woda cytrynowa
Fot.: Unsplash.com

Woda jest nam niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Już niewielkie odwodnienie prowadzi do odczuwalnego pogorszenia samopoczucia – zmęczenia, wzmożonego pragnienia, bólów i zawrotów głowy. Może pojawić się kołatanie serca czy osłabienie siły mięśniowej. Czy odpowiednie nawodnienie organizmu może sprzyjać sprawniejszej redukcji masy ciała? A może to przypadek, że w przypadku każdej diety odchudzającej zalecane jest picie sporych ilości wody?

Wpływ wody na metabolizm

 

cytryna na odchudzanie
Fot.: Unsplash.com

Woda stanowi średnio 60 – 70% masy naszego ciała. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, determinowana wiekiem, płcią, a także zawartością w organizmie tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Zawartość wody w organizmie jest odwrotnie proporcjonalna do zawartości tłuszczu w organizmie. Woda jest podstawowym rozpuszczalnikiem i nośnikiem wielu związków chemicznych, odpowiada za transport składników odżywczych. Odpowiada za usuwanie szkodliwych metabolitów, usprawniając diurezę. Dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych woda jest zatem niezbędna. Gdy organizm nie jest odpowiednio nawodniony, może dojść do spowolnienia metabolizmu, co utrudni redukcję zbędnych kilogramów. A okazuje się, że podczas odchudzania jesteśmy narażeni na utratę wody. Pierwsze utracone kilogramy podczas kuracji odchudzającej zazwyczaj wynikają właśnie z nadmiernej utraty wody z organizmu, a nie ze spalania tkanki tłuszczowe. I dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu podczas odchudzania. Oczywiście samo picie wody nie ma właściwości odchudzających, ale może uskutecznić kurację odchudzającą.

Przede wszystkim – woda pozbawione jest kalorii, zatem jej picie stanowi sprytny sposób na zapewnienie sobie sytości. Bardzo często można bowiem pokonać pierwszy głód na drodze wypicia szklanki wody i wypełnienia nią żołądka. Rozciągnięte w ten sposób ściany żołądka stanowią sygnał dla ośrodka sytości w mózgu. Pomaga to zapanować nad podjadaniem i może znacząco ograniczyć kaloryczność diety – i takie właściwości wody są bardzo pożądane podczas redukcji masy ciała. Okazuje się ponadto, że picie ciepłej wody może pobudzać tempo metabolizmu. Warto zatem stale popijać wodę o temperaturze 22 – 37 stopni.

Jak najskuteczniej nawodnić organizm?

Woda to bez wątpienia najlepszy sposób na nawodnienie organizmu. Można oczywiście pić zieloną herbatę, napary ziołowe, niewielkie ilości kawy (3 – 4 filiżanki) oraz soki warzywne, jednak podstawą nawadniania organizmu powinno być właśnie picie wody. Ważne jest regularne jej przyjmowanie. Nie jest zalecane jednorazowe picie dużej objętości, lepsze efekty da popijanie niewielkich ilości wody w ciągu całego dnia. Wiele osób nie lubi smaku wody mineralnej – można jednak łatwo stworzyć swoje ulubione warianty smakowe. Zamiast sięgać po sklepowe wody smakowe, obfitujące w cukier i syntetyczne aromaty, wystarczy do wody dodać:

  • melisę, miętę
  • gruszkę, kiwi, plasterki cytrusów czy truskawek
  • plasterki ogórka

A jaka jest zalecana ilość płynów? Dobrze jest wypijać około 1,5 – 2 litrów wody dziennie; oczywiście osoby trenujące powinny przyjmować więcej płynów. Oczywiście także podczas upałów trzeba zwiększać objętość przyjmowanych płynów. Bezwzględnym wskazaniem do przyjmowania dużych ilości wody jest ponadto pojawienie się objawów odwodnienia – bólów i zawrotów głowy, zaparć, osłabienia mięśni i chronicznego zmęczenia.

Odchudzająca moc wody z cytryną

woda z cytryną
Fot.: Unsplash.com

Woda z cytryną może wspomagać odchudzanie poprzez spowolnienie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego. Obniżeniu indeksu glikemicznego przyczynia się do powolniejszego wzrostu poziomu glukozy we krwi i mniejszego wyrzutu insuliny – a to stwarza doskonałe warunki do spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto wypijanie wody nie z samym sokiem z cytryny, a startym wraz ze skórką owocem wspomaga procesy trawienne, gdyż cytryna zawiera pektyny. Regularne picie wody z cytryną pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu brzuch staje się bardziej płaski.

Bibliografia: 

Dais D., Impact of drinking water on weight loss: a review; Int J Pharm Sci Rev Res, 53 (1), 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here