olej ze słodkich migdałów
Fot.: Pexels.com

Olejek ze słodkich migdałów to olejek o pięknym zapachu, dostarczający skórze wielu związków aktywnych. Zmiękcza i odżywia skórę, łagodzi zmiany trądzikowe, poprawia koloryt cery. Może być stosowany na skórze twarzy i całego ciała, sprawdza się także jako kosmetyk do włosów.

Jak działa olejek migdałowy?

olejek z migdałów
Fot.: Unsplash.com

W kosmetykach olej migdałowy jest bardzo wszechstronny i może być stosowany we wszystkich rodzajach produktów, od pielęgnacji włosów po pielęgnację skóry i paznokci, produkty do masażu i wiele innych. Znany z kojących i nawilżających zdolności, olej migdałowy jest używany od tysięcy lat, aby pomóc prawie każdej dolegliwości skóry. Regenerujące, przeciwutleniające i odżywcze właściwości oleju migdałowego wynikają z wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych, antyoksydantów oraz licznych kwasów tłuszczowych.

Stosowany miejscowo, olejek migdałowy może leczyć powierzchowne oparzenia skóry, łagodzić suchą i spierzchniętą skórę, a także skórę dotkniętą dermatozą, wypryskiem i łuszczycą. Jest niekomedogenny, nie zatyka porów, działa antybakteryjnie i dlatego jest idealny do stosowania w pielęgnacji twarzy, która jest wrażliwa lub podatna na trądzik. Olej ze słodkich migdałów to łagodny naturalny olejek, który promuje gładką, młodzieńczą skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, utrzymanie jej nawilżenia i elastyczności, a także ochronę przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Jego lekka konsystencja pozwala zmiękczyć skórę, przenikając w jej głąb, aby oczyścić pory i zapobiec zaskórnikom.

Stosowany regularnie przed snem, olejek ze słodkich migdałów może znacznie zmniejszyć cienie i worki pod oczami. Stosowany na paznokcie, olejek z migdałów redukuje zmiany płytki paznokciowej wynikające z niedoborów mineralnych, które prowadzą do występowania cienkich, łamliwych paznokci i pobudza ich wzrost. Używany w masażu, olejek migdałowy może złagodzić bóle mięśni, ponadto wykazuje zbawienny wpływ na skórę, odżywiając ją i uelastyczniając. Jako kosmetyk aplikowany na włosy, olej migdałowy ogranicza wypadanie włosów, wspierając wzrost i utrzymanie grubych, miękkich, zdrowych pasm. Poprzez ponowne wprowadzenie ich naturalnych olejów ochronnych, olejek migdałowy nawilża włosy i skórę głowy, aby naprawić uszkodzenia, a także wyeliminować suchość i wrażliwość.

A jak działa kwas migdałowy?

Kwas migdałowy to związek organiczny zaliczany do alfa – hydroksykwasów. W naturze związek ten występuje w gorzkich migdałach. Z racji swoich unikatowych właściwości kwas ten wykorzystywany jest w zabiegach kosmetycznych. Zaletą wykorzystania tego związku do pielęgnacji skóry jest łagodne, a zarazem skuteczne działanie i bezpieczeństwo stosowania.

kwas migdałowy
Fot.: Pexels.com

Kwas migdałowy to związek o dużej cząsteczce, co sprawia, że przenika wolniej w głąb skóry i wykazuje łagodne działanie. Kwas migdałowy oddziałuje na warstwę rogową naskórka, przyczyniając się do rozluźnienia połączeń międzykomórkowych. Z takiego działania kwasu migdałowego wynikają właściwości złuszczające kwasu migdałowego. Peeling z wykorzystaniem kwasu migdałowego skutecznie złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka, co zapewnia efekt zmiękczenia, wygładzenia i rozjaśnienia skóry. Dodatkowo – tak przygotowana skóra doskonale wchłania związki odżywcze, zatem często peeling kwasem migdałowym połączony zostaje z aplikacją masek nawilżających czy odżywczych. Niewątpliwą zaletą kwasu migdałowego i cechą wyróżniającą go od innych kwasów złuszczających jest brak działania fotouczulającego. Taki peeling może być wykonywany bez obawy o podrażnienie skóry pod wpływem promieniowania UV.

Właściwości złuszczające kwasu migdałowego nie są jedynymi – związek ten wykazuje także inne cenione w kosmetologii właściwości. Najważniejsze z nich to:

  • działanie przeciwbakteryjne
  • hamowanie łojotoku
  • zwężanie poszerzonych porów
  • pobudzenie syntezy kolagenu
  • rozjaśnianie przebarwień
  • łagodzenie zmian zapalnych
  • wspomaganie leczenia trądziku.

Zabiegi z kwasem migdałowym mogą być wykonywane na rozmaitych typach skóry – w przypadku skóry mieszanej lub tłustej, trądzikowej, dojrzałej, z oznakami fotostarzenia. Wskazania do wykonania peelingu kwasem migdałowym to:

  • przetłuszczanie skóry
  • powierzchniowe przebarwienia skóry
  • poszerzone pory i zaskórniki
  • zmiany trądzikowe
  • objawy fotostarzenia skóry (przesuszenie, przebarwienia posłoneczne, drobne zmarszczki)
  • trądzik różowaty
  • poszarzała skóra i utrata blasku
  • spadek elastyczności i jędrności skóry
  • przygotowanie do innych zabiegów medycyny estetycznej.

Bibliografia:

Colic S. i in., Almond oil; Fruit Oils, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here