Poród to przełomowe wydarzenie w życiu każdej kobiety, do którego należy się odpowiednio przygotować. I nie chodzi to wyłącznie o przygotowanie odpowiedniej wyprawki do szpitala i przygotowanie domu na przyjście malucha. Dobrze, gdy przyszła mama pozna w teorii wszystkie etapy porodu, objawy zwiastujące poród, a także zapisze się do szkoły rodzenia. Dzięki temu kobieta może opanować techniki ułatwiające łagodzenie bólu porodowego, a także przyspieszające akcję porodową.
Spis treści
Przygotowania do porodu rozpocznij jak najwcześniej

Poród to dla organizmu ogromny wysiłek fizyczny i przeżycie emocjonalne. Im bardziej sprawna fizycznie kobieta, tym łatwiej poradzi sobie z trudami porodu. Dlatego dobrze, gdy przez cały czas trwania ciąży kobieta dba o kondycję fizyczną. Mowa o kontrolowaniu przyrostu masy ciała tak, aby mieścił się on w zalecanym przedziale wartości. Najlepiej jest gdy w I trymestrze kobieta przybierze na wadze od 0,5 do 2 kg. W drugim trymestrze przyrost masy ciała jest większy i może sięgać 1 – 2 kg na miesiąc. Z kolei trzeci trymestr to przyrost masy ciała rzędu 2 kg na miesiąc. Ostatecznie – podczas całej ciąży wskazany jest wzrost masy ciała o około 11 – 13 kilogramów. Jeżeli kobieta przytyje w ciąży zbyt dużo lub jej wyjściowa masa ciała była nadmierna – poród może okazać się trudniejszy. Nadwaga sprzyja osłabieniu mięśni i stawów, co może utrudnić poród drogami natury. Ponadto zbyt wysoka masa ciała zwiększa podatność na infekcje i spowalnia gojenie się krocza czy blizny po cesarce. Ponadto nadwadze u kobiety w ciąży może towarzyszyć rozwój cukrzycy ciążowej i makrosomii płodu – i wówczas niemożliwy jest poród drogami natury. Elementem przygotowania do porodu jest zatem utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Jeśli waga rośnie zbyt szybko – lepiej skonsultować się z dietetykiem niż na własną rękę stosować niewskazane w ciąży diety odchudzające.
Jak przygotować się do porodu w szkole rodzenia?
Zajęcia w szkole rodzenia pozwalają na kompleksowe przygotowanie do porodu, a także do opieki nad noworodkiem. Typowy program szkoły rodzenia obejmuje takie zagadnienia jak przebieg ciąży i etapy rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, przebieg porodu i połogu, kwestie związane z laktacją i opieką nad noworodkiem. Poza szeroką wiedzą teoretyczną, istotne znaczenie mają zdobyte w szkole rodzenia umiejętności praktyczne, pozwalające na zachowanie aktywności podczas porodu, co przyspiesza akcję porodową. Ponadto odpowiednio ukierunkowana aktywność podczas porodu pozwala złagodzić dolegliwości bólowe.
Aby akcja porodowa przebiegała sprawnie, warto jak najdłużej przebywać w pozycji stojącej, gdyż działanie sił grawitacji przyspiesza akcję porodową. Można także wypróbować takich pozycji jak siad w klęku na piętach, z rozszerzonymi kolanami i ciałem pochylonym do przodu czy opieranie się przodem ciała o piłkę, pozostając w pozycji siedzącej. Z kolei do złagodzenia bólu może przyczynić się ciepły prysznic czy masaż dołu pleców.
Objawy zwiastujące poród – czy to już?

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania do porodu jest znajomość objawów zwiastujących poród. Na kilka – kilkanaście dni przed porodem zaobserwować można nasilone ruchy płodu, obniżenie brzucha, a także występowanie skurczów przepowiadających. Skurcze te mogą wystąpić już w 36 tygodniu ciąży i występują nieregularnie. Najbardziej charakterystycznym symptomem rozpoczynającego się porodu jest występowanie rytmicznych skurczów, które stają się coraz silniejsze i coraz częstsze. Początkowo skurcze pojawiają się co 20 – 30 minut, a potem ich częstotliwość zwiększa się. Gdy skurcze pojawiają się co 10 minut – to najwyższa pora, aby znaleźć się w szpitalu. Oznaką rozpoczynającego się porodu może także być odejście wód płodowych.
Na 3- 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu powinna być już spakowana wyprawka dla noworodka i mamy. Nie może w niej zabraknąć wymaganej dokumentacji medycznej, w tym karty ciąży, grupy krwi i czynnika Rh, morfologii i badania moczu, USG oraz nosicielstwa w kierunku GBS.
Bibliografia:
Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko; Rebis, 2020