soczewki kontaktowe
Fot.: Unsplash.com

Soczewki kontaktowe to bardzo komfortowy i skuteczny sposób na skorygowanie rozmaitych wad wzroku. Ponadto soczewki umożliwiają dowolna zmianę koloru oczu. Soczewki kontaktowe mogą różnić się kształtem, mocą optyczną, trybem noszenia. W jaki sposób wybrać soczewki idealne?

Czym są soczewki kontaktowe?

rodzaje soczewek kontaktowych
Fot.: Unsplash.com

Soczewki kontaktowe to miękkie soczewki korygujące wzrok, które przylegają bezpośrednio do oka – i to podstawowa cecha różniąca soczewki kontaktowe od okularów korekcyjnych. Soczewki skupiają i załamują światło padające na powierzchnię oka w taki sposób, aby skorygować wiele wad wzroku, takich jak krótko – lub długowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia.

Biorąc pod uwagę krzywiznę soczewki, wyróżnia się soczewki sferyczne i asferyczne. Gdy soczewka ma idealnie sferyczny kształt (taką właściwość ma konwencjonalna soczewka sferyczna), pojawia się coś, co nazywa się aberracją sferyczną. Oznacza to, że równoległe promienie światła przechodzą przez centralną część obiektywu i koncentrują się w innym punkcie niż promienie świetlne przechodzące przez krawędź obiektywu. Powoduje to wiele punktów ostrości dla oka, co ostatecznie oznacza, że obraz będzie rozmazany. Istnieje kilka naturalnych aberracji sferycznej w oku ze względu na kształt rogówki i soczewki oka, a gdy miękka sferyczna soczewka kontaktowa jest umieszczona na rogówce, przyjmuje kształt rogówki. Prowadzi to do wzrostu aberracji sferycznej i obniżonej jakości widzenia.

Natomiast asferyczne soczewki kontaktowe nie mają idealnie sferycznego kształtu. Ten typ obiektywu ma zmieniającą się krzywiznę na powierzchni obiektywu, a więc następuje stopniowa zmiana mocy od środka obiektywu do krawędzi. Natomiast styki sferyczne mają stałą krzywiznę i moc na powierzchni obiektywu.

Soczewki sferyczne i asferyczne różnią się w następujący sposób:

  • soczewka asferyczna ma różną krzywiznę na całej powierzchni obiektywu, a nie równomiernie sferyczny kształt
  • kontakty asferyczne mogą korygować aberrację sferyczną i zmniejszać niewyraźne widzenie. Mogą one zapewnić ostrzejsze, jaśniejsze i jaśniejsze widzenie u niektórych osób. Z drugiej strony, sferyczne kontakty są zgodne z kształtem rogówki i dodają do sferycznej aberracji obecnej w oku, ze względu na naturalny kształt rogówki i soczewkę krystaliczną
  • kontakty asferyczne mogą pomóc poprawić ostrość widzenia (jasność) w warunkach słabego oświetlenia po operacji zaćmy.

Zazwyczaj osoby z wadami wzroku rzędu od + 3 do – 6 nie mają potrzeby korzystania z soczewek asferycznych.

Jakie soczewki dla jakiej wady wzroku?

Zazwyczaj w przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności wybierane są klasyczne soczewki sferyczne. W przypadku astygmatyzmu konieczne jest zastosowanie soczewek torycznych – są to soczewki o zupełnie innej konstrukcji. W przebiegu astygmatyzmu dochodzi do zakrzywienia powierzchni rogówki lub soczewki oka. W celu skorygowania takiej wady wzroku konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych o kształcie przypominającym obwarzanek – pozwala to na różne załamanie światła i dopasowanie soczewki do krzywizny rogówki.

Przy pomocy soczewek kontaktowych można także skorygować starczowzroczność, czyli prezbiopię. Wówczas doskonale sprawdzają się soczewki multifokalne, czyli posiadające różne moce optyczne, ułożone w postaci koncentrycznych pierścieni. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne korygowanie widzenia zarówno bliskiego, jak i dalekiego.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

jakie soczewki kontaktowe wybrać
Fot.: Unsplash.com

Istnieją soczewki jednorazowe, które można nosić tylko przez jeden dzień, a także soczewki wielokrotnego użycia. Soczewki jednodniowe są soczewkami silikonowymi, o bardzo delikatnej strukturze. Soczewki te są bardzo miękkie, doskonale nawilżają oko i mają wysoki współczynnik gazoprzepuszczalności, dlatego ich noszenie jest niezwykle komfortowe. Należy jednak zakładać je z dużą ostrożnością, gdyż łatwo o ich uszkodzenie. Takie soczewki są jednorazowe – po ich zdjęciu należy je wyrzucić, nie można założyć ich ponownie. Soczewki jednodniowe są idealne dla osób, które korzystają z soczewek jedynie okazyjnie lub wówczas, gdy utrudnione jest zachowanie odpowiedniej higieny oczu i soczewek (np. podczas podróży). Soczewki o dłuższym trybie noszenia (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy półroczne) są soczewkami wielokrotnego użytku. Są to bardziej wytrzymałe soczewki silikonowo – hydrożelowe, które można zakładać wiele razy. Należy jednak pamiętać o dokładnym ich oczyszczaniu z osadów białkowych, przy pomocy płynu do soczewek.

Bibliografia:

Prawda o soczewkach kontaktowych; ECLF, 2009

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here