jak zacząć trenować
Fot.: Unsplash.com

Większość osób zrobi naprawdę dużo, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Oczywiście dla każdego pojęcie „idealna sylwetka” znaczy co innego, zazwyczaj jednak wspólnym mianownikiem jest jędrne ciało, proporcjonalna sylwetka i sprężyste ruchy. Droga od chęci zmiany do jej realizacji wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji. Chcesz wypracować sylwetkę swoich marzeń – skorzystaj z poniższych rad.

Przede wszystkim – motywacja

motywacja do treningu
Fot.: Unsplash.com

Praca nad sylwetką wymaga nie tylko wzmożonej aktywności fizycznej, ale przede wszystkim – zbilansowanej diety. A zarówno utrzymanie reżimu treningowego, jak i dietetycznego wymaga motywacji. Punktem wyjścia do jakichkolwiek zmian jest zatem bardzo dokładne określenie celu, ale co więcej – sprecyzowanie dokładnego planu, jak ten cel osiągnąć krok po kroku. Zaś kluczowe dla motywacji jest zrozumienie, dlaczego osiągniecie celu jest dla nas takie ważne. Po co chcemy schudnąć czy wymodelować sylwetkę? Czy dostrzegamy w tych działaniach coś więcej niż tylko wskazanie wagi czy ilość centymetrów w obwodzie? Doskonałą motywacją może być chęć zadbania o zdrowie, gdyż umiarkowana aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to dwa filary długowieczności i doskonałego samopoczucia. Motywacje musisz w sobie znaleźć sam – nikt za Ciebie nie pójdzie na trening ani nie zmobilizuje do racjonalnego odżywiania przy pomocy popularnych motywujących haseł. Jeśli wiesz, po co to robisz – uda Ci się. Daj sobie tylko czas i wprowadzaj zmiany stopniowo, krok po kroku. Wtedy nie odczujesz zbyt dużej presji i nawet nie zauważysz, kiedy nowy styl życia stanie się jedynym, jakiego chcesz.

Dieta dla idealnej sylwetki

Plan żywienia zawsze powinien być ustalany indywidualnie pod kątem celów treningowych i dietetycznych. W celu rozbudowy masę mięśniowej trzeba pomyśleć o nadwyżce kalorycznej. A gdy celem jest redukcja masy ciała? Wtedy stworzyć umiarkowany deficyt kaloryczny rzędu 200 – 300 kalorii. W połączeniu z regularnym sportem to wystarczy, by schudnąć. Najczęściej popełnianym przez osoby odchudzające się – zwłaszcza przez kobiety – błędem, jest radykalne ograniczenie spożywanych kalorii. Poza tym, że spowalnia to metabolizm i sprzyja niedoborom pokarmowym – wiele tym nie zyskamy. Co zatem zrobić? Spożywać regularnie posiłki, w ilości 4 – 6 dziennie. Należy zadbać o dostarczenie odpowiednich ilości makroskładników, najczęściej w proporcjach węglowodany 50 – 60%, białko 15 – 20%, tłuszcze 20 – 30%. Ilość to nie wszystko – należy zadbać o jakość tych składników. A zatem – węglowodany tylko złożone, czyli pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych; białko pełnowartościowe, o zawartości wszystkich aminokwasów – znajdują się one w chudym mięsie, rybach i nabiale. I wreszcie tłuszcz – nigdy nie należy z niego rezygnować, wystarczy zastąpić jedynie tłuszcz zwierzęcy nienasyconymi kwasami tłuszczowymi pochodzenia roślinnego. Natomiast kaloryczność obliczyć należy z wzorów na podstawową przemianę materii, z uwzględnieniem stopnia aktywności. Tak oszacowaną wartość ostatecznie „dotnij na miarę” względem celu – stwórz deficyt lub nadwyżkę kalorii. I gotowe. A rezygnacja z alkoholu i palenia papierosów jest chyba rzeczą oczywistą, prawda?

Ćwiczenia – polub cardio i ciężary

trening siłowy i cardio
Fot.: Unsplash.com

Nie ma jednego słusznego rodzaju aktywności fizycznej. Jest natomiast jedna słuszna strategia treningowa – umiejętnego połączenia zarówno treningu aerobowego, jak i siłowego. Łącząc te 2 rodzaje treningu uzyskać można przyspieszenie tempa metabolizmu nie tylko w czasie trwania treningu, ale także po nim. Trening siłowy zagwarantuje wzmocnienie kości i stawów, ujędrnienie sylwetki, nada ciału właściwych proporcji. Spali tłuszcz i rozbuduje mięśnie. I tu ważna uwaga do kobiet – drogie Panie, z racji odmienności gospodarki hormonalnej i dużo mniejszego poziomu testosteronu, nie macie szans stać się damską wersją kulturysty. Zyskacie natomiast pięknie wymodelowane pośladki, jędrne uda i ramiona oraz płaski brzuch. Strategii treningu siłowego jest wiele, a zależą one bezpośrednio od obranego celu. Najczęściej powtarzaną regułą jest jednak trening full body workout dla początkujących i trening dzielony (split) dla bardziej zaawansowanych.

A cardio? Nie należy całkowicie wykluczać go z planu treningowego. Po pierwsze – skutecznie spala tłuszcz. Po drugie – wzmacnia układ sercowo –naczyniowy i doskonale kształtuje wydolność organizmu. I wreszcie po trzecie – to doskonały sposób na spędzenie dnia wolnego od treningu siłowego.

Warto wzmocnić organizm odpowiednią suplementacją – wspomagającą możliwości organizmu na treningu, spalającą tłuszcz, intensyfikującą rozbudowę tkanki tłuszczowej, a także zadbaj o sen i regenerację. Efekty zauważalne będą szybko, a nowy styl życia stanie się zdrowym nawykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here