zmarszczki
Fot.: Pexels.com

Zmarszczki to załamanie struktury skóry oraz tkanki podskórnej, wynikające z fizjologicznych procesów starzenia skóry, a także oddziaływania niekorzystnych czynników środowiskowych. Procesy starzenia skóry rozpoczynają się już około 25 roku życia. W celu zapobiegania powstawaniu zmarszczek można stosować odpowiednie kosmetyki, dbać o dietę, a także ograniczać ekspozycję na słońce. A gdy zmarszczki już się pojawią – ich usuwanie najlepiej jest powierzyć specjaliście medycyny estetycznej.

Jak powstają zmarszczki?

zmarszczki pod oczami
Fot.: Unsplash.com

Zmarszczki powstają w wyniku osłabienia struktury skóry. Wraz z upływem lat skóra podlega stopniowej degradacji, co jest konsekwencją takich zjawisk jak:

  • spadek syntezy włókien kolagenowych i elastynowych
  • zanik hydrolipidowej warstwy ochronnej
  • zmniejszenie zawartości kwasu hialuronowego
  • nasilone odparowywanie wody ze skóry
  • uszkodzenie włókien kolagenowych generowane wolnymi rodnikami, które powstają m. in. pod wpływem zanieczyszczeń środowiskowych, ekspozycji na słońce, palenia papierosów
  • intensywnej pracy mięśni mimicznych twarzy
  • oddziaływania grawitacji

W efekcie współdziałania tych wszystkich czynników powstają zmarszczki poprzeczne na czole, kurze łapki, lwia bruzda, bruzdy nosowo – wargowe czy bruzdy marionetki, a także zmarszczki na szyi i dekolcie.

Kremy przeciwzmarszczkowe – czy są skuteczne?

Aby opóźnić powstawanie zmarszczek, a także zredukowania pierwszych, płytkich zmarszczek warto sięgać po odpowiednie kosmetyki anti – age. Kremy przeciwzmarszczkowe odżywiają skórę, przywracają jej optymalną grubość i elastyczność, wspomagają ochronę przed wolnymi rodnikami. Najbardziej pożądane związki aktywne kremów przeciwzmarszczkowych to kwas hialuronowy, retinol, koenzym Q10, witamina C, peptydy. Należy pamiętać, że potrzeby skóry w ciągu dnia są nieco inne niż w nocy – a to oznacza konieczność stosowania dwóch różnych kosmetyków. Krem na dzień powinien zapewniać przede wszystkim ochronę anty UV i nawilżenie, a krem na noc powinien koncentrować się na odżywieniu skóry.

Usuwanie zmarszczek w gabinecie medycyny estetycznej

Walka ze zmarszczkami powinna rozpocząć się już na etapie zapobiegania ich powstaniu, a ściślej – zminimalizowania ich zasięgu. Dieta bogata w antyoksydanty i kwasy omega, odpowiednia pielęgnacja skóry, nacelowana na jej nawilżanie oraz najważniejsze- zaawansowana protekcja przed promieniowaniem UV, opóźniają powstanie zmarszczek. A gdy już dojdzie do ich powstania- jak pomóc skórze? Zaawansowane formuły kosmetyków przeciwzmarszczkowych, bazujące m. in. na koenzymie Q10, skoncentrowanych wyciągach roślinnych, nawilżającym kwasie hialuronowym czy zwiększającymi gęstość skóry olejkami i lipidami to doskonała podstawa codziennej pielęgnacji.

kurze łapki
Fot.: Unsplash.com

Walkę ze zmarszczkami warto wspomóc zabiegami medycyny estetycznej. Najpopularniejszym doraźnym sposobem walki ze zmarszczkami jest iniekcja toksyny botulinowej. Jad kiełbasiany, wpływając na przewodnictwo w synapsach nerwowo- mięśniowych, wygładza zmarszczki mimiczne. Alternatywą dla botoksu jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym lub polimlekowym, występującymi naturalnie w organizmie, więc doskonale tolerowanymi. Laseroterapia to doskonały sposób na bezpieczne i trwałe wygładzenie zmarszczek o każdej etiopatogenezie. Wiązki światła laserowego emitowane są w głąb skóry i powodują kontrolowane uszkodzenie zdegenerowanych komórek skóry. Sąsiadujące z nimi zdrowe komórki rozpoczynają intensywne procesy naprawcze i regeneracyjne skóry. Zastosowanie lasera nieablacyjnego to brak uszkodzeń naskórka, a tym samym szybki okres rekonwalescencji i dokonały efekt wizualny wkrótce po zabiegu. Mezoterapia mikroigłowa to kontrolowane nakłuwanie skóry w celu pobudzenia regeneracji włókien kolagenu i elastyny, oraz przygotowania skóry do wchłonięcia odżywczych koktajli rewitalizujących. Najnowszą propozycja na polu walki ze zmarszczkami jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, znane jako „wampirzy lifting”- ostrzykiwanie własnym materiałem biologicznym znosi całkowicie ryzyko alergii i ma na celu stymulację komórek macierzystych do namnażania, pobudzenia fibroblastów do syntezy kolagenu oraz neoangiogenezy.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here