedynie do wygojenia niewielkich strupków powstałych pod wpływem działania wiązki lasera.

Kolejny godny polecenia zabieg to nici PDO – są to nici liftingujące wprowadzane przy pomocy cieniutkiej kaniuli pod skórę. Nici wyposażone są w mikroskopijne haczyki, które zakotwiczają się w skórze i podciągają ją do pożądanego położenia. Nici ulegają następnie stopniowej degradacji, ale efekt zabiegu utrzymuje się znacznie dłużej, gdyż wokół nici powstaje gęsta sieć włókien kolagenowych. Dzięki temu wiotka, opadająca skóra powraca do swojego naturalnego, wyjściowego położenia. Powieka już nie opada, a okolica oka jest odmłodzona. Zabieg jest mało inwazyjny, wykonywane są jedynie niewielkie nakłucia, po których nie pozostają blizny.

Bibliografia:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here