ból pleców
Fot.: Unsplash.com

Dolegliwości bólowe pleców to jeden z najczęściej występujących rodzajów bólu. Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły i może być konsekwencją urazu, jak i postępujących zmian zwyrodnieniowych. Ból pleców może wynikać nie tylko z powstania nieprawidłowości w układzie kostnym – częstą przyczyną bólu pleców jest także nadmierne nadwyrężenie czy napięcie mięśni grzbietu.

Ból pleców od kręgosłupa

czemu bolą plecy
Fot: Unsplash.com

Ból kręgosłupa to dolegliwość, której doświadcza zdecydowana większość osób. Może mieć ona charakter przejściowy lub przewlekły. Co drugi Polak cierpi na bóle pleców, w tym co siódmy- na bóle przewlekłe. W świetle obserwacji klinicystów kręgosłup to narząd starzejący się szybciej od nas. Dlaczego? Kręgosłup to szczególny narząd ruchu, utrzymujący ciężar ciała oraz równowagę, chroniący rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe oraz łagodzący wstrząsy. Zbudowany jest z 34 kręgów, krążków międzykręgowych i więzadeł- i każda z tych struktur podlega zmianom zwyrodnieniowym.

Zmiany te dotykają najczęściej ludzi w grupie wiekowej 30- 40 lat. Świadczy to o tym, że to nie podeszły wiek, a tryb życia ma decydujący wpływ na kondycję kręgosłupa.

Czym sobie szkodzimy? Już od dzieciństwa nasz kręgosłup poddawany jest szeregowi nieodpowiednich zachowań, takich jak brak ruchu, wady postawy, nadwaga. Obciążeniom kręgosłupa sprzyja także wysoki wzrost, uprawianie kontuzjogennych sportów, praca siedząca lub przeciwnie- ciężka praca fizyczna. Po powrocie z pracy siadamy przed telewizorem czy komputerem, ponownie prowadząc do napięcia i obciążenia kręgosłupa i mięśni grzbietu. U kobiet dodatkowymi czynnikami ryzyka są także wysokie obcasy oraz przeciążenia kręgosłupa podczas ciąży i osteoporoza, dotykająca coraz młodszej populacji.

Najczęstszą postacią zmian zwyrodnieniowych jest uszkodzenie krążków międzykręgowych, zwanych dyskami, w skrajnej postaci prowadzące do wypadnięcia dysku. Te zespoły bólowe pojawiają się podczas długotrwałego utrzymywania jednej pozycji ciała lub po nadmiernym obciążeniu kręgosłupa. Wypadnięcie dysku manifestuje się silnym bólem i może prowadzić do porażenia mięśni leżących poniżej miejsca kontuzji. Najgorsze, co można zrobić przy pojawieniu się dolegliwości pochodzenia kręgosłupowego, to bagatelizować problem i ograniczyć się do łykania tabletek przeciwbólowych. Właściwym postępowaniem jest zdobycie wyczerpujących informacji na temat przyczyn powstawania zmian zwyrodnieniowych i wdrożenie odpowiedniej profilaktyki czy postępowania leczniczego.

Rwa kulszowa – kiedy pojawia się ostry ból pleców

przyczyny bólu pleców
Fot.: Unsplash.com

Rwa kulszowa to ostry atak bólu zlokalizowanego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniującego w kierunku kończyny dolnej. Przyczyną rwy jest mechaniczny ucisk uszkodzonego krążka międzykręgowego na rdzeń kręgowy. Do uszkodzenia chrzęstnego dysku międzykręgowego może dojść w efekcie postępujących wraz z wiekiem zmian zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Inną możliwą przyczyną jest przepuklina kręgosłupa, zapalenie nerwu kulszowego, zmiany nowotworowe czy stany zapalne. Atak rwy kulszowej pojawia się nagle i objawia się bólem krzyża, promieniującym w kierunku biodra i nogi. Może pojawić się mrowienie i drętwienie kończyny dolnej, osłabienie mięśni nóg, zaburzenia czucia, a nawet problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

Podczas ataku rwy kulszowej doraźnie stosowane są leki przeciwbólowe czy zastrzyki. Konieczne jest także ograniczenie aktywności i odpoczynek. Dalsze postępowanie obejmuje rehabilitację – masaże, ultradźwięki, terapię mięśniowo – powięziową czy akupunkturę.

Napięte mięśnie pleców – jak ulżyć sobie w bólu?

Jedną z przyczyn bólu pleców może być nadmierne napięcie mięśni grzbietu. Do nadmiernego ich napięcia może dojść w efekcie wad postawy, nieprawidłowo wykonywanych treningów i pomijania regeneracji, a także siedzącego trybu życia. Aby rozluźnić mięśnie pleców warto wykonywać rozluźniające masaże, a także zabiegi akupunktury i akupresury. A w celu ich wzmocnienia należy regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia na plecy.

Bibliografia:

Anderson B., Choroby układu ruchu w praktyce lekarza rodzinnego; Urban&Partner, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here