astygmatyzm
Fot.: Unsplash.com

Astygmatyzm to wada wzroku rozwijająca się w efekcie zmiany krzywizny rogówki lub soczewki. Zamiast być przezroczystą, okrągłą kopułą zakrywaną tęczówkę i źrenicą oka w nawet zakrzywionym kształcie, powierzchnia rogówki jest nieregularna i może powodować błąd refrakcji, czyli załamania światła.

Czym jest astygmatyzm?

przyczyny astygmatyzmu
Fot.: Unsplash.com

Osoby z astygmatyzmem często mają trudności z widzeniem obiektów zarówno w pobliżu, jak i daleko, które mogą wydawać się rozmazane lub zniekształcone. Dzieje się tak, ponieważ nieregularny kształt rogówki zakłóca skupienie światła na siatkówce. Siatkówka jest warstwą oka, która wykrywa światło i przekształca je w sygnały elektryczne, aby dostarczyć informacji wizualnej do mózgu.

Wiele osób z silnym astygmatyzmem odczuwa ból lub dyskomfort w oczach, a także może mieć bóle głowy związane z chorobą. Niepoprawiony astygmatyzm może powodować poważne problemy z koordynacją i może wpływać na pogorszenie zdolności do wykonywania rozmaitych aktywności fizycznych.

Przyczyny astygmatyzmu

Dokładna przyczyna astygmatyzmu nie jest znana. Niektórzy ludzie mogą mieć wrodzony astygmatyzm, spowodowany przez wadę genetyczną lub nieprawidłowy rozwój płodowy. Jest prawdopodobne, że większość ludzi ma pewien stopień astygmatyzm od urodzenia, chociaż nigdy nie zgłaszają objawów i nie wymagają leczenia, ponieważ nie uznają go za nieprawidłowość. Jednak astygmatyzm może występować na każdym etapie życia. Czynniki sprzyjające to urazy oka czy stożek rogówki.

Diagnozowanie astygmatyzmu

Diagnostyka astygmatyzmu możliwa jest dzięki badaniu wzroku. Badanie astygmatyzmu pozwala określić, jak oczy skupiają światło i określają moc soczewek optycznych potrzebnych do poprawy widzenia.

Badanie to może obejmować:

  • ostrość widzenia – podczas czytania liter na wykresie odległości, mierzona jest  ostrość wzroku
  • keratometria/topografia; keratometr jest podstawowym instrumentem używanym do pomiaru krzywizny rogówki; koncentrując okrąg światła na rogówce i mierząc jej odbicie, można określić dokładną krzywiznę tego obszaru powierzchni rogówki; pomiar ten ma szczególne znaczenie dla określenia odpowiedniego dopasowania do soczewek kontaktowych; topograf rogówki generuje mapę konturu rogówki i zapewnia jeszcze więcej szczegółów kształtu rogówki
  • załamanie światła – za pomocą instrumentu zwanego foropter, lekarz umieszcza serię soczewek przed oczami i mierzy, jak koncentrują światło; odbywa się to za pomocą ręcznego oświetlonego instrumentu zwanego retinoskopem lub zautomatyzowanym instrumentem, który ocenia przybliżoną moc ogniskowania oka; moc jest następnie dopracowana w celu określenia soczewek, które pozwalają uzyskać ostre widzenie.

Metody leczenia astygmatyzmu

leczenie astygmatyzmu
Fot.: Unsplash.com

Zaburzenia widzenia w przebiegu astygmatyzmu można skorygować zarówno przy pomocy okularów, jak i soczewek kontaktowych. Osoby z astygmatyzmem wybierają przede wszystkim okulary, aby poprawić swoje widzenie. Okulary zawierają specjalną cylindryczną soczewkę, która kompensuje astygmatyzm. Zapewnia to dodatkowa moc w określonych częściach obiektywu. Niektóre osoby będą miały lepsze widzenie korzystając z soczewek kontaktowych, a nie okularów. Soczewki kontaktowe mogą zapewniać wyraźniejszy obraz i szersze pole widzenia. Jednakże, ponieważ soczewki kontaktowe są noszone bezpośrednio na oczy, wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji w celu zachowania zdrowia oczu. Standardowe soczewki miękkie mogą nie być skuteczne w korygowaniu astygmatyzmu. Specjalne toryczne miękkie soczewki kontaktowe mogą skorygować wiele rodzajów astygmatyzmu.

Laserowe leczenie astygmatyzmu polega na zabiegowym skorygowaniu krzywizny rogówki. Dzięki temu przywrócony zostaje kulisty kształt rogówki. Przez pierwszych kilka tygodni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, a także ekspozycji oczu na słońce.

Bibliografia:

Czaińska M., Astygmatyzm – charakterystyka wady; Optyka, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here