badanie wzroku
Fot.: Unsplash.com

Badanie okulistyczne to badanie wykonywane w celu oceny ostrości wzroku, a także ciśnienia wewnątrzgałkowego i dna oka. Badanie to może być wykonywane profilaktycznie, jako badanie okresowe w pracy lub przed zatrudnieniem, a także przy pojawieniu się niepokojących objawów ze strony narządu wzroku.

Co to jest badanie okulistyczne?

badanie oczu
Fot.: Unsplash.com

Badanie okulistyczne jedno z najczęściej wykonywanych badań wzroku, pozwalających na ocenę widzenia. Badanie pozwala wykryć określone wady wzroku, ostrość widzenia i widzenie barw, odruchy źreniczne. Badanie dna oka ocenia tarczę nerwu wzrokowego, a badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego ma znaczenie dla rozpoznania jaskry czy nadciśnienia wewnątrzgałkowego.

W skład badania okulistycznego wchodzą następujące badania:

  • badanie ostrości widzenia
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • szczegółowe badanie oka

Wskazania do wykonania badania okulistycznego

Badanie okulistyczne wykonywane jest jako badanie profilaktyczne służące ocenie narządu wzroku. U osób w wieku 30 – 40 lat zaleca się wykonywać to badanie co 5 lat, natomiast po 40 roku życia – co 2 lata. Badanie wzroku zalecane jest ponadto osobom starającym się o zatrudnienie na niektórych stanowiskach i jako badanie okresowe pracowników. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, pilotów czy pracowników służb mundurowych. Ponadto badanie wzroku zalecane jest każdemu, kto zauważa pogorszenie wzroku, a także osobom chorującym na nadciśnienie, cukrzycę.

Badanie ostrości widzenia

Badanie ostrości widzenia służy ocenie widzenia w bliży i w dali. Jest to podstawowa metoda oceny wzroku, wykonywana osobno dla oka lewego i prawego. Jedno oko zostaje zasłonięte, a drugim okiem osoba badana odczytuje literki o różnej wielkości. W przypadku badania wzroku do dali ocenia się literki umieszczone na tablicy oddalonej o 5 metrów, a do bliży – w odległości około 30 cm.

W badaniu można uzyskać wynik wskazujący na wzrok prawidłowy, prawie normalny, słabowzroczność lekką, słabowzroczność umiarkowaną, słabowzroczność głęboką lub ślepotę całkowitą. Jeśli w badaniu uzyskany zostanie wynik poniżej normy, wówczas badanie kontynuowane jest z próbnymi szkłami, pozwalającymi dopasować korekcję wzroku. Do korygowania dalekowzroczności stosowane są “plusy”, a krótkowzroczności – “minusy”.

Widzenie barw

Zaburzenia widzenia barw dotyczą głównie widzenia barwy zielonej i czerwonej. Badaniu poddawane jest osobno oko lewe i prawe, a w badaniu wykorzystywana jest tablica z zaznaczonymi zróżnicowanymi odcieniami kolorów. Zaburzenia widzenia barw jest charakterystyczny dla uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

problemy ze wzrokiem
Fot.: Unsplash.com

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to badanie okulistyczne służące wykryciu takich nieprawidłowości jak zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Za niskie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego towarzyszą m. in. cukrzycy, stanom zapalnym gałki ocznej czy urazowi gałki ocznej. Z kolei za wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może odpowiadać jaskra, nadciśnienie tętnicze czy stosowanie leków steroidowych. Do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego można wykorzystać urządzenia bezpośrednio naciskające na gałkę oczną lub podmuch powietrza.

Badanie dna oka

Badanie dna oka polega na ocenie tarczy nerwu wzrokowego. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie takich nieprawidłowości jak:

  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyca
  • cukrzyca
  • odklejenie siatkówki, krwotok do siatkówki
  • stany zapalne nerwu wzrokowego
  • choroby błony naczyniowej, np. nowotwory czy stany zapalne.

Badanie dna oka wykonywane jest przy pomocy wziernika ocznego, czyli oftalmoskopu, w zaciemnionym pomieszczeniu. Wcześniej konieczne jest zastosowanie kropli rozszerzających źrenice.

Wskazaniami do badania dna oka jest występowanie takich nieprawidłowości w widzeniu jak krzywienie się linii, widzenie błysków światła, widzenie jednym okiem przedmiotów mniejszych, a drugim większych, a także nagłe osłabienie ostrości widzenia czy zaburzenie widzenia barw.

Bibliografia:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here