odwarstwienie siatkówki
Fot.: Unsplash.com

Siatkówka jest tylną warstwą oka i przekształca światło i obrazy wchodzące w oko w sygnały nerwowe, które są wysyłane do mózgu. Odwarstwienie siatkówki występuje, gdy nabłonek receptorowy (warstwa, w której znajdują się komórki wrażliwe na światło) oddziela się od nabłonka pigmentowego i płyn gromadzi się w przestrzeni między nimi. Oznacza to, że odżywianie i przepływ krwi do siatkówki  jest zablokowany, co może prowadzić nawet do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czynniki ryzyka odwarstwienia siatkówki

objawy odwarstwienia siatkówki
Fot.: Unsplash.com

Na odwarstwienie siatkówki narażone są te osoby, u których współistnieje kilka czynników ryzyka. Najistotniejsze z nich to:

  • związane z wiekiem zmiany w oku; im starszy wiek, tym bardziej prawdopodobne, że pojawi się odwarstwienie siatkówki – zwykle w wieku powyżej 60 lat; wraz z wiekiem wzrasta ryzyko tylnego odwarstwienia ciała szklistego (PVD), może prowadzić do odwarstwienia siatkówki
  • poprzednia operacja zaćmy
  • krótkowzroczność może sprawić, że w młodszym wieku wystąpi oderwana siatkówka
  • uraz oka, w przebiegu którego siatkówka odłączy się od razu, lub może to się zdarzyć kilka miesięcy lub nawet lat później
  • rodzinne występowanie odwarstwienia siatkówki
  • retinopatia cukrzycowa – jest to nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych siatkówki, które mogą powodować krwawienie i blizny; może to ciągnąć siatkówkę i sprzyjać jej odwarstwieniu

Postacie odwarstwienia siatkówki są następujące:

przedarciowe odwarstwienie siatkówki jest to najczęstszy rodzaj odwarstwienia siatkówki. Może się zdarzyć, jeśli w siatkówce rozwinie się rozdarcie lub dziura. Może to spowodować, że płyn w oku przesącza się pod siatkówkę i oddziela go od tylnej ściany oka. Jest to często spowodowane kurczeniem się ciała szklistego wewnątrz tylnej części oka, co jest normalną częścią starzenia się.

trakcyjne odwarstwienie siatkówki, gdy siatkówka jest odciągnięta przez blizny w oku. Może się tak zdarzyć, jeśli w oku występuje nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych, najczęściej u osób z cukrzycą

wysiękowe odwarstwienie siatkówki – jest to rzadki rodzaj odwarstwienia siatkówki. Jeśli naczynia krwionośne pod siatkówką zaczynają przesączać płyn, może gromadzić się on pod siatkówką, co czasami może spowodować jej odłączenie. Istnieje wiele powodów, dla których może się to zdarzyć – np. ciężki stan zapalny oka.

Objawy odwarstwienia siatkówki

Gdy siatkówka jest odłączona od tylnej ściany oka, jest oddzielona od dopływu krwi i nie działa prawidłowo. Typowe objawy odwarstwienia siatkówki obejmują męty, migające światła i cień lub zaburzenia widzenia, które mogą być nieruchome lub postępują w kierunku patrzenia. W innych przypadkach odwarstwienia siatkówki pacjenci mogą nie być świadomi jakichkolwiek zmian w widzeniu. Nasilenie objawów jest często związane z zakresem odwarstwienia. Nagłemu oddzieleniu siatkówki może towarzyszyć natychmiastowa utrata wzroku, a powoli postępujące zmiany bardzo długo nie zaburzają widzenia.

Leczenie odwarstwionej siatkówki

leczenie odwarstwienia siatkówki
Fot.: Unsplash.com

Istnieje kilka typów operacji odwarstwienia siatkówki. Wszystkie one mają na celu, aby siatkówka znów przylegała płasko do wnętrza oka. Metody leczenia są następujące. Witrektomia polega na tym, że lekarz usunie szklisty (przezroczysty żel) z tylnej części oka i zastąpi go albo pęcherzykiem gazu, albo – rzadziej – pęcherzykiem oleju silikonowego. To będzie trzymać siatkówkę w miejscu. Bańka gazowa powoli zniknie w ciągu około sześciu tygodni. Jeśli lekarz używa pęcherzyka oleju silikonowego, może być konieczne jego późniejsze usunięcie.

Chirurgia klamry twardówki – lekarz przymocuje cienką opaskę z materiału syntetycznego na zewnątrz oka. Spowoduje to naciśnięcie na zewnątrz oka, co spowoduje, że wewnętrzna ściana oka nieznacznie przesunie się do środka. To popycha wnętrze oka przed oderwaną siatkówką w pozycję, która pomaga jej ponownie dołączyć do anatomicznego położenia w gałce ocznej.

Bibliografia:

Haug S., Czynniki ryzyka odwarstwienia siatkówki u chorych po operacji usunięcia zaćmy; Okulistyka po Dyplomie, 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here