sport
Fot.: Unsplash.com

Regularna aktywność fizyczna wskazywana jest jako istotny element profilaktyki wielu schorzeń, a także wspomagania leczenia wielu zaburzeń zdrowotnych. Nie trzeba wcale uprawiać sportu w sposób profesjonalny, wykonując mordercze treningi – wystarczy po prostu codziennie wyjść na spacer, pójść na siłownię, wybrać się na przejażdżkę rowerową. Świetnym uzupełnieniem aktywnego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta.

Sport – dlaczego jest taki ważny?

korzyści ze sportu
Fot.: Unsplash.com

Aktywność fizyczna to skuteczny sposób na świetne samopoczucie, nienaganny wygląd i doskonały stan zdrowia. Wystarczy znaleźć motywację do regularnych treningów. Regularny ruch oddziałuje w niezwykle korzystny sposób na organizm, pomagając zachować doskonałą kondycję. Ruch aktywuje pracę układu sercowo – naczyniowego, pobudzając krążenie krwi i dotlenienie komórek, normalizując ciśnienie tętnicze i regulując rytm serca. Aktywność sportowa przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego, a także poprawia samopoczucie psychiczne, gdyż pobudza wydzielanie endorfin. Sport stanowi doskonałe narzędzie do utrzymania prawidłowej masy ciała, a to w oczywisty sposób przekłada się na poprawę stanu zdrowia. Otyłość uznawana jest za chorobę, gdyż prowadzi do rozwoju wielu innych przewlekłych schorzeń, w tym nowotworów. Sport zwiększa odporność organizmu, chroni przed stanami depresyjnymi, reguluje rytm snu.

Regularne uprawianie sportu jest ważne w każdym wieku. Sport wspomaga rozwój dziecka, pomaga wypracować prawidłową postawę ciała oraz koordynację ruchową. U seniorów sport pomaga zachować sprawność fizyczną, ogranicza rozwój zmian zwyrodnieniowych w obrębie układu ruchu, dba o kondycję serca.

Trening siłowy czy cardio?

Korzyści dla zdrowia może odczuć każda osoba, która prowadzi aktywny styl życia. Nie jest konieczne codzienne realizowanie wymagających treningów fitness na siłowni, wystarczy po prostu znaleźć motywację do treningu więcej się ruszać. Rezygnacja z windy na rzecz schodów, sprzątanie mieszkania, spacery, aktywne zabawy z dziećmi – potrafią wiele zdziałać. Jeśli natomiast decydujemy się na bardziej zorganizowaną i regularną formę ruchu, można zaplanować trening cardio lub siłowy. Czym różnią się te formy aktywności?

Trening cardio to idealna dla każdego forma treningu, umożliwiająca spalanie tkanki tłuszczowej. Pod pojęciem treningu cardio kryje się bieganie, pływanie, jazda na rowerze, pajacyki, skoki na skakance i wiele innych aktywności, które przyczyniają się do znacznego przyspieszenia tętna. Aby chudnąc jeszcze efektywniej, można sięgnąć po takie naturalne spalacze tłuszczu jak kawa i zawarta w niej kofeina. Z kolei trening siłowy kojarzony jest głównie z ćwiczeniami i dietą na masę. Taki typ treningu także umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej, a jednocześnie – rozbudowę masy mięśniowej. Nie jest to jednak forma treningu dedykowana wyłącznie kulturystom – trening siłowy doskonale sprawdza się w celu podtrzymania optymalnego poziomu tkanki mięśniowej, zwłaszcza u osób w średnim i podeszłym wieku.

O czym pamiętać podczas treningu?

trening
Fot.: Unsplash.com

Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących osób prowadzących aktywny tryb życia. Przede wszystkim mowa o diecie. Osoby trenujące rekreacyjnie powinny pamiętać o zróżnicowanej diecie, obfitującej w białko, kwasy omega 3 oraz składniki mineralne i witaminy dla sportowców. Dla sportowców duże znaczenie ma unikanie pustych kalorii – niewskazane jest sięganie po takie produkty jak chleb pszenny i przetworzone zboża, cukier, alkohol. Właściwie skomponowany jadłospis umożliwi utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także dostarczy energii do pracy mięśni i potreningowej regeneracji organizmu. Warto suplementować białko w postaci odżywek białkowych oraz aminokwasy BCAA – to szczególnie ważne dla osób uprawiających trening siłowy. Sportowcy chętnie suplementują także kreatynę, która wspomaga budowanie masy mięśniowej i uzyskanie wymarzonej sylwetki. Koniecznie trzeba zadbać o stawy, co może zapobiec kontuzjom stawu kolanowego czy skokowego. I zawsze należy pamiętać o regeneracji, gdyż tylko wtedy treningi nie doprowadzą do przetrenowania organizmu.

Bibliografia:

Błajet P., Rocznik andragogiczny 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here