olejki kosmetyczne
Fot.: Pexels.com

Naturalne olejki to cenny składnik kosmetyków – zarówno tych drogeryjnych, jak i domowych. 100% olejki stanowią skarbnicę substancji aktywnych, które wszechstronnie oddziałują na skórę, odżywiając ją, odmładzając i łagodząc stany zapalne. Naturalne olejki roślinne sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu skóry, wspomagając zarówno codzienną pielęgnację, jak i łagodzenie niektórych zmian chorobowych, takich jak trądzik.

Jak działają olejki kosmetyczne?

olejki na skórę
Fot.: Pexels.com

Wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne olejków wynikają z wysokiej zawartości witamin, antyoksydantów oraz cennych kwasów tłuszczowych. Najpopularniejsze nienasycone kwasy tłuszczowe to niezbędne kwasy tłuszczowe, a mianowicie kwas alfa linolenowy (omega-3) oraz kwas linolowy(omega-6). Ponieważ nie są one naturalnie wytwarzane przez organizm, muszą być dostarczone z zewnątrz – niezbędne kwasy tłuszczowe mają kluczowe znaczenie dla utrzymanie nienagannego wyglądu skóry. Braki w niezbędnych kwasów tłuszczowych mają negatywne konsekwencje dla zdrowia i wyglądu, często prowadząc do przesuszenia i stanu zapalnego skóry.

Jeśli szukasz specjalistycznych olejów o wysokim stężeniu kwasu linolowego olej z pestek winogron, olej nagietkowy, olejek z dzikiej róży czy arganowy są doskonałym wyborem. Jeśli chodzi o kwas alfa linolenowy, olej z nasion chia i olej z dzikiej róży posiadają najwyższe stężenia.

Tokoferole są jedną z postaci witaminy E, znanej ze zbawiennego wpływu na skórę. Zapewniają ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania UV, ochronę przed zanieczyszczeniami, nawilżają i uelastyczniają skórę. Olejki o wysokiej zawartości tokoferoli doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry przesuszonej, ze zmarszczkami, wiotkiej i cienkiej. Takie właściwości ma olejek z dzikiej róży czy olejek marchwiowy.

Polifenole są aktywnymi składnikami o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym, chroniącym strukturę DNA i włókien kolagenowych, a także błon komórkowych. Badania wykazały również ich działanie fotoprotekcyjne, a polifenole przyczyniają się do zwalczania rozprzestrzeniania się wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Większość olejków kosmetycznych wykazuje bardzo wysoką zawartość rozmaitych antyoksydantów, dzięki czemu mogą być wykorzystane w profilaktyce anti – aging.

Najskuteczniejsze olejki stosowane w kosmetologii

Olejki roślinne mogą być wykorzystane jako składnik kosmetyków, wiele z nich stosowanych jest także samodzielnie. Olejki sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy i ciała, a także włosów. Olejek herbaciany słynie z właściwości antybakteryjnych, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Także olejek konopny łagodzi wiele stanów zapalnych, infekcji skórnych i podrażnień.

pielęgnacja olejkami
Fot.: Pexels.com

W celu przywrócenia skórze jednolitego kolorytu, warto sięgać po olejek różany oraz olejek marchewkowy. Mają one lekką konsystencję, nie obciążają skóry, nie zatykają porów. Podobnymi właściwościami wyróżnia się olejek z pestek malin. Sprawdza się on w pielęgnacji nawet wrażliwej i delikatnej skóry, wspomaga regenerację skóry, odbudowuje ochronną warstwę lipidową skóry i zatrzymuje wodę w organizmie.

W pielęgnacji włosów doskonale sprawdzają się olejki: arganowy, jojoba, rycynowy. Olejki te mogą być z powodzeniem wykorzystane w zabiegu olejowania włosów. Także olejek migdałowy wykorzystywany jest w pielęgnacji włosów. Olej arganowy działa także zbawiennie na skórę, odżywiając ją i odmładzając – to jeden z najbardziej znanych na świecie olejków kosmetycznych.

Olejki kosmetyczne można wykorzystać jako dodatek do kąpieli czy zabiegu masażu. Mogą być także wmasowywane w płytkę paznokciową, wzmacniając ją i odżywiając. A olejek rycynowy jest bardzo skutecznym serum pobudzającym wzrost rzęs. Wystarczy codziennie aplikować go na rzęsy, by ograniczyć ich wypadanie i pobudzić wzrost.

Bibliografia:

Ratz – Łyko A., Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych; Chemia i Biznes, 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here