przyczyny fotostarzenia
Fot.: Unsplash.com

Przebarwienia to jedne z najczęstszych defektów kosmetycznych skóry. Dzielą się na przebarwienia melanocytowe (plamy lub znamiona melanocytowe oraz czerniak) i melaninowe (ostuda, przebarwienia pozapalne czy polekowe). Walka z nimi wymaga zróżnicowanej, długotrwałej terapii. Zmiany głębokie, zlokalizowane w skórze właściwej (w lampie Wooda mają kolor szary i niewyraźne granice) należy leczyć zaawansowanymi metodami, przy wsparciu dermatologa lub kosmetyczki, zaś powierzchowne przebarwienia naskórkowe (ciemne i wyraźnie odgraniczone w lampie Wooda) można rozjaśniać łagodniejszymi, domowymi metodami. 

Jak powstają przebarwienia?

Istnieje zależność między przebywaniem na świeżym powietrzu, w tym uprawianiu sportu a częstością występowania przebarwień. Osoby przebywające w słońcu, wykazują większą tendencję do rozwoju przebarwień na odsłoniętych obszarach skóry. Metoda zapobiegania przebarwieniom jest jedna – stosowanie filtrów UV, co najmniej SPF 50. Warto, by były to preparaty wodoodporne, aby towarzyszący wysiłkowi fizycznemu pot nie znosił działania kosmetyku. Warto mieć na uwadze, że skrajnie intensywny, długotrwały wysiłek fizyczny, prowadzi do stanu hiperkortyzolemii, a w następstwie – rozwoju przebarwień na łokciach oraz w liniach zgięć na dłoniach i grzbietach rąk. Taki stan sprzyja również zwiększonej fotowrażliwości skóry i tym samym jej hiperpigmentacji.

przebarwienia a promienie UV
Fot.: Pexels.com

Inną przyczyną powstawania przebarwień są zaburzenia hormonalne, w przebiegu których dochodzi do zmian w poziomie progesteronu i estrogenów. Najczęściej przebarwienia hormonalne pojawiają się u kobiet i towarzyszą zmianom hormonalnych w przebiegu zespołu policystycznych jajników, stanom zapalnym jajników, zaburzeniom miesiączkowania, ciąży czy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Domowe sposoby na przebarwienia

Domowe maseczki na przebarwienia wykorzystują tendencję naturalnych składników do delikatnego rozjaśniania skóry. Do tych najbardziej polecanych należą: maseczka ze startej cytryny, z dodatkiem oliwy i miodu, maseczka z aspiryny (zgniecione tabletki, łyżka wody i łyżka jogurtu naturalnego, ale uwaga- nieodpowiednia dla osób uczulonych na NLPZ) oraz maseczka ze startego ogórka. Inne maseczki to m. in. ze zgniecionych borówek, ananasa lub papai, maseczka z posiekanej natki pietruszki, rumiankowa (napar rumianku, sok z cytryn i jogurt naturalny) czy z sody oczyszczonej (2 łyżki sody i łyżka wody). Taka pielęgnacja pozwala stopniowo rozjaśnić łagodne przebarwienia, doskonale wpływa też na ogólną kondycję skóry. Warto pamiętać, że każda metoda walki z przebarwieniami musi być uzupełniana zminimalizowaniem ekspozycji na słońce- głównej przyczyny przebarwień.

Poza wspomnianymi maseczkami z naturalnych komponentów, doskonałe efekty przynoszą peelingi o działaniu złuszczającym, a tym samym łagodnie usuwającym przebarwienia. Wybitne działanie złuszczające i odświeżające skórę ma peeling na bazie brązowego cukru, świeżo zmielonej kawy i oliwy. Podobne działanie usuwające martwy naskórek, ale bez właściwych peelingom podrażnień skóry, wykazuje peeling z miodu i mielonych migdałów. Także smarowanie przebarwień olejkiem sandałowym, herbacianym czy kokosowym lub miejscowa aplikacja soku z kwiatu jaśminu czy rokitnika, daje zauważalne efekty. Naturalna pielęgnacja skóry z przebarwieniami to bezpieczne dopełnienie bardziej zaawansowanych metod leczenia anti – aging, takich jak peelingi chemiczne czy laseroterapia, przynoszących doskonałe efekty terapeutyczne.

Medycyna estetyczna kontra przebarwienia

przebarwienia na twarzy
Fot.: Unsplash.com

Bardzo skuteczne  w walce z przebarwieniami są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. W gabinecie kosmetologicznym można zdecydować się m. in. na laserowe usuwanie przebarwień. Wiązka lasera jest pochłaniana przez barwnik skóry i prowadzi do jego rozpadu; barwnik jest następnie usuwany z organizmu. Inne metody profesjonalnego usuwania przebarwień to peelingi chemiczne złuszczające powierzchniowe warstwy skóry, a także zabiegi dermabrazji. Należy pamiętać, że wykonanie takich zabiegów i usunięcie przebarwień nie chroni przed powstaniem kolejnych przebarwień. Dlatego tak ważne jest unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów UV.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here