olejek z malin
Fot.: Unsplash.com

Olej z nasion malin to luksusowy olej o wykazujący właściwości nawilżające, ochronne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ponadto olej z nasion malin oferuje inne korzyści – spowalnia starzenie się skóry, poprawi elastyczność skóry, zmiękcza ją i ujędrnia, wygładza drobne zmarszczki. Często stosowany w produktach kosmetycznych ze względu na właściwości nawilżające, przeciwutleniające, olejek z nasion malin stanowi cenny dodatek do preparatów do twarzy, takich jak serum, oleje do twarzy, płyny i kremy do suchych, odwodnionych, wrażliwych i dojrzałych lub starzejących się typów skóry. Olej z nasion malin służy również jako luksusowy dodatek do balsamów do ust.

Co kryje w sobie olejek z pestek malin?

olej z pestek malin
Fot.: Unsplash.com

Przeciwzapalne działanie olejku z pestek malin wynika z wysokiej zawartości kwasu alfa linolenowego  i fitosteroli, dlatego pomocny jest w leczeniu egzemy i łuszczycy. Bardzo wysoka zawartość witaminy E – przeciwutleniacza pozwala zapobiec uszkodzeniu oksydacyjnemu, co może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i raka skóry. Bardzo wysoki poziom fitosteroli, które mogą pomóc zmniejszyć utratę wody przez naskórek, pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Fitosterole pomagają również naprawić skórę uszkodzoną przez czynniki środowiskowe, w tym uszkodzenia słoneczne. 

Ze względu na swój skład, olej z nasion malin posiada doskonałe właściwości przeciwzapalne, pomaga zminimalizować efekt stresu oksydacyjnego, który jest przyczyną starzenia. Olejek z pestek malin pomaga przeciwdziałać zmarszczkom. Ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, które eliminuje wolne rodniki i sprawia, że włókna kolagenowe skóry są chronione przed uszkodzeniami i degradacją.

Zastosowanie olejku z pestek malin w kosmetyce

Trądzik jest stan skóry spowodowane z powodu nadmiernej produkcji sebum, jak również gromadzenia się martwych komórek skóry, które blokują ujścia mieszków włosowych skóry. Olej z malin jest pomocny w walce z trądzikiem, ponieważ otwiera pory i usuwa nadmiar sebum. Olej ten ma wysoką zawartość witaminy A, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych, które posiadają właściwości lecznicze skóry. Olejek z pestek malin jest w stanie obniżyć stan zapalny i jest stosowany jako składnik produktów kosmetycznych ze względu na jego skuteczne leczenie wysypek, wyprysków i stanów zapalnych.

Olejek malinowy zawiera kwas elagowy, który pomaga absorbować promienie UV-C i UV-B ze skutecznością  SPF 50. Jest uważany za organiczny filtr przeciwsłoneczny. Karotenoidy odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry. Dlatego stanowiący bogate ich źródło olejek z pestek malin działa jako przeciwutleniacz, który chroni komórki skóry przed uszkodzeniem promieniami UV, a także promuje naprawę komórek. Posiada również różne składniki odżywcze, które pomagają w procesie gojenia, takie jak tokoferol gamma i alfa tokoferol.

Olejek z nasion malin może być stosowany nie tylko na skórę, ale także na włosy. Stanowi źródło witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego niezbędnego dla utrzymania zdrowych włosów i skóry. Jego niedobór może spowodować utratę włosów. Dodanie olejku z pestek malin do szamponu czy płukani do włosów wzmacnia włosy, nawilża je i odżywia, przyczyniając się do natychmiastowej poprawy ich wyglądu.

Jak stosować olejek z pestek malin?

zastosowanie olejku z malin
Fot.: Unsplash.com

Olejek może być aplikowany bezpośrednio na skórę. Można stosować go przed wyjściem na słońce – wówczas pełni rolę naturalnego filtra UV. Może być aplikowany na twarz jako serum, wówczas może być stosowany na dzień lub na noc. Stanowi cenny dodatek do balsamów do ciała, szamponów, maseczek. Miejscowo stosowany jest w celu leczenia zmian trądzikowych.

Gdy olejek stosowany jest bezpośrednio na skórę, wystarczy ogrzać kilka kropelek olejku w dłoniach i wmasować w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia. Olejek można łączyć także z innymi olejkami. Stosowanie olejku nie wiąże się z ryzykiem podrażnienia skóry, wystąpienia alergii czy jakichkolwiek innych działań niepożądanych.

Bibliografia:

Oomah D. i in., Characteristics of raspberry seed oil; Food Chemistry, 2000

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here