karmienie butelką
Fot.: Unsplash.com

Mleko modyfikowane to odpowiednio spreparowane mleko krowie, służące karmieniu noworodków i niemowląt. Niekiedy mleko to musi zastąpić karmienie piersią, a najczęściej znajduje zastosowanie jako pokarm uzupełniający po odstawienia malucha od piersi. Skład mleka modyfikowanego dopasowany jest do poszczególnych etapów życia malucha. Podając dziecku takie mleko należy pamiętać, że musi być ono przygotowane w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Czym jest mleko modyfikowane?

mleko modyfikowane
Fot.: Unsplash.com

Mleko modyfikowane to produkt powstały na bazie mleka krowiego, przeznaczony do podawania noworodkom, niemowlętom i małym dzieciom. Mleko to ma w jak największym stopniu upodabniać się składem do mleka mamy, choć oczywiście nie jest możliwe wierne odtworzenie takiego składu. Jakim modyfikacjom podlega mleko krowie? Zmieniają się proporcje białek i tłuszczów, mleko wzbogacane jest o witaminy oraz żelazo i cynk. Ponadto obniżona zostaje zawartość elektrolitów – potasu, sodu i chlorków, co wynika z niedojrzałości nerek u malucha.

Mleko krowie nie jest odpowiednie dla małych dzieci – zawiera zbyt dużo białka i sodu, a za mało witamin. Z tego względu nie nadaje się do zapewnienia wszystkich potrzeb dziecka w pierwszych miesiącach życia. I właśnie dlatego zamiast mleka krowiego małym dzieciom należy podawać mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane przeznaczone jest dla dzieci nie mających problemu z nietolerancją laktozy. Gdy u malucha pojawia się nietolerancja laktozy lub alergia na białka mleka – dostępne są specjalne warianty mleka modyfikowanego. Istnieją ponadto mleka modyfikowane o specjalnym przeznaczeniu, dedykowane np. wcześniakom, dzieciom mającym problem z kolkami, ulewaniem czy niską masą urodzeniową.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Pierwszym mlekiem modyfikowanym, które można podać maluchom jest mleko początkowe, oznaczone symbolem 1. Jest to mleko przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia. Mleko następne oznaczone symbolem 2 przeznaczone jest dla dzieci między 6 a 12 miesiącem życia. Z kolei mleko junior można podawać maluchom po ukończeniu 1 roku życia i można je podawać do końca 3 roku życia. Wybierając mleko modyfikowane należy uwzględnić wiek dziecka.

Kiedy podawać mleko modyfikowane?

Sięgnąć po mleko modyfikowane mogą te mamy, które z różnych względów nie decydują się na karmienie piersią. Stosowanie mleka modyfikowanego jest zasadne także wtedy, gdy kobieta ma zbyt mało pokarmu i nie uda się jej pobudzić laktacji. Wskazaniem do stosowania mleka modyfikowane są te sytuacje, gdy nie jest możliwe karmienie piersią z powodu występowania określonych schorzeń u mamy czy dziecka. Mowa m. in. o występowaniu rozszczepu podniebienia u malucha, co uniemożliwia ssanie piersi, a także występowania galaktozemii lub wrodzonego niedoboru laktazy. Z kolei występujące u mamy schorzenia, uniemożliwiające karmienie piersią to zakażenie wirusem HIV, czynna nieleczona gruźlica, stosowanie niektórych leków bądź ciężki stan kliniczny matki.

Jak stosować mleko modyfikowane?

karmienie naturalne czy butelka
Fot.: Unsplash.com

Mleko modyfikowane powinno być przygotowywane zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu. Przede wszystkim – należy zachować odpowiednie proporcje wody i mieszanki w proszku. Po drugie – mleko modyfikowane należy przyrządzać bezpośrednio przed podaniem go dziecku, w wysterylizowanej lub dokładnie umytej butelce. Mleko można przegotowywać przed podaniem w lodówce, ale nie dłużej niż 2 godziny. Mieszankę najlepiej jest dodać do wody przegotowanej i podgrzanej do odpowiedniej temperatury. Można użyć także wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną wodę mineralną.

Niezjedzoną resztkę mleka należy wylać i nie podawać ponownie dziecku. W butelce może dojść do namnażania bakterii i dlatego takie mleko nie nadaje się do ponownego spożycia. Niewskazane jest ponadto mieszanie mleka modyfikowanego z mlekiem mamy. Tylko to drugie można przechowywać w lodówce, a nawet mrozić.

Bibliografia:

Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka; Rebis, 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here