kolka niemowlęca
Fot.: Unsplash.com

Kolka niemowlęca to dość powszechna dolegliwość, manifestująca się napadowymi dolegliwościami bólowymi, wynikającymi z nagromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Kolka wynika przede wszystkim z niedojrzałości układu pokarmowego niemowlaka i ustępuje samoistnie około 4 miesiąca życia. Nie ma żadnych specyficznych badań potwierdzających rozpoznanie kolki – wystarczy stwierdzenie obecności charakterystycznych objawów. Walka z kolkami u niemowlaka sprowadza się do wypracowania odpowiedniej techniki karmienia, wykonywaniu ciepłych okładów na brzuszek oraz ograniczenia działania na dziecko silnych bodźców.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to dolegliwość występująca u niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Kolkę podejrzewać można, gdy u dziecka pojawiają się nagłe, gwałtowne napady intensywnego płaczu, spowodowane wzdęciami i towarzyszącymi im dolegliwościami bólowymi. Przyczyną kolki jest przede wszystkim niedojrzałość układu pokarmowego niemowlaka, ponadto występowanie kolek powiązano z następującymi czynnikami:

  • nieprawidłowa technika karmienia piersią lub butelką, co sprzyja połykaniu dużych ilości powietrza
  • palenie papierosów
  • depresja poporodowa
  • nietolerancje pokarmowe
  • nadmierne reagowanie dziecka na bodźce zewnętrzne.

Kolka u niemowlaka zazwyczaj pojawia się po 3 tygodniu życia i może utrzymywać się do 4 – 5 miesiąca, po czym samoistnie ustępuje.

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Kolka niemowlaka rozpoznawana jest w oparciu o regułę 3:

  • płacz trwa łącznie przez co najmniej trzy godziny dziennie
  • napady kolkowe występują minimum trzy razy w tygodniu
  • objawy utrzymują się przez co najmniej trzy tygodnie

Nie ma żadnych konkretnych badań, które mogłyby potwierdzić rozpoznanie kolki. Wystarczy zaobserwowanie u dziecka charakterystycznych objawów. Podczas napadu płaczu dziecko może podkurczać nóżki, ponadto może zwiększyć się ilość wydalanych gazów. Ważne jest, aby występowaniu objawów kolki towarzyszyło prawidłowe przybieranie malucha na wadze, a także chętne przyjmowanie pokarmów. Zaniepokoić powinno natomiast występowanie takich symptomów jak wymioty, obfite ulewanie pokarmu, gorączka, biegunki, krew w stolcu, zbyt niska masa ciała czy drgawki. Wówczas konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka?

Kolka niemowlęca to schorzenie, na które nie ma konkretnego leku. W związku z tym, że nie ma możliwości określenia jednoznacznie przyczyny występowania kolki u konkretnych niemowląt, nie istnieje leczenie przyczynowe. Można jedynie łagodzić objawy kolki i zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych napadów. Przede wszystkim – należy zadbać o odpowiednią technikę karmienia. Podczas ssania piersi dziecko nie powinno zbyt płasko chwytać brodawki. Z kolei podczas karmienia niemowlaka butelką należy zadbać, aby mleko nie wypływało zbyt szybko ze smoczka – w obu tych sytuacja dziecko łyka zbyt dużo powietrza. Ponadto unikać należy oddziaływania na dziecko silnych bodźców – światła, hałasu czy nerwowej atmosfery. I wreszcie – absolutnie nie można dopuścić do kontaktu malucha z dymem papierosowym. W celu zapobiegania napadom kolki warto ponadto, aby mama karmiąca wyeliminowała z diety popularne alergeny pokarmowe (np. mleko, soja, pszenica, orzechy) oraz potrawy wzdymające.

Gdy pojawi się kolka, można podać dziecku kropelki zawierające simetikon, które ułatwiają wyeliminowanie wzdęć. Kontrowersyjne jest stosowanie naparu w kopru włoskiego. Co prawda powala on zlikwidować wzdęcia i nadmierne napięcie brzuszka, ale z drugiej strony – wykazuje działanie estrogenne. Dlatego przed podaniem naparu najlepiej jest skonsultować się z pediatrą. Można wykonywać masaże brzuszka – masaż antykolkowy wykonuje się przede wszystkim profilaktycznie. Odpowiednią sekwencję ruchów należy powtarzać kilka razy dziennie. Powinno to zminimalizować ryzyko nawrotów ataków kolki. Warto przetestować, jak na dziecko działają ciepłe okłady na brzuch. Można je wykonać kładąc na brzuchu pieluszkę tetrową ogrzaną żelazkiem lub termoforek. Ważne znaczenie ma także przytulanie i noszenie malucha – łatwiej jest mu się wówczas uspokoić.

Bibliografia:

Johnson J., Infantile colic: recognition and treatment; Am Fam Physician 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here