Stresujący tryb życia, zbyt mało aktywności ruchowej na co dzień, źle zbilansowana dieta czy mogą negatywnie wpływać na męskie libido, płodność i sprawność seksualną. Może to bardzo rzutować na samopoczucie mężczyzny i jego samoocenę. Czy tylko niewłaściwy wpływ życia ma niekorzystny wpływ na seksualność mężczyzny?
Spis treści
Od czego zależy sprawność seksualna mężczyzny?
Poziom libido, energia seksualna mężczyzny, jego płodność wyrażana jakością spermy oraz sprawność seksualna, czyli możliwość odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego regulowane są w dużej mierze przez męskie hormony płciowe, głównie testosteron. Ten produkowany przez jądra hormon ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów zdrowotnych. Jego niedobór objawiać się może w następujący sposób:
- spadek libido
- zaburzenia erekcji
- spadek objętości ejakulatu
- spadek żywotności i ruchliwości plemników
- zaburzenia płodności
- nadwaga i spadek objętości i siły mięśniowej
- osteoporoza
Na szeroko pojętą sprawność ma wpływ także tryb życia, jednak można go zmodyfikować. Czy można jednak wpłynąć na poziom testosteronu? Skutecznym, a zarazem bezpiecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie mocy naturalnych suplementów, które w fizjologiczny sposób wpływają na gospodarkę hormonalną, nie wykazując szkodliwego wpływu na organizm. Jednym z najskuteczniejszych jest buzdyganek ziemny. Pora przyjrzeć się mu bliżej.
Buzdyganek ziemny – co kryje w sobie ta zaskakująca roślina?
Buzdyganek to roślina rosnąca w Afryce, Azji i Australii. Cechuje go bardzo duża zawartość roślinnych substancji czynnych:
- flawonoidy (astragalina, kempferol, rutyna, kwercetyna)
- saponiny sterydowe (trybulozyna, dezoksydiosgenina, diosgenina, diosgina, gitogenina, harman, harmin, hecogenin, protodioscyna)
- fitosterole (kampesterol, daukosterol, stigmasterol, beta-sitosterol)
- alkaloidy
- fenolokwasy
- szczawiany, żelazo, fosfor, potas, wapń
Od tysięcy lat wykorzystywany jako skuteczny afrodyzjak, obecnie buzdyganek jest składnikiem suplementów dedykowanych mężczyznom. Wspomaga libido, płodność, ale także wywiera szereg korzystnych wpływów na wiele aspektów zdrowia mężczyzny. Obniżając poziom trójglicerydów i cholesterolu buzdyganek zapobiega miażdżycy, ponadto normalizuje ciśnienie krwi i zapobiega rozwojowi cukrzycy. Ma także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, wspomaga pracę wątroby i nerek, dodaje energii i łagodzi schorzenia prostaty. Jednak najważniejszym jego zastosowaniem jest wpływ na potencję.
Buzdyganek ziemny – naturalna odpowiedź na upośledzenie sprawności seksualnej
Najczęstszym problemem dotyczącym sprawności seksualnej mężczyzn są zaburzenia erekcji. Niski poziom testosteronu zaburza syntezę tlenku azotu – związku kluczowego dla utrzymania erekcji. Tlenek azotu odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych ciał jamistych prącia i podtrzymanie erekcji podczas stosunku seksualnego. Reakcje stresowe, przemęczenie, zaburzenia hormonalne mogą ograniczyć syntezę tlenku azotu, co niekorzystnie odbija się na jakości życia seksualnego. Buzdyganek skutecznie zwiększa frakcję wolnego testosteronu, aktywnej biologicznie puli hormonu. Daje to efekt pobudzenia spermatogenezy, czyli efektywnej produkcji plemników. Zwiększa żywotność i ruchliwość plemników, dba o odpowiednią objętość ejakulatu. Warunkuje optymalny poziom libido, dba o właściwe utrzymanie erekcji, zapewnia odpowiedni poziom energii seksualnej. Stosowanie buzdyganka ziemnego to bezpieczny i skuteczny sposób na zapewnienie odpowiedniego poziomu testosteronu, a tym samym – jakości życia seksualnego. Jego stosowanie nie jest obciążone żadnymi działaniami niepożądanymi, co czyni z buzdyganka ciekawą alternatywę dla terapii hormonanych.
A jak działa „niebieska tabletka”?
Popularne leki na potencję, które kiedyś zakupić można było tylko na receptę, a dziś dostępne są dla każdego, wspomagają mechanizmy ułatwiające osiągnięcie erekcji. Za występowanie zaburzeń erekcji bardzo często odpowiada zmniejszony poziom tlenku azotu – związku odpowiedzialnego za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Za spadek poziomu tlenku azotu odpowiada enzym fosfodiesterazy typu 5, a nadmierna aktywność enzymu towarzyszy stresowi, stosowaniu używek, stosowaniu niektórych leków czy siedzącemu trybowi życia. Leki na potencję zaliczane są do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, a zatem przyczyniają się do zwiększenia poziomu tlenku azotu. W konsekwencji możliwe jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i osiągnięcie erekcji. Warto mieć jednak na uwadze, że stosowaniu tego typu preparatów towarzyszyć może wystąpienie efektów ubocznych. Najczęściej spotykane to bóle i zawroty głowy, uczucie zatkanego nosa, reakcje alergiczne, zaburzenia widzenia.
Bibliografia:
Akram M. i in., Tribulus terrestris Linn.: A review article; Journal of Medicinal Plant Research, 2011