suplementy na wątrobę
Fot.: Pexels.com

Wątroba to organ stale narażony na działanie wolnych rodników i szkodliwych związków. Jako organ odpowiadający za metabolizm wielu związków i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z żółcią, wątroba narażona jest na uszkodzenie struktury. Zaburzeniu funkcji wątroby sprzyja niewłaściwa dieta, stosowanie leków, nadużywanie alkoholu, a także wirusowe zapalenie wątroby. Aby wspomóc procesy regeneracji, warto sięgać po suplementy diety na wątrobę.

Kto potrzebuje suplementów wspierających wątrobę?

ostropest plamisty
Fot.: Pexels.com

Wątroba jest największym narządem w organizmie. Jest to również organ odpowiedzialny za detoksykację: wypłukiwanie różnych toksyn, które napotykamy w diecie, lekach i środowisku. Funkcjonowanie każdego z układów organizmu jest zależne od wątroby i stopnia oczyszczania krwi z toksyn. Zanieczyszczenia te mogą obejmować toksyny środowiskowe, dodatki w żywności lub leki, używki. Innym przykładem jest aldehyd octowy, neurotoksyna, która pochodzi z alkoholu.

Regularna ekspozycja na toksyny i wolne rodniki powoduje stan zapalny, a to prowadzi do zastąpienia komórek włóknistą tkanką. Zaburza to funkcjonowanie wątroby i może prowadzić do jej niewydolności. Wątroba ma stały kontakt z rozmaitymi toksynami i szkodliwymi związkami –  pochodzącymi z  przetworzonej żywności, leków, zanieczyszczeń środowiska. Nawet ćwiczenia i światło słoneczne powodują, że organizm wytwarza wolne rodniki, które mogą uszkodzić wątrobę.

Wolne rodniki są cząsteczkami, którym brakuje elektronu i mogą uszkadzać wiele struktur komórkowych. Problem z wolnymi rodnikami polega na tym, że aby ponownie stać się „całością”, kradną elektron z innych komórek w organizmie, przekształcając je również w wolne rodniki. Powoduje to uszkodzenie komórek i tkanek w wątrobie i czyni je bardziej podatnymi na choroby przewlekłe. Oczywiście trudno jest żyć całkowicie bez toksyn czy narażenia na wolne rodniki. Dlatego wspieranie wątroby jest tak ważne.

Składniki suplementów na wątrobę

Substancją czynną w ostropestu plamistego jest sylimaryna, która składa się z kilku naturalnych substancji roślinnych. Ta kolczasta roślina ma charakterystyczne fioletowe kwiaty. Wyciąg z ostropestu plamistego ma dużą ilość sylimaryny – między 65–80%. Sylimaryna ekstrahowana z ostropestu plamistego ma właściwości przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Ostropest znalazł zastosowanie w leczeniu zaburzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów, ponadto neutralizuje wolne rodniki, na działanie których narażona jest wątroba. Preparaty zawierające sylimarynę mogą wspomagać funkcjonowanie wątroby i jej regenerację w następujących sytuacjach:

  • nadużywanie alkoholu
  • zatrucie toluenem czy środkami ochrony roślin
  • zatrucie muchomorem sromotnikowym
  • stosowanie leków metabolizowanych przez wątrobę na drodze efektu pierwszego przejścia (docierających natychmiast do wątroby i metabolizowanych przez ten narząd).

Karczochy zawierają mnóstwo fitozwiązków,  takich jak kwercetyna, rutyna, kwas galusowy i cynaryna. Te składniki odżywcze wspomagają procesy detoksykacji i funkcjonowania wątroby. Cynaryna, składnik oczyszczający wątrobę zawarty w liściu karczocha, działa na drodze zwiększenia produkcji żółci. Organizm używa żółci do usuwania toksyn aby i pomóc trawić tłuszcze. Ponadto cynaryna zawarta w karczochu wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalczając wolne rodniki.

Znany lek przeciwzapalny i przeciwutleniający, bogaty w polifenole – korzeń kurkumy jest stosowany w celu zmniejszaniu ryzyka stłuszczenia wątroby spowodowanego przez stres oksydacyjny. Kurkuma ze względu na  silne właściwości przeciwutleniające może przyczynić się do obrony wątroby przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, a nawet – do zmniejszenia ryzyka komórek powodujących raka tworzących się w organizmie.

mniszek lekarski
Fot.: Pexels.com

Korzeń mniszka wspomaga czynność wątroby poprzez poprawę zdolności organizmu do usuwania toksyn, a jednocześnie zwiększenie produkcji żółci. Wysokie stężenie przeciwutleniaczy w korzeniu mniszka lekarskiego może chronić komórki wątroby, a także neutralizować wolne rodniki, które mogą uszkodzić komórki.

Istnieje związek między niedoborem choliny a chorobami wątroby. Fosfatydylocholina przenosi tłuszcze z wątroby, więc niedobór choliny może spowodować, że wątroba będzie przechowywać zbyt dużo tłuszczu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), która może następnie rozwinąć się w marskość wątroby (zapalenie komórek wątroby, po którym następuje pogrubienie i stwardnienie tkanki wątroby), raka wątroby lub niewydolność wątroby. To ostatecznie zaburza normalną czynność wątroby. Zmiany w metabolizmie choliny lub fosfatydylocholiny mogą również negatywnie wpływać na niektóre szlaki biochemiczne prowadzące do NAFLD.

Bibliografia:

Siudem P., Sylimaryna jako lek i suplement diety; Lek w Polsce, 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here