olejek jojoba
Fot.: Pexels.com

Olejek jojoba to jeden z najcenniejszych olejków stosowanych w kosmetyce. Pozyskiwany jest z nasion krzewu jojoba i wyróżnia się wysoką zawartością związków aktywnych. Olejek znajduje wszechstronne zastosowanie w kosmetyce, doskonale sprawdzając się w pielęgnacji skóry, jak i włosów.

Składniki aktywne w olejku jojoba

olejek jojoba na włosy
Fot.: Pexels.com

Olej jojoba to olejek ochronny, który odżywia i nawilża, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do preparatów pielęgnujących skórę i włosy. Olejek posiada szereg właściwości przeciwzapalnych, utrzymując skórę miękką. Wszystko dzięki wysokiej zawartości związków aktywnych. Kompleks witamin z grupy B w olejku jojoba pomaga chronić i wzmacniać barierę ochronną skóry, dbając jednocześnie o jej nawilżenie. Olej zawiera również kwas gondolowy, znany nie zatyka porów i nie powoduje powstania nieestetycznych zaskórników. Estry wosku zawarte w olejku jojoba są podobne do naturalnie wytwarzanego sebum przez skórę, dzięki czemu olejek jest doskonale tolerowany.

Olejek jojoba zawiera niewiele trójglicerydów, a mnóstwo kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. Zawiera skwalen, fitosterole, witaminy A i E.

Właściwości olejku jojoba

Olejek jojoba ma wiele zastosowań w wielu różnych gałęziach przemysłu. Jako kosmetyk skutecznie oczyszcza, odżywia, pielęgnuję skórę i włosy. Najważniejsze korzyści ze stosowania olejku jojoba dotyczą zmiękczania skóry, redukcji zmarszczek i rozstępów, rozjaśniania przebarwień i wspomagania leczenia blizn. Olejek jojoba jest podobny do sebum i dlatego doskonale sprawdza się w celu nawilżenia i ochrony skóry i włosów. Kiedy produkcja sebum spada z powodu wieku, zanieczyszczeń lub stresów środowiskowych, olej jojoba może wspomóc odbudowę ochronnej warstwy skóry, spowalniając jej starzenie A co najważniejsze – może być stosowany także w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej, nie powodując jej przetłuszczania.

Olejek jojoba pomaga także dbać o włosy i skórę głowy. Olejek jojoba może gromadzić się wokół cebulek włosów, tym samym kondycjonując włosy i zapobiegając kruszeniu i matowieniu. Jeśli na  skórze głowy jest zbyt dużo sebum, to olejek ten rozpuszcza i usuwa sebum, pozostawiając włosy czyste. Olej jojoba jako środek solubilizujący może usuwać również lepki osad na włosach, powstały z preparatów do włosów oraz zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu i osadzających się na włosach. Tworzy warstwę lipidową na skórze, pełniąc również funkcję nawilżającą, gdyż penetruje i jest wchłaniany przez zewnętrzną warstwę skóry.

Olejek jojoba jest szeroko stosowany jako składnik szamponów, odżywki, płynów do twarzy, rąk i ciała, produktów do pielęgnacji skórek i paznokci. Olejek jojoba zawierają także balsamy, kremy i olejki, środki czyszczące, nawilżające,olejki do kąpieli i mydła, płyny przeciwsłoneczne i produkty do makijażu. Olejek jojoba jest również używany jako baza do produkcji perfum. Potencjalne zastosowania terapeutyczne oleju jojoba obejmują leczenie trądziku, opryszczki i tym podobnych choroby skóry, takie jak łuszczyca.

Jak stosować olejek jojoba?

olejek jojoba na skórę
Fot.: Pexels.com

Olejek jojoba wchodzi w skład wielu kosmetyków, ale poza takimi gotowymi formułami, można sięgać po czysty olejek jojoba. Naturalny olejek można aplikować bezpośrednio na skórę twarzy, wykorzystując go jako preparat do oczyszczania skóry, jej nawilżania. Olejek może być stosowany jako krem na noc lub serum pod krem. Stosowany jest na skórę ciała jako olejek do masażu lub preparat antycellulitowy, ujędrniający i łagodzący rozstępy. Można także przygotować pielęgnująca kąpiel, dodając olejek jojoba do wody.

Olejek jojoba wykorzystywany jest w zabiegu olejowania włosów, zwłaszcza średnioporowatych oraz wysokoporowatych. Idealnie sprawdza się w olejowaniu zarówno na sucho, jak i mokro. Wystarczy zaaplikować olejek na włosy i pozostawić na co najmniej 2 godziny, a najlepiej – na całą noc. Olejek jojoba można także nałożyć na skórę głowy, a po 30 minutach zmyć szamponem.

Bibliografia:

Sandha G. i in., Jojoba oil as an organic, shelf stable standard oil – phase base for cosmetic industry; Rasayan J Chem, 2009

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here