Olejek różany to jeden z najchętniej wykorzystywanych w kosmetologii olejków pielęgnacyjnych. Ten naturalny olejek wyróżnia się nie tylko wyjątkowym aromatem, ale także wyjątkowymi właściwościami. Bogaty skład oleju różanego pozwala na wszechstronne wykorzystanie go jako kosmetyku pielęgnującego skórę i włosy, a także olejku do masażu. To ponadto doskonały sposób na łagodzenie stresu – stosując olejek różany w pielęgnacji ciała zyskujemy seans aromaterapii, pozwalający łagodzić stres i napięcie nerwowe.
Spis treści
Składniki aktywne w olejku różanym

Olejek różany pozyskiwany jest w procesie destylacji płatków róży. Zawiera liczne olejki eteryczne, antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także liczne witaminy i składniki mineralne. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego sprawdza się jako preparat łagodzący zmiany trądzikowe i inne stany zapalne. Inne zastosowania olejku różanego jako kosmetyku do twarzy to nawilżenie skóry, łagodzenie podrażnień, normalizowanie pracy gruczołów łojowych oraz rozjaśnianie niewielkich blizn. Może być stosowany jako krem do twarzy lub pod oczy.
Olejek różany może być także stosowany jako kosmetyk do ciała – idealnie sprawdza się jako olejek do masażu, a także olejek do kąpieli. Taka kąpiel działa odżywczo na skórę oraz relaksująco. Jako kosmetyk do ciała, olejek z róży wspomaga redukcję rozstępów, odżywia i ujędrnia skórę, łagodzi zmiany łuszczycowe i egzemę. A jak stosować olejek różany na włosy? Wystarczy zaaplikować olej na całej długości włosów lub tylko na końcówki, a także dodać kilka kropli olejku do szamponu. Olejek różany pobudza krążenie krwi w skórze głowy, łagodzi podrażnienia, hamuje wydzielanie sebum. Może wzmacniać mieszki włosowe, ograniczając nadmierne wypadanie włosów, a także poprawiając ich kondycję. Po zastosowaniu olejku różanego włosy są odżywione, miękkie i lśniące.
Naturalny olejek różany można zaaplikować na skórę w tych miejscach, w których zazwyczaj stosujemy perfumy. Trudno o piękniejszy akcent zapachowy.
Jak przygotować olejek różany w domu?
Naturalne olejki różane dostępne są w wielu sklepach. Można także samodzielnie przygotować olejek – wystarczy olejek migdałowy czy olejek z pestek winogron, a także świeże płatki róż. Rozgniecione płatki kwiatów należy umieścić w szklanym słoiku i zalać olejem, a następnie odłożyć na 3 tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Potem wystarczy przelać olej przez sitko i przechowywać w ciemnym, szklanym pojemniczku.
A jak działa olejek z dzikiej róży?
Dzikie róże to małe, czerwonawo-pomarańczowe, jadalne, kuliste owoce, które pozostają na krzewie róży po tym, jak róże przekwitły i straciły płatki. Głównymi składnikami chemicznymi oleju z dzikiej róży są: kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy i kwas stearynowy.

Olejek z dzikiej róży skutecznie zmniejsza wygląd blizn, przyspiesza regenerację skóry, ułatwia gojenie się ran i oparzeń oraz łagodzi suchość i stan zapalny skóry. Olej z dzikiej róży jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, w tym skóry, która jest wrażliwa, sucha, tłusta, z bliznami lub uszkodzona przez promieniowanie UV. Olejek z dzikiej róży jest znany ze swoich właściwości leczniczych i anti-aging, a zatem jest często wykorzystywany w pielęgnacji skóry dojrzałej. Wspomaga procesy regeneracji skóry i redukuje rozszerzone pory lub plamy starcze, przywracając w ten sposób młodzieńczy wygląd. Skutecznie łagodzi skórę dotkniętą suchością, wypryskiem, hiperpigmentacją i łuszczycą. Ten lekki, łatwo wchłaniany olej nie pozostawia tłustej pozostałości na powierzchni skóry. Olejek z dzikiej róży zmiękcza skórę, aby przywrócić jej elastyczność. Jego ściągające i przeciwzapalne właściwości są znane w celu ułatwienia gojenia się ran i oparzeń. Olejek z dzikiej róży wzmacnia nie tylko komórki i tkanki, ale także łamliwe paznokcie z suchymi skórkami.
Stosowany na włosy, olej natychmiast przywraca połysk włosów, eliminując łupież bez pozostawiania tłustej pozostałości na skórze głowy, dzięki czemu jest łatwy w użyciu bezpośrednio na skalp. Bogaty w witaminy, olejek z dzikiej róży wzmacnia włosy, dodając jedwabistości i objętości.
Bibliografia:
Flis A., Pikul K., Olejki eteryczne w kosmetologii; WSIiZ, Rzeszów 2013