worki i cienie pod oczami
Fot.: Unsplash.com

Worki pod oczami to obok zasinień pod oczami oraz kurzych łapek najczęstsze defekty estetyczne zlokalizowane w okolicy oczu. Worki pod oczami zazwyczaj pojawiają się u osób starszych, jednak mogą dotyczyć także młodszych osób. Przyczyna powstawania worków pod oczami może być starzenie się skóry pod oczami, obrzęki w tej okolicy, stosowanie używek czy niewłaściwa pozycja podczas snu. Usuwanie worków pod oczami jest najskuteczniejsze wówczas, gdy wykonywane są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Jak powstają worki pod oczami?

worki pod oczami
Fot.: Unsplash.com

Worki pod oczami i cienie pod oczami to zmiany, które bardzo często występują razem. Pojawiają się pod oczami, a zatem tam, gdzie skóra jest bardzo cienka i podatna na procesy starzenia. Skóra pod oczami jest delikatniejsza, ma mniej gruczołów łojowych i nie posiada podskórnej tkanki tłuszczowej, jest gorzej ukrwiona, a okolica pod oczami jest bardziej narażona na zastój limfy. Wszystko to sprawia, że właśnie pod oczami zauważyć można jakiekolwiek pogorszenie kondycji skóry. Utrata elastyczności, zastój chłonki, rozciągnięcie skóry, pojawienie się zmarszczek – wszystko to prowadzi do powstania nadmiaru luźnej skóry oraz obrzęków – i w ten sposób pojawiają się worki pod oczami.

Czynniki najbardziej sprzyjające powstaniu worków pod oczami to:

 • predyspozycje genetyczne
 • siedzący tryb życia
 • zbyt duże spożycie soli
 • kumulowanie się pod oczami tkanki tłuszczowej
 • ścieńczenie i wiotczenie skóry w przebiegu procesu starzenia
 • ekspozycja skóry na słońce
 • zbyt mała ilość snu
 • sięganie po papierosy i alkohol
 • niewłaściwa pozycja w czasie snu – spanie na boku lub na brzuchu
 • rozciąganie skóry oczu podczas demakijażu
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry pod oczami.

Do powstania worków pod oczami i cieni może dojść ponadto w przebiegu niektórych schorzeń, takich jak zaburzenia krążenia, choroby nerek, anemia, alergie.

Domowe sposoby na worki pod oczami

W celu zredukowania widoczności worków pod oczami warto zadbać o odpowiednią pielęgnację okolic oczu. Przede wszystkim – konieczne jest stosowanie kremów anti – age pod oczy. Takie kosmetyki mają lekką konsystencję, ale ich skład obfituje w związki aktywne odżywiające skórę oraz usprawniające krążenie krwi. Zazwyczaj kremy dedykowane pielęgnacji okolic oczu zawierają ekstrakty roślinne (arnika górska, miłorząb japoński), witaminę C, retinol, koenzym 10, kwas hialuronowy. Dobre efekty przynosi ponadto stosowanie zimnych okładów pod oczy, a także masażu. Stosować można plasterki ogórka, plasterki jabłek, skórki z ziemniaka – najlepiej schłodzone w lodówce. Oczywiście – równie istotne jest unikanie czynników sprzyjających powstawaniu cieni pod oczami. Należy dbać o optymalną ilość snu, zasypiać w pozycji na plecach, zadbać o regularną aktywność fizyczną, a także odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu.

Profesjonalne zabiegi na worki pod oczami

cienie pod poczami
Fot.: Unsplash.com

Najskuteczniejszym sposobem na zredukowanie widoczności worków pod oczami jest profesjonalny zabieg w gabinecie medycyny estetycznej. Jeżeli workom pod oczami towarzyszą cienie, a tkanki miękkie pod oczami są nieco zapadnięte – wówczas doskonale sprawdzi się wypełnianie kwasem hialuronowym. Niewielka objętość preparatu na bazie kwasu hialuronowego wprowadzana jest podskórnie w celu wypełnienia zmarszczek oraz „odbicia” skóry ku górze. Dzięki czemu naczynka krwionośne nie prześwitują przez skórę, a cienie są mniej widoczne. Kwas hialuronowy wiąże wodę, dbając o nawilżenie skóry i jej elastyczność, przez co wiotka skóra i worki pod oczami zostają zredukowane. Jeżeli za rozwój worków pod oczami odpowiada skumulowana tkanka tłuszczowa, wykonać można lipolizę iniekcyjną. Ostrzykiwanie tłuszczu specjalnym preparatem prowadzi do zaniku tkanki tłuszczowej i likwidacji worków pod oczami. W przypadku nadmiaru wiotkiej skóry świetnie sprawdza się lifting termiczny. Jest to całkowicie nieinwazyjny zabieg, w przebiegu którego dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych i ujędrnienia skóry. Jest to zabieg całkowicie nieinwazyjny, nie wymagający przerwania ciągłości skóry. Bardziej inwazyjnym zabiegiem laserowym jest laser frakcyjny ablacyjny, który „dziurkuje” skórę w celu pobudzenia syntezy włókien kolagenowych, pogrubienia i ujędrnienia skóry.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here