anti aging
Fot.: Unsplash.com

Anti – aging to ostatnio coraz częściej powtarzany termin, który kojarzony jest przede wszystkim z troską o młody wygląd. W rzeczywistości jednak określenie to pojawia się także w kontekście szeroko pojętego dbania o zdrowie i chęci spowolnienia procesów starzenia całego organizmu, nie tylko skóry. Faktem jest, że w im lepszej kondycji jest całe nasze ciało, tym młodziej wyglądamy – a tym samym redukujemy ryzyko pojawienia się takich oznak starzenia jak zmarszczki, przebarwienia czy wiotkość skóry.

Profilaktyka anti – aging – co to takiego?

przyczyny starzenia skóry
Fot.: Unsplash.com

Starzenie się organizmu to nieunikniony, fizjologiczny proces związany z oddziaływaniem na komórki ciała licznych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Najlepiej widoczne jest to na skórze, dlatego też starzenie bardzo często utożsamiane jest właśnie z charakterystycznymi zmianami w wyglądzie ciała. Skóra jako organ narażony na stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, narażona jest na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników mogących wpływać negatywnie na jej wygląd. Jednym a najistotniejszych czynników zewnętrznych sprzyjających starzeniu skóry jest promieniowanie słoneczne. Wówczas konieczne może być fotoodmładzanieEkspozycja na słońce prowadzi do uszkadzania struktur komórkowych, nasilonej syntezy wolnych rodników, osłabienia włókien kolagenu, przesuszenia skóry oraz utraty ochronnej warstwy lipidowej. Spada zawartość kwasu hialuronowego czy koenzymu Q10. Skutkuje to powstaniem takich niekorzystnych defektów skórnych jak przebarwienia, zmarszczki i bruzdy, utrata elastyczności skóry. Negatywnie na kondycję skóry wpływają także zanieczyszczenia środowiskowe oraz niewłaściwa pielęgnacja.

Czynnikami sprzyjającymi starzeniu się skóry jest także niewłaściwie zbilansowana dieta oraz niewystarczające nawodnienie organizmu, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

Najczęstsze defekty estetyczne na twarzy

Twarz jest bez wątpienia tym rejonem ciała, na którym wszelkie niepożądane zmiany skórne są najbardziej widoczne. Bardzo często na twarzy zlokalizowane są rozmaite przebarwienia, powstałe w efekcie miejscowej kumulacji barwnika skóry melaniny. Przebarwienia mogą powstać w wyniku ekspozycji na słońce, ale także zmian hormonalnych towarzyszących np. ciąży. Na twarzy powstają także liczne zmarszczki. W efekcie pracy mięśni mimicznych pojawiają się kurze łapki w kącikach oczu, zmarszczki poprzeczne na czole oraz lwia bruzda, czyli głęboka zmarszczka między brwiami. Wokół ust mogą pojawić się nieestetyczne zmarszczki palacza. Ponadto mogą pojawić się worki pod oczami. W efekcie utraty elastyczności skóry, a  także oddziaływania sił grawitacji powstają bruzdy marionetki i bruzdy nosowo – wargowe. Ich powstaniu często towarzyszy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy policzków i zaburzenie owalu twarzy. Prawidłowo owal twarzy powinien przypominać odwrócony trójkąt, z szerszym czołem i policzkami oraz węższą brodą. Wraz z upływem lat proporcje twarzy zmieniają się – policzki tracą na objętości, a poszerzeniu ulega okolica brody, pojawić może się podwójny podbródek.

Wiele osób boryka się z bliznami potrądzikowymi, które nie są związane z procesami starzenia się skóry i stanowią niechcianą pamiątkę po trądziku. Kolejnym częstym problemem estetycznym może być nadmierne wypadanie włosów, a także pojawiające się przedwcześnie siwe włosy.

Najczęstsze defekty estetyczne ciała

zmarszczki
Fot.: Unaplash.com

Twarz to nie jedyna lokalizacja defektów estetycznych – występować mogą one w obrębie całego ciała. Przebarwienia najczęściej spotykane są na odsłoniętych partiach ciała, narażonych na działanie promieniowania UV, takich jak szyja i dekolt. Spotykane są ponadto na tułowiu czy kończynach. Blizny mogą powstać wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Jedną z najczęściej spotykanych blizn jest blizna po cesarce. Za blizny uznawane są także rozstępy, które mogą powstać na brzuchu, pośladkach, biodrach, udach czy przedramionach.

Bardzo wiele osób boryka się z problemem cellulitu, czyli nierówności zauważalnych pod powierzchnią skóry, które niekoniecznie wiążą się z nadmierną kumulacją tkanki tłuszczowej. Cellulit może bowiem występować także u szczupłych osób. Cellulit pojawia się wówczas, gdy skóra traci elastyczność, a w efekcie zaburzeń krążenia krwi i limfy dochodzi do kumulowania się wody i toksyn w tkance podskórnej.

Kobiety doświadczyć mogą hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia na ciele. Gdy dochodzi do zaburzeń w proporcji między żeńskimi i męskimi hormonami płciowymi, jak ma to miejsce np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników, pojawia się hirsutyzm. Manifestuje się on występowaniem owłosienia w tak nietypowych dla kobiet miejscach jak twarz, klatka piersiowa, plecy czy brzuch. Bardzo często w przebiegu hirsutyzmu zaobserwować można także rozwój trądziku oraz łysienia androgenowego. Łysienie to cechuje się przerzedzeniem włosów w okolicy czołowej i na czubku głowy.

Bibliografia:

Ganceviciente R. i in., Skin anti – aging strategies; Dermatiendocrinol, 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here