1 rok życia dziecka
Fot.: Unsplash.com

Pierwszy rok życia dziecka to czas wyjątkowy zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Świeżo upieczeni rodzice uczą się tego, jak wypełniać swoje rodzicielskie obowiązki, a maluch z miesiąca na miesiąc nabywa nowych umiejętności. Rozwój dziecka w 1 roku życia poznany został bardzo dokładnie, zatem rodzice mogą miesiąc po miesiącu kontrolować, czy maluch nabywa niezbędnych umiejętności i rozwija się prawidłowo.

Poród – i co dalej?

rozwój niemowlaka
Fot.: Unsplash.com

Moment, w którym dziecko przychodzi na świat jest niezapomnianym przeżyciem. Aby poród nie był kojarzony jako niemiłe doświadczenie, należy wiedzieć, jak przygotować się do porodu. Warto skorzystać z zajęć w szkole rodzenia, gdzie poznać można techniki radzenia sobie z bólem, a także sposoby na usprawnienie akcji porodowej. Konieczne jest utrzymywanie stałej aktywności fizycznej aż do porodu – oczywiście, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań. Warto zawczasu wybrać szpital, w którym ma odbyć się porób, omówić z partnerem kwestię jego uczestnictwa w porodzie. Dobrze jest zorientować się, jaka położna środowiskowa obejmie opieką kobietę po porodzie, a także gdzie znajduje się najbliższa poradnia laktacyjna – problemy z laktacją i karmieniem piersią nie należą do rzadkości. I nigdy nie należy odkładać pakowania do szpitala i przygotowania wyprawki dla noworodka na ostatnią chwilę.

Czy dziecko rozwija się prawidłowo?

Miesiąc po miesiącu zaobserwować można nabywanie przez malucha kolejnych umiejętności. Najbardziej zauważalne zmiany w zachowaniu i umiejętnościach niemowlaka określane są mianem skoków rozwojowych. Zazwyczaj poprzedzone są nagłą zmianą w zachowaniu dziecka; przykładowo – pogodny do tej pory maluch staje się płaczliwy i drażliwy. Na pierwszy rok życia dziecka przypada siedem skoków rozwojowych. Ogólny stan zdrowia malucha oraz tempo jego rozwoju ocenia pediatra podczas wizyt kontrolnych. W pierwszym roku życia dziecka wykonywanych jest kilka bilansów zdrowia, np. przed wykonaniem szczepionek, realizowanych zgodnie z kalendarzem szczepień. Wzrost i waga dziecka oceniane są przy pomocy siatek centylowych.

Jak dbać o zdrowy rozwój niemowlaka?

Aby mieć pewność, że maluszek rozwija się w prawidłowy sposób, należy zapewnić mu odpowiedni model żywienia. Jak długo karmić piersią? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby przez pierwsze pół roku życia karmić dziecko wyłącznie piersią, a nie mlekiem modyfikowanym. Jednocześnie – Polskie Towarzystwo Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition wskazują na możliwość rozszerzania diety dziecka między 17 a 26 tygodniem. Nie oznacza to oczywiście, że należy tak wcześnie wprowadzać stałe pokarmy, którymi zastępowane są kolejne karmienia piersią. Oznacza to natomiast, że można podawać maluchowi niewielkie ilości pokarmów stałych, aby oswoić go z nowymi smakami i umożliwić kontakt z potencjalnymi alergenami pokarmowymi.

Rozszerzanie diety dziecka powinno odbywać się zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka, określającymi, w jakiej kolejności włączać kolejne produkty.

Najczęstsze problemy zdrowotne dziecka w 1 roku życia

żywienie niemowlaka
Fot.: Unsplash.com

Niemowlę w pierwszych dwunastu miesiącach życia może doświadczać rozmaitych dolegliwości. Pierwszą z nich może być kolka, wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego, która sprzyja powstawaniu bolesnych wzdęć i uciążliwych bólów brzucha. Małe dzieci są narażone na rozwój rozmaitych infekcji, zwłaszcza wirusowych. Rotawirusy odpowiadają za pojawienie się uciążliwych biegunek, mogących prowadzić do odwodnienia malucha. Bardzo często u maluchów rozwijają się infekcje górnych dróg oddechowych. Gorączka u niemowlaka może towarzyszyć stanom zapalnym gardła, anginie, zapaleniu ucha środkowego. U maluszków, zwłaszcza dziewczynek mogą rozwinąć się także infekcje dróg moczowych. Inne przyczyny gorączki i pogorszonego samopoczucia to szczepienia, a także ząbkowanie. W przypadku pojawienia się gorączki można sięgać po leki przeciwgorączkowe, a także zrobić zimne okłady. Gdy gorączka się utrzymuje – konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Bibliografia:

Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka; Rebis, 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here