siwe włosy
Fot.: Unsplash.com

Żyjemy w dobie kultu piękna i młodości, gdy pojawienie się każdej zmarszczki czy siwego włosa przyjmujemy z niepokojem. Nie każdy z nas uświadamia sobie jednak, że siwienie powszechnie utożsamiane ze starzeniem się, może być generowane wieloma innymi czynnikami. I coraz częściej siwe włosy pojawiają się u młodych osób. Czym spowodowane jest przedwczesne siwienie włosów? I czy można zapobiec temu niepożądanemu zjawisku?

Najczęstsze przyczyny przedwczesnego siwienia włosów

przyczyny siwych włosów
Fot.: Unsplash.com

Siwienie to proces polegający na zjawisku zanikania komórek macierzystych melanocytów, odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika melaniny w mieszku włosowym. Włosy pozbawione melaniny są dodatkowo sztywne, trudne w modelowaniu. Fizjologicznie proces siwienia włosów rozpoczyna się około 30 – 40 roku życia i wtedy proces ten przebiega stopniowo. Możliwe jest jednak pojawienie się siwych włosów znacznie wcześniej, nawet w dzieciństwie. Najczęściej przedwczesne siwienie uwarunkowane jest genetycznie i wtedy bardzo często dotyczy mężczyzn. Jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki wczesnego siwienia, z dużym prawdopodobieństwem Ciebie także dotyczyć będzie ten problem.

Za przedwczesne siwienie w dzisiejszych czasach może także odpowiadać wszechobecny stres. Przewlekłe narażenie na stres bądź jednorazowe, traumatyczne przeżycie mogą znacząco przyspieszyć proces siwienia włosów. Trudno jednoznacznie wyjaśnić to zjawisko; być może kluczową rolę odgrywają generowane w dużych ilościach wolne rodniki.

Przedwczesne siwienie a dieta

Mało kto zdaje sobie sprawę, że na proces przedwczesnego siwienia może mieć wpływ to, co ląduje na naszych talerzach. Dieta uboga w antyoksydanty chroniące przed negatywnym wpływem wolnych rodników oraz niedobór witaminy B5 mogą odpowiadać za pojawienie się siwizny w młodym wieku. Negatywnie na włosy wpływać może także niedobór kwasu pantotenowego, kwasu foliowego, cynku, żelaza, selenu, jodu bądź miedzi.

Niekorzystny wpływ na włosy wywierają także używki, zwłaszcza tytoń – jeśli jesteś palaczem, poza poszarzałą i przesuszoną cerą, ceną za Twój nałóg może być przedwczesne siwienie włosów.

Przedwczesne siwienie jako objaw choroby

Okazuje się, że pojawienie się siwych włosów w młodym wieku może być skorelowane z rozwojem wielu chorób. Wśród najważniejszych warto wymienić m. in.:

  • nadczynność tarczycy
  • choroby nerek
  • anemia złośliwa
  • cukrzyca
  • choroby jajników
  • choroba Addissona
  • bielactwo
  • zaburzenia krążenia

Niekiedy siwienie generowane niewłaściwą dietą czy chorobami ogólnoustrojowymi może mieć charakter odwracalny – wtedy odbarwienie włosa wynika chociażby z większej aktywności enzymu katalazy i zaniku barwnika, a nie nieodwracalnego uszkodzenia komórek macierzystych.

Czy można powstrzymać przedwczesne siwienie włosów?

sposoby na siwe włosy
Fot.: Unsplash.com

Jeśli siwienie uwarunkowane jest genetycznie bądź jest wynikiem choroby, prawdopodobnie powstrzymanie tego procesu jest niemożliwe. W innych przypadkach kluczowe znaczenie ma zdrowy styl życia. Może ono zapobiec rozwojowi przedwczesnego siwienia włosów generowanego stresem czy niedoborami pokarmowymi, a także może przyspieszyć powrót do naturalnego koloru włosów w przypadku odwracalnego siwienia.

Pod pojęciem zdrowego stylu życia rozumiane jest unikanie stresu i używek, a także właściwa dieta anti – aging, obfitująca w pełnoziarniste produkty zbożowe, oleje roślinne, orzechy i awokado, warzywa i owoce, mięso i ryby. Dzięki temu dostarczysz potrzebnych witamin i minerałów oraz antyoksydantów, a także wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pełnowartościowego białka. Dobrze jest ponadto chronić włosy przed promieniowaniem UV oraz stosować odżywcze kosmetyki. Regularne dbanie o kondycją włosów od wewnątrz i z zewnątrz zaowocować może pięknym kolorytem włosów.

Bibliografia:

Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej; Białystok 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here