olejek herbaciany
Fot.: Pexels.com

Olejek herbaciany słynie ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych, zatem może być stosowany w pielęgnacji cery trądzikowej. Olejek łagodzi stany zapalne, dezynfekuje skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto używany jest w kosmetykach jako naturalny konserwant.

Czym jest olejek herbaciany?

właściwości olejku herbacianego
Fot.: Pexels.com

Olejek herbaciany pozyskiwany jest z rosnącego w Australii drzewa Melaleuca alternifolia. Wyróżnia się charakterystycznym, silnym aromatem, korzennym z lekko cytrynową nutą. Tym, co jest najbardziej charakterystyczne dla olejku herbacianego są jego właściwości antybakteryjne, zatem olejek ten z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu rozmaitych dermatoz – stanów zapalnych skóry czy infekcji. Terpinen-4-ol jest głównym składnikiem olejku herbacianego, który wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Olejek z drzewa herbacianego wywiera działanie przeciwutleniające i odnotowano, że ma szerokie spektrum działania przeciwko bakteriom, wirusom, grzybom i pierwotniakom. Kilka badań sugeruje, że olejek herbaciany jest skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego, łojotokowego zapalenia skóry i przewlekłego zapalenia dziąseł. Przyspiesza również proces gojenia się ran i wykazuje aktywność przeciwnowotworową.

Inne cenne składniki olejku herbacianego – a jest ich ponad 100 – to silne antyoksydanty, takie jak γ-terpinen, α-terpinen, α-terpineol, 1,8-cyneol, p-cymen, α-pinen i limonen.

Wskazania do stosowania olejku herbacianego

Olejek herbaciany przeznaczony jest do stosowania na skórę. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w łagodzeniu rozmaitych infekcji bakteryjnych skóry. Wykazano, że olejek herbaciany jest skuteczny wobec licznych szczepów bakterii, w tym Propionibacterium acne odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. Inne drobnoustroje, które mogą być neutralizowane przez olejek herbaciany to Staphylococcus epidermidis, Candida albicans, Microsporum canis czy wirus opryszczki. Okazuje się zatem, że olejek herbaciany może zwalczać infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze skóry. Ponadto olejek może łagodzić nasilony łojotok skóry głowy czy łupież. Lipofilowy charakter olejku sprawia, że penetruje on w głąb skóry i działa niezwykle skutecznie.

Olejek herbaciany stanowi cenny składnik wielu kosmetyków, w których stosowany jest jako naturalny konserwant hamujący namnażanie bakterii.

Jak stosować olejek herbaciany?

Olejek można aplikować na skórę, paznokcie, przestrzenie międzypalcowe, a także skórę głowy. Oto przykłady zastosowania olejku herbacianego:

  • dwie krople olejku herbacianego wymieszane z łyżeczką balsamu do rąk pozwalają otrzymać skuteczny, a zarazem łagodny dla rąk środek dezynfekujący
  • mieszając kilka kropli olejku herbacianego z olejkiem eukaliptusowym otrzymujemy orzeźwiający, skuteczny olejek łagodzący łojotok skóry głowy, świąd i łupież
  • olejek można wcierać w skórki i płytkę paznokciową, co ma na celu wspomaganie leczenia grzybicy lub jej profilaktykę
  • kilka kropelek olejku można dodać do szamponu
  • olejek herbaciany może być aplikowany bezpośrednio na skórę objętą zmianami trądzikowymi
Olejek herbaciany na trądzik
Fot.: Pexels.com

Olejek herbaciany idealnie sprawdza się jako składnik domowych maseczek do twarzy. Można zmieszać kilka kropli olejku herbacianego, olejku jojoba oraz żel wyciśnięty z jednego listka aloesu. Taką maseczkę aplikujemy na twarz na 15 minut, po czym zmywamy ciepłą wodą. Maseczka ma działanie antybakteryjne i nawilżające, doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Olejek można także dodawać do glinek, wzmacniając antybakteryjne i oczyszczające działanie maseczki na twarz. Kolejna propozycja to maseczka z miodu i olejku herbacianego, idealna dla cery trądzikowej. Do dwóch łyżek miodu wystarczy dodać kilka kropel olejku i trzymać na twarzy przez kwadrans.

Olejek herbaciany – efekty uboczne i przeciwwskazania

Olejku herbacianego nie powinny stosować osoby uczulone na ten olejek. Nie wolno stosować olejku herbacianego doustnie. Możliwe działania niepożądane to:

  • podrażnienie skóry
  • alergiczna wysypka skórna (zapalenie skóry)
  • swędzenie
  • pieczenie skóry
  • zaczerwienienie skóry
  • suchość.

Zaburzenia smaku mogą pojawić się w efekcie płukania jamy ustnej olejkiem.

Bibliografia:

Carson C., Melaleuca alternifolia (Tea Tree) Oil: A Review of Antimicrobial and Other Medicinal Properties; Clinical Microbiology Reviews, 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here