laktacja
Fot.:Pexels.com

Laktacja to proces wydzielania mleka przez gruczoły piersiowe. Karmienie piersią zapewnia odpowiedni rozwój dziecka, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych. Przez pierwsze pół roku zalecane jest wyłączne karmienie malucha piersią, jednak niekiedy pojawiają się problemy z laktacją – i wówczas konieczne jest karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym.

Czym jest laktacja?

problemy z laktacją
Fot.: Pexels.com

Laktacja to regulowany przez hormony proces wydzielania mleka przez gruczoły piersiowe. Proces produkcji pokarmu rozpoczyna się już podczas ciąży, a główną rolę w tym procesie odgrywa hormon prolaktyna. Po porodzie dochodzi nie tylko do produkcji pokarmu, ale także jego wydzielania przez brodawki sutkowe. Wówczas sygnałem do wydzielania pokarmu jest ssanie brodawki przez niemowlaka.

W procesie laktacji powstaje pełnowartościowy pokarm, zawierający optymalne proporcje makro – i mikroskładników. Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka mleko mamy dostarcza odpowiednich ilości węglowodanów, białek i tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Cennymi składnikami mleka kobiecego są także immunoglobuliny, które odpowiadają za wzmocnienie naturalnej odporności w okresie, gdy układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Kryzys laktacyjny – chwilowe problemy z karmieniem

Niekiedy pojawia się chwilowy niedobór pokarmu, któremu można łatwo zaradzić. Zazwyczaj kryzys laktacyjny pojawia się między 3 – 6 tygodniem życia a także w okolicy 3 miesiąca życia. Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być następujące czynniki:

  • skoki rozwojowe dziecka, gdy dziecko może potrzebować więcej pokarmu, a organizm potrzebuje nieco czasu, aby dostosować się do nowej sytuacji
  • stres i przemęczenie u mamy
  • stany zapalne i pękanie brodawek, które może uniemożliwiać ssanie piersi
  • niewłaściwa technika przystawiania malucha do piersi
  • dokarmianie dziecka butelką, co zmniejsza zainteresowanie ssaniem piersi i zmniejsza ilość produkowanego pokarmu

Taki kryzys laktacyjny zwykle trwa kilka dni. Gdy już się pojawi, należy pamiętać o tym, że jest to stan przejściowy i absolutnie nie musi oznaczać konieczności odstawienia dziecka od piersi. Nie należy podawać dziecku mleka modyfikowanego czy karmić go pokarmem ściągniętym laktatorem i podawanym w butelce. Przyczyni się to do dalszego zahamowania laktacji, a dziecko szybko może odzwyczaić się od piersi. Co zatem robić?

karmienie piersią
Fot.: Pexels.com

Gdy pojawią się problemy z laktacją, należy starać się regularnie przystawiać dziecko do piersi. Nie warto stosować laktatora do ściągania pokarmu, stosując laktator zamiast karmienia. Można natomiast zastosować laktator po karmieniu, a zalecany system to 5 – 3 – 1. Polega on na tym, że po zakończeniu karmienia przystawiamy laktator do jednej piersi na 5 minut, następnie przez trzy minuty, a na końcu – przez 1 minutę. Konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu – trzeba wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Ważna jest także dieta – nie może w niej zabraknąć nieprzetworzonych produktów. Ogromne znaczenie ma odpoczynek, unikanie stresu, optymalna ilość snu. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z pomocy poradni laktacyjnej.

Laktacja a kolejna ciąża

Jednym z efektów karmienia piersią może być ochrona przed kolejną ciążą. Wiele świeżo upieczonych mam traktuje karmienie piersią jako metodę antykoncepcji. Jest to jednak duże uproszczenie. Owszem, faktem jest, że laktacja przyczynia się do opóźnienia owulacji. U kobiet, które nie karmią piersią okres powraca po około 6 – 13 tygodniach, a u kobiet karmiących piersią – nawet przez cały okres trwania laktacji. Nie jest to jednak żelazną regułą i może się zdarzyć, że pomimo karmienia piersią owulacja wystąpi. Jeśli zatem kobieta nie planuje na razie kolejnego potomka, wówczas zalecane jest zastosowanie bardziej sprawdzonej metody antykoncepcji.

Bibliografia:

Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka; Rebis, 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here