Koenzym Q10 to jeden z najczęściej stosowanych składników w kosmetykach o działaniu ujędrniającym i odmładzającym. Nic dziwnego – koenzym Q10 wykazuje wszechstronne działanie antystarzeniowe. Poza zastosowaniem zewnętrznym, można sięgać po suplementy diety z koenzymem Q10, co spowalnia procesy starzenia nie tylko skóry, a całego organizmu.
Spis treści
Rola koenzymu Q10 w organizmie
Starzenie się organizmu jest wypadkową nasilenia syntezy reaktywnych form tlenu, wzrostu stresu oksydacyjnego, spadku aktywności przeciwutleniającej oraz upośledzenia funkcji mitochondriów. Wraz z upływem lat poziom koenzymu Q10 ulega znacznemu obniżeniu, co jest konsekwencją zarówno fizjologicznego spadku syntezy tego związku w organizmie, jak i współtowarzyszenia chorób przewlekłych.
Koenzym Q10 może redukować nasilenie procesów starzenia się organizmu na drodze hamowania peroksydacji lipidów, a także ograniczenia uszkodzeń DNA. Koenzym Q10 jest związkiem mającym zdolność do bezpośredniego eliminowania lipidowych rodników peroksylowych oraz ograniczenia ich powstawania. A to oznacza zaawansowaną ochronę takich struktur komórkowych jak błony komórkowe i ułatwia zachowanie integralności komórek. Ponadto koenzym Q10 regeneruje również witaminę E z rodnika α-tokoferoksylowego, intensyfikując tym samym ochronę lipidów przed peroksydacją. Z kolei ochrony wpływ koenzymu Q10 względem kwasów nukleinowych sprowadza się do ograniczenia pęknięć nici DNA oraz aktywowania enzymów naprawczych. Wykazano m. in., że stężenie koenzymu we krwi u osób starszych koreluje ze stopniem sprawności fizycznej, a także stopniem oksydacyjnego uszkodzenia lipidów. Koenzym Q10, dzięki wysokiej aktywności antyoksydacyjnej, odpowiadać może ze wydajność mięśni szkieletowych i sprawność fizyczną.
Suplementowanie koenzymu Q10 u osób w podeszłym wieku może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i ogólnej jakości życia. Kolejną korzyścią z suplementowania koenzymu Q10 u osób starszych jest redukcja stresu oksydacyjnego, co przekłada się na mniejszą częstość występowania chorób układu sercowo – naczyniowego czy schorzeń neurodegeneracyjnych.
Koenzym Q10 – naturalne źródła i suplementacja
Koenzym Q10 jest związkiem występującym naturalnie organizmu, jednak bardzo szybko tempo jego syntezy zaczyna spadać. Najwyższy poziom koenzymu Q10 przypada na wiek 19 – 21 lat, po czym stopniowo maleje. U osoby mającej 40 lat poziom koenzymu Q10 jest już mniejszy o 25%. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać stale optymalny poziom tego związku – a to umożliwia odpowiednio skomponowana dieta oraz suplementacja. Najbogatsze dietetyczne źródła koenzymu Q10 to:
- tłuste ryby morskie
- pełnoziarniste produkty zbożowe
- drób
- orzechy
- brokuły
- oleje roślinne
- soja
- kiełki pszenicy
Doskonałym sposobem na uzupełnienie puli koenzymu Q10 w organizmie są także suplementy diety. Suplementacja koenzymu Q10 w dawce kilkuset mg dziennie nie tylko może zapobiegać niedoborom tego związku, ale znajduje zastosowanie w terapii takich schorzeń jak choroby układu sercowo – naczyniowego, niepłodność, cukrzyca czy zaburzenia neurologiczne. Warto jedynie pamiętać, że najwięcej korzyści odnieść można podczas regularnej, długotrwałej suplementacji.
Koenzym Q10 jako składnik kosmetyków anti – age
Koenzym Q10 znaleźć można w formule kremów przeciwzmarszczkowych i anti – age. Działanie tego składnika sprowadza się do neutralizowania wolnych rodników, wspomagania regeneracji komórek, dotlenienia skóry. Koenzym Q10 minimalizuje uszkodzenia struktury białek komórkowych, a także włókien kolagenu i elastyny, odpowiadających za zachowanie prawidłowej architektury skóry. Q10 chroni także lipidy przed utlenieniem, co przekłada się na zachowanie integralności błon komórkowych. Ponadto koenzym Q10 to związek, który może sprzyjać ochronie skóry przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV, których źródłem jest słońce. A to oznacza spowolnienie procesów fotostarzenia – powstawania zmarszczek i przebarwień. Efektem stosowania kosmetyków z koenzymem Q10 jest ujędrnienie skóry, wygładzenie zmarszczek, odbudowa ochronnej warstwy naskórka oraz detoksykacja skóry.
Bibliografia:
Hernandez – Camacho J. i in., Coenzyme Q10 supplementation in aging and disease; Front Physiol 2018