urazy układu ruchu
Fot.: Unsplash.com

Układ ruchu, na który składają się kości, stawu, ścięgna i więzadła oraz mięśnie, stale jest narażony na rozmaite kontuzje. Mogą one powstać w efekcie uprawiania sportu, upadku czy wypadków. Niekiedy uraz powstaje nagle, ale możliwe jest także stopniowe pogłębianie się zmian zwyrodnieniowych układu ruchu.

Jakie uraz powstają najczęściej?

kontuzje
Fot.: Unsplash.com

Jednymi z najczęściej powstających urazów układu ruchu są urazy stawów. Staw to miejsce połączenia sąsiadujących kości. Powstaniu urazów sprzyja niestabilność stawów – zadziałanie na staw siły mechanicznej lub ruchu przekraczającego naturalny zakres ruchomości stawu skutkuje powstaniem kontuzji. Jednym z najbardziej narażonych na kontuzje stawów jest staw kolanowy. W jego obrębie może dojść do takich urazów kolana jak zwichnięcie rzepki, a także uszkodzenie łąkotki. Dość częstą kontuzją jest ponadto skręcenie stawu skokowego.

Nadmierne napięcie mięśni grzbietu lub zwyrodnienie kręgów prowadzą do bólu pleców. Takie dolegliwości bólowe mogą towarzyszyć także urazom kręgosłupa – skręceniom czy stłuczeniom. Jednym z najpoważniejszych urazów kręgosłupa jest złamanie.

Złamania dotyczyć mogą nie tylko kręgosłupa – często  występują złamania kości długich kończyn czy żeber. W takich sytuacjach dobrze jest wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc przy złamaniach i skręceniach.

Powstające stopniowo urazy układu ruchu, rozwijające się w efekcie postępujących zmian zwyrodnieniowych to m. in. łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka. Dotykają one nie tylko sportowców, ale także osoby narażone zawodowo na wykonywanie powtarzalnych ruchów.

Urazy i kontuzje sportowe – jak je leczyć?

Osoby uprawiające sport są narażone na powstanie rozmaitych kontuzji i urazów układu ruchu. Jest to sytuacja bardzo niepożądana – generuje dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości, ponadto może skutecznie uniemożliwić kontynuowanie aktywnego trybu życia. A regularność treningów ma kluczowe znaczenie zarówno dla osób odchudzających się, jak i starających się o wypracowanie wymarzonej sportowej formy. Kontuzja wyklucza realizowanie planu treningowego – przede wszystkim dlatego, że dolegliwości bólowe bardzo ograniczają zakres ruchu i sprawność fizyczną. Ponadto niekompletne wyleczenie kontuzji sprzyja jej odnawianiu się, a także powstaniu poważnych powikłań – zmian zwyrodnieniowych, niestabilności stawów, przewlekłych zespołów bólowych czy atrofii mięśni.

leczenie kontuzji
Fot.: Unsplash.com

Postępowanie przy urazach sportowych, takich jak skręcenie stawu skokowego czy uszkodzenie łąkotki wymaga przede wszystkim zdiagnozowania urazu, a następnie wdrożenia leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Niekiedy konieczne jest także unieruchomienie kończyny oraz zapobieganie jej przeciążeniu. Kolejnym etapem jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie całkowitej sprawności fizycznej. Bardzo cennym narzędziem przyspieszającym proces rehabilitacji jest akupunktura.

Akupunktura to metoda kompleksowej terapii, która skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące urazom, ból pleców, a także stan zapalny. Znacząco przyspiesza to regenerację układu ruchu i umożliwia aktywne uczestniczenie w zabiegach rehabilitacyjnych. Nakłuwanie wybranych obszarów ciała cieniutkimi igłami prowadzi do stymulowania procesów naprawczych organizmu. Najważniejsze mechanizmu usprawniające powrót do sprawności ruchowej to:

  • złagodzenie dolegliwości bólowych
  • nasilenie syntezy endorfin, serotoniny oraz innych neurotransmiterów
  • poszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnienie przepływu krwi, co skutkuje lepszym dotlenieniem tkanek

Efektem regularnego stosowania zabiegów akupunktury jest szybszy proces regeneracji tkanek dotkniętych urazem, ograniczenie bolesności oraz stanu zapalnego, a także relaksacja mięśni. Dzięki temu układ ruchu nie jest zbyt długo obciążony konsekwencjami urazu, nie dochodzi do zaników i przykurczów mięśni podyktowanych brakiem ruchliwości. Ponadto akupunktura zapobiega powstawaniu przewlekłych zespołów bólowych, a także umożliwia zmniejszenie dawek przyjmowanych leków przeciwbólowych.

Bibliografia:

Anderson B., Choroby układu ruchu w praktyce lekarza rodzinnego; Urban&Partner, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here