witamina B complex
Fot.: Unsplash.com

Witamina B complex to suplement diety zawierające najważniejsze witaminy z grupy B. Jest to kompleks witamin rozpuszczalnych w wodzie, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Suplementowanie witamin B complex wskazane jest tym osobom, u których podejrzewany jest niedobór witamin z grupy B. Preparat może być także stosowany profilaktycznie w celu wzbogacenia diety w witaminy.

Czym jest witamina B complex?

niedobór witamin z grupy B
Fot.: Unsplash.com

Witaminy są niezbędne dla prawidłowego wzrostu, metabolizmu i rozmnażania. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, a to oznacza, że witaminy te są łatwo usuwane z organizmu poprzez wydalanie ich z moczem przez nerki. Typowymi związkami wchodzącymi w skład B complex są:

 • tiamina (witamina B1)
 • ryboflawina (witamina B2)
 • niacyna (witamina B3)
 • kwas pantotenowy (witamina B5)
 • pirydoksyna (witamina B6)
 • biotyna (witamina B7)
 • kwas foliowy (witamina B9)
 • kobalamina (witamina B12)

Spośród różnorodnych funkcji, witaminy z grupy B pełnią przede wszystkim rolę ważnych kofaktorów lub koenzymów w wielu różnych procesach metabolicznych. Witaminy B6, B9 i B12 normalizują metabolizm homocysteiny – aminokwasu określanego mianem „cholesterolu XX wieku”. Zbyt wysoki poziom homocysteiny, który stwierdzany jest w przebiegu niedoboru wspomnianych witamin z grupy B, sprzyja rozwojowi miażdżycy i jej powikłań. Witaminy z grupy B przyczyniają się do normalizowania poziomu glukozy, co może redukować ryzyko rozwoju cukrzycy. Witamina B complex wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, regulując procesy przewodnictwa impulsów nerwowych.

Niedobór witamin z grupy B – jak go rozpoznać?

Jeżeli w organizmie zaczyna brakować jakiejkolwiek witaminy z grupy B – dość łatwo to zauważyć. W związku z tym, że witaminy te normalizują prawidłowy przebieg wielu procesów, ich niedobór natychmiast odbija się na stanie zdrowia. Można zauważyć pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci; włosy wypadają w nadmiarze, paznokcie stają się łamliwe, pojawiają się stany zapalne skóry i zajady w kącikach ust. Może pojawić się rozdrażnienie i senność, problemy z pamięcią i koncentracją, osłabienie siły mięśniowej. Niedobory witaminy B9 i B12 skutkują rozwojem anemii megaloblastycznej, w przebiegu której zaobserwować można takie charakterystyczne dla niedokrwistości objawy: zmęczenie, kołatanie serca, duszność, bladość skóry i mroczki przed oczami. Ponadto występują objawy neurologiczne – niezborność ruchów, zaburzenia mowy, problemy z pamięcią.

Wskazania do suplementacji witaminy B complex

Istnieje wiele wskazań do suplementowania witamin z grupy B. Najistotniejszym z nich jest niedobór którejkolwiek witaminy z grupy B. Zdiagnozowanie izolowanego niedoboru określonej witaminy z grupy B oznacza konieczność suplementacji – i lepiej jest sięgnąć po preparat typu B complex niż monoskładnikowy suplement diety. Po pierwsze – nie należy do rzadkości współwystępowanie niedoboru kilku witamin z grupy B. Ponadto suplementacja witaminą B complex zwiększa przyswajalność wszystkich witamin z grupy B. A ich ewentualny nadmiar i tak zostanie usunięty natychmiast z organizmu.

suplementacja witaminą B complex
Fot.: Unsplash.com

Wskazaniem do suplementowania witaminy B complex może być zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, które wykazują następujące grupy osób:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • osoby uprawiające sport
 • pracujący umysłowo
 • osoby narażone na stres
 • nadużywający alkoholu
 • pijący duże ilości kawy i herbaty
 • odchudzający się i stosujący diety eliminacyjne (np. dietę wegańską czy bezglutenową)
 • osoby po urazach czy operacjach, w okresie rekonwalescencji.

Przeciwwskazania do suplementacji B complex

Istnieje kilka przeciwwskazań do suplementowania witaminy B complex. Jednym z nich jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Inne ograniczenia dotyczą obecności takich schorzeń jak kamica nerkowa, niewydolność nerek oraz hiperkalcemia. Nie wolno łączyć witaminy B complex z lewodopą stosowaną w przebiegu choroby Parkinsona, gdyż witamina B6 znosi działanie leku.

Bibliografia:

Young L. i in., A systematic review and meta – analysis of B vitamin supplementation on depressive symptoms, anxiety and stress: effects on healthy and at risk individuals; Nutrients, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here