ochrona przed światłem niebieskim
Fot.: Unsplash.com

Żyjemy w czasach, gdy mamy stały kontakt z urządzeniami elektronicznymi, które w negatywny sposób oddziałują na nasz wzrok. Wszystko za sprawą emitowanego przez nie niebieskiego światła. Długotrwałe narażenie oczu na światło niebieskie przyczynia się do zmęczenia oczu, zaburzeń akomodacji, a także suchości oczu. Poza tym światło niebieskie może zakłócać sen, a także przyczyniać się do pojawienia się bólów głowy.

Czym jest światło niebieskie?

wpływ światła niebieskiego na oczy
Fot.: Unsplash.com

Światło słoneczne składa się z czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego, indygo i fioletowego światła. Po połączeniu staje się białym światłem, które widzimy. Każdy z nich ma inną energię i długość fali. Promienie na czerwonym końcu mają dłuższe długości fal i mniej energii. Z drugiej strony, niebieskie promienie mają krótsze długości fal i więcej energii. Światło, które wygląda na białe, może mieć duży niebieski składnik, który może narazić oko na większą długość fali z niebieskiego końca widma.

Największym źródłem niebieskiego światła jest światło słoneczne. Ponadto istnieje wiele innych źródeł:

  • światło fluorescencyjne
  • żarówki CFL (świetlówki kompaktowe)
  • światło LED
  • telewizory LED z płaskim ekranem
  • monitory komputerowe, smartfony i tablety

Ekspozycja na niebieskie światło otrzymywana z ekranów jest niewielka w porównaniu z ilością ekspozycji ze słońca. A jednak istnieje obawa o długoterminowe skutki ekspozycji ekranu ze względu na bliskość ekranów i czas przy nich spędzony. A co najgorsze – oczy dzieci pochłaniają więcej niebieskiego światła niż dorośli z ekranów urządzeń cyfrowych.

Wpływ światła niebieskiego na organizm

Mało kto wie, że światło niebieskie może oddziaływać w korzystny sposób na zdrowie. Niebieskie światło jest potrzebne dla dobrego zdrowia:

  • zwiększa czujność, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze, podnosi nastrój
  • reguluje rytm dobowy – naturalny cykl budzenia i snu w organizmie; ekspozycja na niebieskie światło w ciągu dnia pomaga utrzymać zdrową rytm dobowy; jednak zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło późno w nocy (za pośrednictwem smartfonów, tabletów i komputerów) może zakłócać cykl budzenia i snu, co prowadzi do problemów ze snem i zmęczenia w ciągu dnia.

Za mało ekspozycji na światło słoneczne u dzieci może mieć wpływ na wzrost i rozwój oczu i wzroku. Wczesne badania wykazują niedobór ekspozycji na niebieskie światło może przyczynić się do niedawnego wzrostu krótkowzroczności.

A jaki jest negatywny wpływ światła niebieskiego na organizm? Widoczne niebieskie światło przechodzi przez rogówkę i soczewkę i dociera do siatkówki. To światło może wpływać na widzenie i może przyczynić się do przedwczesnego starzenia oczu. Wczesne badania pokazują, że zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło może prowadzić do:

  • nasilonego powstawania wolnych rodników, co przekłada się na generowanie uszkodzeń komórek światłoczułych oka i pogorszenie widzenia
  • nadmiernego zwężenia źrenic
  • zmęczenia oczu
  • ograniczenia mrugania powiekami, co może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia gałki ocznej.

Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

światło niebieskie
Fot.: Unsplash.com

Jeśli problemem jest stała ekspozycja na niebieskie światło smartfonów, tabletów i ekranów komputerowych, istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło:

  • spróbuj zmniejszyć ilość czasu spędzonego przed tymi ekranami i / lub zrobić częste przerwy, aby dać oczom odpocząć.
  • filtry ekranu są dostępne dla smartfonów, tabletów i ekranów komputerowych. Zmniejszają one ilość niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia
  • okulary komputerowe z żółtymi soczewkami, które blokują niebieskie światło, mogą pomóc w zmniejszeniu cyfrowego zmęczenia oczu  poprzez zwiększenie kontrastu.
  • soczewki antyrefleksyjne zmniejszają odblaski i zwiększają kontrast, a także blokują niebieskie światło przed słońcem i urządzeniami cyfrowymi.
  • dieta bogata w antyoksydanty: dostarczanie wraz z dietą odpowiedniej ilości antyoksydantów pozwala zapewnić oczom ochronę przed wolnymi rodnikami. Szczególne znaczenie ma wysoka podaż witaminy C, A i E, a także zeaksantyny i luteiny. Związki te znaleźć można w warzywach, owocach i orzechach.

Bibliografia:

Tosini G., Ferguson I., Effects of blue light on the circadian system and eye physiology; Molecular vision, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here