Rozstępy to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry. Najczęściej ich pojawienie się jest bezobjawowe, rzadko z towarzyszącym świądem czy bólem. Powstają na poziomie skóry właściwej jako upośledzenie struktury i funkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Układają się w kierunku prostopadłym do rozciągania skóry, spowodowanego intensywnymi ćwiczeniami siłowymi, szybkim przybieraniem na wadze czy ciążą.
Kiedy powstają rozstępy?
Rozstępy to powszechny defekt skórny, który powstaje w efekcie uszkodzenia struktury włókien kolagenowych. Jednym z czynników sprzyjających powstaniu rozstępów są predyspozycje genetyczne, a także nagłe rozciąganie skóry w przebiegu ciąży, podczas gwałtownego przybierania na wadze czy intensywnej rozbudowy tkanki mięśniowej. Na powstawanie rozstępów może mieć wpływ także kondycja skóry. Skóra niewystarczająco nawilżona, nieodżywiona i źle ukrwiona jest bardziej podatna na uszkodzenie struktury włókien kolagenowych. Rozstępy częściej pojawiają się u osób stosujących dietę ubogą w witaminy z grupy B oraz witaminę C, białko, kwasy tłuszczowe oraz cynk czy krzem. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym jest podwyższony poziom kortyzolu, który towarzyszy zarówno przewlekłemu stresowi, jak i zespołowi Cushinga.
Usuwanie rozstępów
Najpopularniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami, jest laseroterapia. Wykorzystanie lasera gwarantuje bezpieczny, precyzyjny i niemal zawsze zakończony sukcesem proces ich usuwania. Laser frakcyjny emituje mikrowiązki światła, przenikające w głąb skóry na 1, 5 mm i w kontrolowany sposób uszkadzające wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Naturalny proces gojenia przyczynia się do remodelingu i regeneracji skóry. Podobne efekty działania, ale przy mniejszej bolesności i krótszym procesie gojenia, wykazuje laser CO2. Także nieablacyjny laser frakcyjny powoduje zagęszczenie skóry i resurfacing jako następstwa kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry. Nieco inny mechanizm działania wykazuje stosowany do usuwania rozstępów laser Er: Yag Fotona- emitujący światło o dł. fali 2940 nm. Światło przenika w głąb skóry bez naruszenia integralności naskórka i wywołuje efekt termiczny, skutkujący odbudową skóry. Zastosowanie głowicy frakcjonującej, usuwającej gorące pozostałości uszkodzonej tkanki, znosi ból i obrzęk pozabiegowy.
Inne metody usuwania stosunkowo świeżych rozstępów, to: mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, mezoterapia i karboksyterapia. Mikrodermabrazja i peelingi silnie złuszczają skórę, rozjaśniając rozstępy. Mikrodermabrazja wykorzystuje mechaniczne złuszczanie z wykorzystaniem głowice diamentowej, a peelingi chemiczne (gł. kwas glikolowy) wykorzystują zjawisko chemabrazji. Mezoterapia (bezigłowa i igłowa) oraz karboksyterapia to wprowadzanie pod skórę odpowiednio substancji odżywczych lub dwutlenku węgla, odżywiających skórę, poprawiających krążenie krwi i stymulujących jej odnowę. Dzięki takim zabiegom anti – aging skóra podlega kompleksowej rewitalizacji.
Doskonałe efekty leczenia wyblakłych, a więc utrwalonych rozstępów, gwarantuje radiofrekwencja mikroigłowa, wciąż jeszcze rzadko stosowana w tym celu. Jest to kombinacja nakłuwania skóry do poziomu skóry właściwej i dostarczanie impulsu elektrycznego w celu wygenerowania efektu termicznego. Ostatecznie tkanka uszkodzona zastępowana jest nową, o właściwej strukturze i funkcji. Jak jest przewaga RF mikroigłowej nad laserem? Nie dochodzi do ablacji komórek, skóra nie ulega więc złuszczeniu, ponadto proces gojenia zachodzi znacznie sprawniej. Brak pozabiegowych zmian kolorytu skóry; RF mikroigłowa to znaczna skuteczność likwidacji utrwalonych rozstępów, wynikająca m. in. z możliwości znacznej penetracji w głąb skóry (nawet do 3, 5mm), podczas gdy laserem możemy działać do głębokości jedynie 2 mm.
Wspomagająco można stosować preparaty pielęgnujące, odżywiające skórę lub złuszczające ją. Taka domowa pielęgnacja to jednak uzupełnienie wyżej wymienionych metod, a nie terapia sama w sobie. Najważniejsze w walce z rozstępami jest jak najszybsze wdrożenie metod naprawczych- zanikowe, utrwalone rozstępy poddają się efektywnemu leczeniu jedynie z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej, metoda ta jednak rzadko wykorzystywana jest w leczeniu rozstępów.
Bibliografia:
Kamm A. i in., Porównanie skuteczności serii zabiegów mikrodermabrazji diamentowej i kwasu glikolowego w terapii rozstępów w fazie zanikowej; Kosmetologia Estetyczna, 2/2018