chleb kasztanowy
Fot.: Unsplash.com

Osoby będące na diecie bezglutenowej, niskowęglowodanowej czy wysokobiałkowej mają niekiedy spore problemy, aby włączyć do jadłospisu pieczywo. W poszukiwaniu zdrowej alternatywy dla białego czy razowego pieczywa, warto zainteresować się wypiekami ze zdrowych i dostarczających cennych wartości odżywczych mąk. Możesz poeksperymentować z mąką sojową, z ciecierzycy, z amarantusa, kokosową, a nawet… kasztanową.

Chleb kasztanowy – właściwości prozdrowotne

zdrowy chleb
Fot.: Unsplash.com

Niezwykłe wartości odżywcze chleba kasztanowego wynikają z bogactwa witamin i minerałów zawartych w mące kasztanowej. Mąka ta pozyskiwana jest z kasztanów jadalnych, które kiedyś powszechnie wykorzystywane były w medycynie naturalnej, a dziś kojarzone są głównie z pieczonym przysmakiem serwowanym na francuskich ulicach. Na szczęście coraz bardziej zyskuje na popularności mąka kasztanowa, która zawiera w swoim składzie m. in.:

  • białko
  • tłuszcze
  • dużą zawartość błonnika
  • liczne minerały: potas, sód, wapń, fosfor, miedź, cynk, magnez, żelazo
  • witaminy: z grupy B, C, A

Mąka kasztanowa znacząco przewyższa mąkę pszenną pod względem wartości odżywczych, jest ponadto wolna od glutenu. Chleb kasztanowy wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Przede wszystkim dostarcza cennych składników odżywczych, nie stanowi zatem źródła pustych kalorii, a wartościowy posiłek. Minimalizuje ryzyko rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego, gdyż chleb kasztanowy dostarcza błonnik ograniczający wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, a także stanowi cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki obecności potasu normalizuje ciśnienie krwi i reguluje pracę mięśni, a zawartości żelaza zawdzięcza działanie profilaktyczne rozwoju anemii.

Chleb kasztanowy dostarcza dużych ilości wolnych rodników, dzięki czemu ogranicza rozwój przewlekłych schorzeń: cukrzycy, miażdżycy, nowotworów oraz spowalnia procesy starzenia się. Dzięki korzystnemu indeksowi glikemicznemu, wypieki z mąki kasztanowej polecane są osobom cierpiącym na cukrzycę. Indeks glikemiczny IG mąki pszennej to 85, zaś kasztanowej – zaledwie 65.

Chleb kasztanowy – jak go upiec?

Podstawowy przepis na chleb kasztanowy wymaga przygotowania następujących składników:

  • 250 g maki kasztanowej
  • 350 g mąki pszennej
  • 7 g drożdży instant
  • 300 ml ciepłej wody
  • łyżeczki soli i dwóch łyżeczek cukru
  • 100 g rodzynek

Pieczenia chleba należy rozpocząć od przygotowania zaczynu – z 200 ml wody, drożdży, połowy mąki pszennej i cukru. Następnie do wyrośniętego zaczynu należy dodać obie mąki przesiane przez sito, resztę wody i sól. Do wyrobionego ciasta dodaje się rodzynki, po czym zostawia ciasto do wyrośnięcia, w ciepłym miejscu. Po godzinie można uformować bochenek w foremce i piec w temperaturze 200 stopni przez 30 – 40 minut. Formułę chleba wzbogacić można o dodatek kakao, orzechów czy aromatycznych przypraw, takich jak goździki czy kardamon – wtedy chleb kasztanowy może z powodzeniem zastąpić piernik na świątecznym stole.

jak upiec chleb
Fot.: Unsplash.com

Mąka kasztanowa doskonale nadaje się także do wypieku ciast i ciasteczek, naleśników, omletów czy gofrów. Można zakupić gotową mąkę kasztanową w sklepie lub przyrządzić ją samodzielnie. W tym celu należy piec kasztany jadalne przez 25 minut w piekarniku, a następnie pozostawić w temperaturze 50 stopni. Można je wtedy przekroić na ćwiartki. Gdy kasztany będą już suche, wystarczy zmielić je w młynku do kawy lub rozdrobnić blenderem, aż do uzyskania mąki. Tak otrzymaną mąkę przechowywać można w szczelnie zamkniętym pojemniku przez okres sześciu miesięcy.

Co jeszcze zamiast białego pieczywa?

Osoby, które chcą wyeliminować z diety pieczywo z białej, przetworzonej mąki mogą samodzielnie wypiekać rozmaite wersje zdrowego chleba. Najciekawsze propozycje to chlebek bananowy, chleb z kaszy i fasoli, chlebek warzywny, chleb pomidorowy. Jeszcze mniej kaloryczną opcją jest zastąpienie chleba surowymi warzywami – kawałkami papryki czy plastrami cukinii, na których rozsmarowujemy np. pastę warzywną czy twarożek.

Bibliografia:

Jakimowicz – Klein B., Upiecz swój chleb; Wetbild, 2012

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here