przyprawy
Fot.: Unsplash.com

Zioła i przyprawy to produkty, których nie powinno zabraknąć w żadnej diecie. Poza ich wyjątkowymi walorami smakowymi, przyprawy i zioła doskonale wspomagają funkcjonowanie organizmu. Są źródłem wielu wyjątkowych antyoksydantów, ponadto wpływają korzystnie na działanie wielu układów i narządów. Które z ziół i przypraw są najzdrowsze?

Imbir – właściwości prozdrowotne

imbir
Fot.: Unsplash.com

Imbir to jedna z najzdrowszych przypraw świata, która znana jest z korzystnego wpływu na organizm. Stosowanie imbiru może zapobiegać bólom migrenowym, ogranicza nudności w przebiegu choroby lokomocyjnej, wspomaga trawienie oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Ponadto imbir łagodzi bóle miesiączkowe, pobudza krążenie krwi oraz wspomaga leczenie przeziębienia. Imbir znany jest także ze swoich właściwości odchudzających – dlatego stosując dietę redukcyjną warto codziennie sięgać po imbir.

Imbir to przyprawa o właściwościach rozgrzewających. Zwiększenie termogenezy prowadzi do spalania większej ilości kalorii – a te pozyskiwane są z tkanki tłuszczowej. Szczególnie dotyczy to osób trenujących, które spożyją imbir przed treningiem – wtedy przyprawa ta może z powodzeniem zastąpić popularne suplementy spalające tłuszcz. Zasadą działania termogeników jest właśnie usprawnienie spalania tkanki tłuszczowej podczas wysiłku fizycznego.

Odchudzające działanie imbiru sprowadza się także do pobudzania procesów trawienia:

  • zwiększenia wydzielania żółci i soków trawiennych
  • działania rozkurczowego względem mięśniówki gładkiej jelit
  • usprawnienia perystaltyki jelit

Ponadto imbir pobudza krążenie krwi, umożliwiając detoksykację organizmu – a to także przekłada się na sprawniejsze odchudzanie. Kolejną cenną właściwością imbiru jest jego wpływ na poziom leptyny. Leptyna określana jest mianem hormonu sytości, który oddziałuje na ośrodek sytości w podwzgórzu. Spożywanie imbiru sprzyja zatem ograniczeniu podjadania i przyjmowaniu mniejszej ilości kalorii.

W jakiej postaci spożywać imbir?

Największą zawartością cennych składników wyróżnia się świeży korzeń imbiru; jeśli jednak nie mamy możliwości jego spożycia, sięgnijmy po mielony korzeń imbiru dostępny w każdym sklepie. Imbir można stosować jako dodatek do dań obiadowych, np. zup, mięs czy ryb. Imbir doskonale wzbogaca smak napojów, nadając im pożądanych właściwości odchudzających. Sproszkowany imbir wraz ze szczyptą cynamonu można stosować jako dodatek do herbaty czy kawy. Kolejną propozycją jest gorący napar z imbiru, sporządzony na bazie świeżego korzenia imbiru, mleka i miodu. W pół litra wrzącej wody należy gotować pokrojony na kawałki korzeń imbiru (długości około 5 cm) przez 15 minut. Następnie napar należy odcedzić, dodać 2 łyżki miodu oraz pół szklanki mleka.

Inne propozycje ciepłych napojów z imbirem, które wspomagają odchudzanie to:

  • napój przyrządzony ze szklanki ciepłej wody, 2 łyżeczek świeżego soku z imbiru, soku z cytryny i szczypty pieprzu Cayenne
  • napój na bazie dwóch szklanek ciepłej wody, 2 łyżek miodu, łyżki startego imbiru, łyżeczki sproszkowanej kurkumy, łyżeczki kardamonu oraz kilku goździków, z dodatkiem gałązki rozmarynu oraz soku z pomarańczy i cytryny

Natomiast w upalne dni idealnie sprawdzi się napój z imbiru na zimno. Do dzbanka z woda wystarczy utrzeć ogórka, dodać starty korzeń imbiru (długości około 5 cm) i sok z cytryny. Smal napoju wzbogacą świeże liście ziół. Napój warto zostawić na noc w lodówce.

Lukrecja dla zdrowia i doskonałego smaku

lukrecja
Fot.: Unsplash.com

Lukrecja to roślina o cennych właściwościach leczniczych, która uprawiana jest także w Polsce. Korzeń lukrecji już od tysięcy lat stosowany był w tradycyjnej medycynie chińskiej czy indyjskiej. Lukrecja wywiera korzystny wpływ na trawienie, oczyszczanie dróg oddechowych, działanie układu oddechowego czy funkcjonowanie układu nerwowego. Lukrecja znajduje także zastosowanie w kosmetyce jako składnik kosmetyków o działaniu nawilżającym i regenerującym. Obecnie lukrecja coraz częściej jest składnikiem wielu suplementów o działaniu wspomagającym utratę masy ciała, regulującym trawienie, wzmacniającym odporność oraz w preparatach o działaniu wykrztuśnym. Ponadto korzeń lukrecji stosowany jest powszechnie jako substancja słodząca o wyjątkowych właściwościach, jest bowiem 50 razy słodsza od cukru trzcinowego.

Lukrecja znalazła zastosowanie w przypadku wspomagania leczenia wielu dolegliwości. Zioło to polecane jest szczególnie osobom z problemami trawiennymi, gdyż wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Łagodzi wzdęcia, nadwrażliwość jelit, objawy choroby wrzodowej żołądka, problemy z dwunastnicą. Działa moczopędnie, może normalizować ciśnienie krwi, jest doskonałym środkiem wykrztuśnym polecanym w przebiegu infekcji dróg oddechowych.

Lukrecja to suplement dla każdego, kogo wątroba narażona jest na uszkodzenia. Mowa chociażby o osobach nadużywających alkoholu, stosujących przewlekle leki, cierpiących na choroby dróg żółciowych. Lukrecja sprawdzi się także jako środek wspomagający regenerację wątroby w przebiegu wirusowego czy toksycznego zapalenia wątroby.

Bibliografia:

Duke J., Handbook of medicinal herbs; CRC Press, 2006

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here