Fotostarzenie skóry to szerokie spektrum zmian skórnych generowanych działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieniowania UV. Słońce odpowiada za niemal 90% objawów starzenia się skóry, z których najistotniejsze to zmarszczki, rozszerzone pory, przebarwienia i naczynka. Minimalizowanie tych nieestetycznych zmian możliwe jest dzięki zabiegowi fotoodmładzania.
Spis treści
Na czym polega fotoodmładzanie?

Starzenie skóry jest fizjologiczną konsekwencją upływu czasu, można jednak ograniczyć zasięg tych niepożądanych zmian. Wystarczy nieinwazyjny zabieg fotoodmładzania, czyli biostymulacji skóry światłem lasera. Pozbędziesz się przebarwień i naczynek oraz rozszerzonych porów, a zyskasz młodą i pełną blasku twarz.
Fotoodmładzanie skóry to nieinwazyjny zabieg, który doskonale wpisuje się we wszechobecny kult anti – aging i nienagannego wyglądu. Jeśli chcesz skutecznie i bezpiecznie pozbyć się kłopotliwych oznak starzenia – zabieg fotostarzenia jest dla Ciebie. Jakich efektów możesz się spodziewać?
Fotoodmładzanie polega na traktowaniu zmienionych obszarów skóry krótkimi impulsami światła. Emisja światła widzialnego powoduje pochłanianie go przez komórki docelowe oraz generuje energię cieplną. Obkurcza ona komórki z nadmiarem melaniny oraz pochłaniana jest przez hemoglobinę, obkurczając naczynka krwionośne. Efekt? Skuteczna redukcja przebarwień i teleangiektazji. Wysoka skuteczność fotoodmładzania skorelowana jest z jego bezpieczeństwem i bezbolesną procedurą. Zabieg fotoodmładzania trwa 20- 40 minut.
Efekty fotoodmładzania determinowane są m. in. wyjściowym stanem skóry – najbardziej spektakularne zmiany obserwuje się na skórze jasnej, bez nadmiernego łojotoku. Zalecana jest seria 1- 4 zabiegów w odstępach 30- dniowych. W związku z ciągłą ekspozycją skóry na czynniki generujące fotostarzenie, zabieg fotoodmładzania należy powtarzać 1- 2 razy w roku.
Wskazania do fotoodmładzania
Wskazaniem do zabiegu fotoodmładzania są:
- zmiany naczyniowe – trądzik różowaty, teleangiektazje, rumień
- zmiany pigmentacyjne – piegi, przebarwienia
- zmiany strukturalne skóry – rozszerzone pory, zmarszczki, wiotkość skóry.
Przeciwwskazania do fotoodmładzania
Przeciwwskazania uniemożliwiające fotoodmładzanie to: ciąża, opalenizna lub ciemna karnacja, aktywne infekcje skóry, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia lub terapia antyzakrzepowa, stosowanie leków fotouczulających (dziurawiec, nagietek, antybiotyki, retinol), łuszczyca.
Co wyróżnia zabieg fotoodmładzania?
Zabiegowi temu można poddać dowolny obszar ciała, choć do najbardziej popularnych należy twarz, szyja, dekolt i dłonie. Jest to zabieg bezbolesny, a jednocześnie niezwykle skuteczny – efekty widoczne są natychmiast, a czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Ponadto fotoodmładzanie to zabieg likwidujący jednocześnie wiele zmian skórnych o zróżnicowanym charakterze – tak kompleksowa terapia skóry znajduje uznanie u coraz większej rzeszy pacjentów.
Efekty fotoodmładzania

Zabieg fotoodmładzania wykorzystuje światło emitowane przez urządzenie IPL, czyli intensywne źródło światła. Światło to cechuje się znacznym rozproszeniem długości fali, a zatem oddziaływaniem na wszystkie warstwy skóry. Efekty na jakie można liczyć po serii kilku zabiegów to:
- skrócenie i przebudowa włókien kolagenowych
- obkurczenie naczyń krwionośnych
- zwężenie porów skórnych
Możesz zatem liczyć na spłycenie zmarszczek, ujędrnienie skóry, likwidację rozszerzonych naczynek oraz zminimalizowanie przebarwień skóry.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i nie wymaga rekonwalescencji, chwilowe zaczerwienienie skóry ustępuje po kilkunastu godzinach. Dla pełnego efektu zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach miesięcznych.
Czy należy przygotować się do fotoodmładzania?
Przed zabiegiem fotoodmładzania twarzy wymagane jest właściwe przygotowanie się do zabiegu. Bezwzględnie należy odstawić leki światłouczulające oraz nie opalać skóry. Dobrze jest ponadto nie wykonywać żadnych zabiegów naruszających ciągłość skóry, a na zabieg przyjść z oczyszczoną skórą, pozbawioną makijażu.
A po zabiegu? Daj skórze czas na regenerację, wspomagaj ją natłuszczającymi maściami. Unikaj opalania przez około 4 tygodnie i nie stosuj wysuszających czy perfumowanych kosmetyków.
Bibliografia:
Wróblewska I. i in., Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów; Opole 2013